@ismailsaymaz

Jesca'yı camdan atarak öldüren zanlıya müebbet isteniyor

Jesca'yı camdan atarak öldüren zanlıya müebbet isteniyor
Jesca'yı camdan atarak öldüren zanlıya müebbet isteniyor
Ugandalı 38 yaşındaki Nankabirwa, geçen yıl 6 Eylül'de gelen bir telefon üzerine evinden ayrılmış ve bir hafta sonra cesedi morgda bulunmuştu. Olayın ardından tutuklanan zanlı Enver Dursun hakkında müebbet hapis istemiyle dava açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’da, evine çağırdığı Jesca Nankabirwa adlı Ugandalı kadını camdan atarak öldürdüğü iddia edilen Enver Dunsun hakkında “kasten öldürme” savı ve müebbet hapis cezası istemiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın ilk duruşması, 16 Nisan’da görülecek.

İstanbul’daki bir tekstil atölyesinde çalışan, iki çocuk annesi, 38 yaşındaki Nankabirwa, geçen yıl 6 Eylül’de bir telefonla evinden ayrılmış ve bir hafta sonra cesedi morgda bulunmuştu. Nankabirwa’nın Fatih’te Enver Dursun adlı bir kişinin evine gittiği ve dördüncü kattan atılarak öldürüldüğü anlaşılmıştı.

Olay Yeri İnceleme Raporu’nda, 38 yaşındaki kadının dört katlı apartmanın girişinde, ayakları apartmana doğru olmak üzere, sırt üstü yatar pozisyonda bulunmuştu. Bu nedenle, kadının aşağıya itilmiş olduğu düşünülüyordu. Kadının üzerindeki bluzun belden göğsüne kadar yırtık olması da bu bulguyu destekiyordu. Evin dağınık olduğu, kana benzer kırmızı lekelerin görüldüğü, bir satır ve birkaç bıçağın bulunduğu, salon penceresinin açık olduğu saptanmıştı.

Raporda, katil zanlısı Dursun’un, polis görevlilerine, “Aksaray’dan eve dönerken tanımadığım bir kişiden bonzai aldım. Jesica’yı yolda gördüm. Fahişelik yapıyordu. Eve çağırdım. Birlikte eve geldik. Alkol aldık. Sonra dans etmeye başladı. Ben onu aşağıya attım” dediği vurgulanmıştı.

Dosyada, alt katta oturan Hakkı Birsel Korkmaz’ın da ifadeleri yer alıyordu. Korkmaz, olay saatinde üst kattan kadının bağrışmaları duyduğunu, ama ne söylendiğinin anlaşılmadığını belirtiyor. Korkmaz, bağrışmaların 10-15 dakika sürdüğünü ve sonra kesildiğini, kesildikten sonra sokaktan eşya düşmesine benzer bir ses duyduğunu, dışarıya baktığını ve yerdeki kadını gördüğünü belirtti. Aşağıya inerken merdivende şüpheli Enver Dursun ile karşılaştığını kaydeden Kormaz, “Bana ‘Abi ben attım onu” dediğini anlatmıştı.

Zanlı Dursun savcılıkta, Nankabirwa’nın ‘bilmediği türden bir uyuşturucuyu’ içtikten sonra bağırdığını, kendisinin bir ara banyoya gittiğini ve o sırada camdan atlamış olabileceğini iddia ederek, şöyle demişti:

“Jesica ile önceden tanışıyorduk. Fahişelik yapıyordu. Bende telefon numarası vardı. Ev boştu arayıp onu çağırdım. Taksiye bindi ona yolu tarif ettim. Eve geldi. Alkol aldık. Yanında bilmediğim türden uyuşturucu vardı. Onu içti ve dans edip bağırmaya başladı. Sessiz olmasını söyledim. Komşuların duymasından çekiniyordum. Cinsel ilişkiye girmedik. Sonra ben banyoya gittim. Banyoda bir süre kaldım. Cüzdanımın salonda olduğunu hatırladım ve çalmış olabileceğinden şüphelendim. Salona döndüğümde Jesica yoktu. Cam açıktı. Camdan atlamış ya da düşmüş olduğunu gördüm. Aşağıya indiğimde mahalleli ‘Onu sen mi attın’ diyerek üzerime geldi. Ben atmadım, kendi atladı.” 

Dursun, ifadesinden sonra tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilmişti. İstanbul 1. Sulh Ceza Mahemesi, Dursun’u tutuksuz yargılanması için serbest bırakmıştı. Ancak savcılık karara itiraz edince aynı mahkeme, 7 Eylül ’de Dursun’un tutuklanmasına hükmetmişti.