Jetlerin tek korkusu kuş

Hava Eğitim Komutanlığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan, son 15 yılda 575 uçak-kuş çarpışmasının kaynağını oluşturduğu gerekçesiyle, Çiğli-Harmandalı'ndaki çöp depolama alanının kaldırılmasını istedi.

İZMİR - Hava Eğitim Komutanlığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan, son 15 yılda 575 uçak-kuş çarpışmasının kaynağını oluşturduğu gerekçesiyle, Çiğli-Harmandalı'ndaki çöp depolama alanının kaldırılmasını istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise şu an mümkün olmadığını söyledi.
Dört pilot hayatını kaybetti
Hava Eğitim Komutanlığı, 19 Aralık 2004'te büyükşehir belediyesine başvurarak, Çiğli'de jet pilotu yetiştiren 2. Ana Jet Üs Uçuş ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'ndan havalanan uçakların, son 15 yılda 575 kez kuşlarla çarpıştığını, motoruna kuş girmesi nedeniyle düşen jet uçaklarının dört pilotunun hayatını kaybettiğini, bir pilotun yaralandığını bildirdi. Komutanlık, kuş çarpması sonucu oluşan maddi kayıp ve hasarın ise yüzmilyonlarca doları aştığını belirterek, 'tehlikenin kaynağını oluşturan' Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nın kaldırılmasını istedi.
Kocaoğlu da böyle hassas bir konuda duyarsız kalamayacaklarını belirterek, şunları söyledi: "Çöp depolama alanı üzerini toprakla örttük, kuşların kaçması için bölgeye cihaz yerleştirdik, ayrıca beslenme ve barınmalarının önüne geçmeye çalıştık. Bilim adamlarıyla, 'Başka ne gibi önlemler alınır, buradaki kuş trafiği, yoğunluğu ne kadar azaltılabilir' noktasında bir çalışma yürütülüyor. Şu anda Harmandalı'ndan başka da çöp depolama alanı yok, bizi sekiz-10 yıl daha idare edecek."
Kuş cenneti için karar yok
Kocaoğlu, kuşlarla ilgili çalışmalarıyla tanınan Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı'nın 'Yeni fuar alanı projesinin İzmir Kuş Cenneti yakınlarında yapılacağı duyumu aldık. Bölge koruma altında' sözleri hatırlatılınca da şu yanıtı verdi: "Hiçbir kararı, üniversiteler ve meslek odalarıyla görüşmeden vermeyiz. Yer konusunda bir açıklamamız yok. Her faktörü değerlendiriyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7441037441030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.