Jirki aşireti: PKK ile kucaklaşırız

Jirki aşireti: PKK ile kucaklaşırız
Jirki aşireti: PKK ile kucaklaşırız
Jirki aşiretinin 'Mala Hüseyin' kolunun lideri Cemil Öter, PKK ile birçok çatışmaya girdiklerini ancak kucaklaşmaya hazır olduklarını söyledi.

BEYTÜŞEBBAP - Doğunun en büyük ve güçlü aşireti olarak yıllarca PKK ile mücadelede yer alan Jirki aşiretinin 'Mala Hüseyin' kolunun lideri Cemil Öter, hükümetin başlattığı çözüm süreci sonuna kadar desteklediklerini söyledi. Öter, PKK ile birçok çatışmaya girdiklerini, şehit verdiklerini, gazileri olduğunu anlatırken, "Yine de geçmişte olanları unutup onlarla da kucaklaşmaya, helalleşmeye hazırız. Yeter ki akan kan dursun, bölgeye ve ülkemize huzur gelsin" dedi.
Şırnak, Hakkari ve Van'da 30 bine yakın mensubu bulunan Jirki aşireti, bugüne kadar PKK ile korucu olarak en etkin mücadeleyi yürüttü. Jirki aşiretinin 'Mala Hüseyin' kolunun lideri olan ve Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'ndeki Tanin Tanin Dağları eteklerindeki Mutluca Köyü'nde yaşayan Cemil Öter, çözüm sürecine ilişkin görüşlerini anlattı. 

"YA İŞE ALSINLAR YA EMEKLİ ETSİNLER" 
Bölgede 1985 yılında koruculuğu kabul eden ilk aşiret olduklarını ve halen aşiretlerinden 700 korucunun bulunduğunu belirten Cemil Öter, barışı Ak Parti ile Abdullah Öcalan'ın sağlayabileceğini, kendilerinin de akan kanın durmasından ve bölgeye barış gelmesinden yana olduklarını söyledi.
Çözüm sürecinin başarıya ulaşmasıyla birlikte kendilerinin de silahları bırakmaya hazır olduklarını anlatan Cemil Öter, lise mezunu olan korucuların resmi kurumlara yerleştirilmesini, diğerlerinin ise emekli edilerek maaş bağlanmasını istedi. 

"BAŞBAKAN ELİNİ, BİZ VÜCUDUMUZU TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ" 

Hükümetin, Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeleri olumlu bulduğunu, belirten Cemil Öter, "Sayın başbakanımız yaptığı açıklamada ben bıçak üzerinde yürüyorum, elimi taşın altına koydum dedi. O böyle dedikten sonra biz bütün vücudumuzu taşın altına koyuyoruz. Dualarımız bu hükümet ve sayın başbakanımızla ve onunla birlikte bu barışı sağlayacak insanlarladır. Bu konuda üzerimize düşen her göreve de hazırız" dedi.
CHP ve MHP 'nin, 'bağımsız Kürdistan kuruluyor' diye halkı kandırdığını söyleyen Öter, Kürtlerin Kürt devleti kurma gibi bir düşüncesinin de olmadığı görüşünü savundu. Öter, "Hiç bir Kürt aklından devlet kurmak geçmez. Biz Kürt devleti peşinde değiliz. Biz Kürtleri kabul etsinler, birlikte yaşamaya hazırız. Biz ayrılmayı değil birlikte yaşamayı istiyoruz" diye konuştu. 

"APO'DA KÜRT DEVLETİ VE ÖZERKLİKTEN BAHSETMİYOR" 
Aşireti lideri Öter, Abdullah Öcalan'ın tüm konuşmalarını takip ettiğini, Öcalan veya Murat Karayılan'ın da Kürt devleti veya özerklikle ilgili talebinin bulunmadığını söyleyerek şöyle dedi:
"Apo'nun tüm konuşmalarını takip etim. Apo'dan bir devlet, özerklik duydunuz mu? İlk başlarda bağımsız Kürdistan kuracaklarını söylediler. Onun nedeni ise çıtayı yüksek tutmaktı. Büyük istediler ama küçük kabul edecekler. Başbakanın bu konudaki politikası da bir Türk veya Kürt politikası değil, bir devlet politikasıdır. Başbakan ayrıca ırkçı biri de değil, halkçı biri o. Batıdakini ne kadar düşünüyorsa, Hakkari'dekini de o kadar düşünüyor. Yarın öbür gün bir başkanlık sistemi gelirse ve eyaletler olursa o da ayrı bir şey. Bu da devletin işidir, şahısların değil." 

"PKK İLE BİRBİRİMİZE SARILMAYA HAZIRIZ, ONLAR AKRABALARIMIZ" 
PKK ile şimdiye kadar bir çok kez çatışmaya girdiklerini ve aşiretlerinden 70'e yakın korucunun bu çatışmalarda şehit olduğunu anlatan Cemil Öter, şunları söyledi, "Apo bir mektup göndermiş. Birbirinizi affedin, sevin, kin nefretten yana olmayın diyor. Eğer biz gerçekten bölge insanı olarak birbirimizi seviyorsak, güzel yaşamayı istiyorsak eski davaları, kin ve nefreti unutmamız gerekir. Ben kendi aşiretim adına konuşuyorum. Eski davaları, kini unutup bir vücut gibi birbirimize sarılmaya hazırız. Geçmişi değil yarını düşünüyoruz. PKK'yla çok çatıştık, savaştık, operasyonlara çıktık. Bizim adamlarımız öldü. Ancak o gün ayrı, bugün ise ayrı. Biz onları unutup birbirimizle kucaklaşmaya hazırız. Onlar da bu devletin vatandaşıdır, bizim de akrabalarımızdır. Bizim aşiretimizden belki kaç kişi içlerinde vardır. Bu iş bittikten sonra onlar yanıma geldiğinde kin ve nefretle mi bakacağım? Benim kardeşlerim, yeğenlerimdir bunlar."

