Jet Fadıl'ın 'Zaman eriyor' ilanı toplatıldı

Jet Fadıl'ın 'Zaman eriyor' ilanı toplatıldı
Jet Fadıl'ın 'Zaman eriyor' ilanı toplatıldı
Fadıl Akgündüz'ün, Zaman'a gönderme yaptığı gerekçesiyle açılan davada mahkeme toplatma kararı aldı.

Radikal.com.tr - Fadıl Akgündüz'ün sahibi olduğu Caprice Gold’un Zaman Gazetesi'ne gönderme yaptığı gerekçesiyle açılan davada mahkeme reklam afişlerinin kaldrılması kararı aldı.
Fadıl Akgündüz, sahibi Caprice Gold için hem gazetelerde hem de billboardlarda “Zaman eriyor” sloganıyla reklam vermişti. Ancak “Zaman” kelimesi Zaman gazetesinin logosu ile aynı fontta ve renkte yazılmıştı. 
Gazetenin mahkemeye başvurması sonucu ihtiyati tedbir kararı alan Bakırköy 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, Caprice Gold’un reklamlarının toplatılmasına hükmetti.
Mahkeme, ‘Zaman Eriyor’ ibareli Caprice Gold’un ilan, billboard, gazete, dergi, web sitesi ve internet üzerinde yapılan her türlü tanıtım, reklam, yayınlarının engellenmesine, tüm yayın, ilan ve bilboardların toplatılmasına ve el konulmasına karar verdi. Mahkemenin vermiş olduğu 2 sayfalık ihtiyati tedbir kararının gerekçesi ise şöyle belirtildi:

“Dosyaya sunulan marka tescil belgeleri, internet kayıtları, gazete ve billboarddaki görseller dikkate alındığından söz konusu reklamların yayınlanma süresi, etkisi, bu süre zarfında tedbir isteyenin haklarının korunma gerekliliği, meydana gelebilecek zararın telafisinin mümkün olmaması, başka türlü giderilmesinin söz konusu olmaması ve durum itibariyle karşı tarafa yapılacak tebligat ve bildirimin tedbiri uygulanmaz hale getirebileceğinden tedbir isteyen tarafın ihtiyati tedbir talebinin kabulüne karar vermek gerekli ve yerinde görülmüştür.”

Mahkemenin verdiği ihtiyati tedbir kararının reklam şirketine ulaşmasıyla söz konusu ilanların toplatılmaya başlandığı öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/116618111661814

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kutsal gazeteye dokunmuşun - demlicay2011

  evi boyatırken boyacılara gazete lazım oldu gittim kiloyla aldım ne oladki çoğu zaman gazetesiymiş yere serdim topladılar olmaz diye. işte türkiye gerçeği.

  Gerçek tiraj - nebraska1

  Zamanın bayi satışı 70 bin civarında geri kalanı insanların kapılarına bırakılıyor,bizim kapıya hergün geliyor mesela bir tane, onu da satış diye gösteriyorlar. Yani 1 milyon yanıltıcı bir rakam, gerçek rakam bayi satışı.

  Zamanı eritmeyen kim? - Sayyeah

  Aslında Zaman'ı eritmeyen onun okuyucusu. Zaman eriyor diye Bilbordlarda ilan vermek onu eritmeye yetmemiş, tirajı 1 milyonların altından 1 milyon 2 yüzbine çıkmış. Herşey ol deyince olmuyor yani... Aklıma Necip Fazılın Zindandan Mehmede mektup var şiiri geldi. Bir dizesi şöyledir: Çaycı getir ilaç kokulu çaydan Dakika düşelim senelik paydan Zindanda dakika farksızdır aydan Karıştır çayını Zaman Erisin Köpük köpük duman duman erisin. N. F.K

  Yanlış bir karar... - bunymn

  Zaman gazetesinin dersaneler konusunda haklı olduğu kesin mülkiyet hakkı ve özgürlükler açısından bakıldığında. Ama bu konuda nedense anti özgürlükçü davranmışlar. Reklamda zaman gazetesiyle ilgili bir ifade yok, logo aynı olabilir ama sonuçta satılan şey gazete değil emlak olduğuna göre bunun da bir suç kabul edilmemesi gerekirdi...