Jetonla çalışan matematik parkı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Bu Benim Eserim' adıyla İstanbul'daki ilk ve ortaöğretimle mesleki eğitim öğrencileri arasında yürüttüğü proje yarışmasında ilginç fikirler geliştirildi.

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Bu Benim Eserim' adıyla İstanbul'daki ilk ve ortaöğretimle mesleki eğitim öğrencileri arasında yürüttüğü proje yarışmasında ilginç fikirler geliştirildi. Yarışmaya, 2 bin 794 proje katıldı. Projelerden 964'ünün kabul edildiği yarışmanın sonuçları 12 Aralık'ta açıklanacak. Bazı projeler şöyle:

  • Duraklara gelen otobüsün ışıklı ve sesli bildirim sistemiyle yolculara duyurulması, aynı sistemle beklenen otobüsün hangi durakta olduğunun anons edilerek zaman kaybının önlenmesi.
  • Matematik oyun parkı yaratılması, bu parkta yer alacak oyunların jetonla değil matematik sorusunun yanıtının bilinmesiyle çalışması.
  • Öğrencilerin yabancı dillerini geliştirmeleri için 'Turizm Bilgilendirme Standları' kurulması.
  • Kredi kartı yerine parmak izi kullanılması.
  • Haliç'i eski güzelliğine kavuşturmak amacıyla Valide Sultan Köprüsü üzerine dev bir balık görünümünde akvaryum geçidi oluşturma.
    Yarışmaya katılan projelerden 150'sinin sergilenmeye değer bulunması, 50'sinin de ödül alması planlanıyor. Ödüle hak kazanan proje başına öğrencilere iki milyar lira, rehber öğretmenlere de birer milyar lira ödül verilecek.