"ÇEKİLMELERLE İLGİLİ TALİMAT GELMEDİ" 
Cemil Öter, Murat Karayılan'ın Kandil'de yaptığı açıklamada Türkiye'deki PKK'lıların 8 Mayıs'tan itibaren sınır dışına çekileceğiyle ilgili açıklamanın bölge insanını rahatlattığını söyledi. Öter, "Bunlar çekilirken bizim nasıl bir tavır içine gireceğimizle ilgili devlet yetkililerinden henüz bize bir bilgi verilmedi" dedi.
Daha sonra bilgilendireceklerini sandığını kaydeden Cemil Öter, "Biz şu anda korucuyuz. Çekilmeler sırasında da örgütün çok dikkatli olması gerekir. İnşallah çekilme provokasyonsuz, olaysız bir şekilde sonuçlanır. Örgütün kendi bildiği güvenli bölgelerden ve yollardan çekilmesi lazım. Çünkü geri çekilmelerini istemeyenler mutlaka vardır" diye konuştu.
Cemil Öter, oturdukları Tanin Tanin Dağları eteklerindeki Mutluca Köyü'nün yol sorunu bulunduğunu ve cep telefonlarının çekmediğini belirterek bu hizmetlerin yapılmasını istedi. (Ramazan YAVUZ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1131323113132312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İNŞALLAH (!) - amigra6565

  Kafamda o kadar çok şey geçiyor ki ama üç dört cümleyle olmuyor. cemil ağa ne kadarda barış sever ve kürt halkın mücadeleci ruhunu anlamış ki, Kürt statüsü ve geleceği hakkında söz söyleme hakkını kendininde görmekte. ya kardeşim sen kimsin. ne bu ülke icin ne yaptın. Helalleşmede söz ediyorsun. sen değilmıydın. onlar insanı ölmeye gönderdin, sen değilmiydin dere elbiseni yıkayan onlarca insanı üzerindeki silah için öldürttün, sen değil yıllar halkın mücadelesi veren insanların arkalarında ajanlık yapan. şimdi sen kimle kucaklaşmaya çalışıyorsun. İroni olan başka bir nokta da öçalanı analiz etmesi, hiç hayatın siyasal alan eğitim almamış kalkıp özerlik ve bağımsızlık kavramlarını yorumluyor. aslında sen bağımsız değil bağımlı yaşamaya alışkınsın...

  o kadar basit - noname99

  İş öyle feodal hadiselerle açıklayıp diğer bileşenleri görmezden geliyorsunuz. Pkknın maosist kominist bir örgüt olarak bu ile başladığını unutmayın. Başlarda alalen din karşıtlığı ön plana çıkardılar. Benim görüşüm o korucuların çoğu dünya görüşleri sebebiyle korucu olmasalar da pkk'dan haz etmezlerdi. Zaten bölge halkının yarısı şehirleşmiş bölgelerde özellikle akpye oy veriyor. 20 milyon kürt pkkyı sevip yöntemlerini desteklemek zorunda da değil. Bu arada Ahmet Türk ve bir kaç bdpli de aşiret lideridir. Değilseniz bir halt olamazsınız zaten.

  kindarlar.. - murat özdemir

  cemil bey büyük ve etkili bir aşiretin lideri olarak bu başlatılan çözüm sürecine destek olacaklarını ve herkesle kucaklaşmaya hazır olduklarını söylüyor.ama birileri bu açıklamayı bile farklı yönlere çekip eleştirmeye çalışıyorlar . bu insafsızlıktır. en büyük acıları o bölgenin insanları çekti. ve yine de herşeye rağmen kucaklaşmaya hazırlar. işte barış budur. geçmiş üzerinden hesaplaşmayıp geleceğe odaklanmaktır.cemil beyi eleştirenlere bir tavsiyem var önce kendi geçmişlerine baksınlar. bu savaş borazanlarına rağmen barışacaz başka çıkış yolu yok ...

  Devlet size yapacağını yapar - fkont

  Korucu başı sen hiç dert etme pkk size bişey yapmasına gerek kalmayacak zira devletin bir gelenegi var kullaandığı insanları yok eder bu barış olacak ve size gerek kalmayacak sonra devlet size hakettiğiniz cezayı verecek belki bilirsiniz roroski halkı korucu başlarına geleni biliyorsunuzdur.

  CEMİL boşa ÖTER - meyman1

  cemil bey oportunizmin doruklarında yaşıyor. Belliki rüzgar nereye, çıkarları neyi gerektiriyorsa dümeni o tarafa çeviriyor.Feodalizmin sana verdiği yetkiye dayanarak ölüme yolladığı 70 kişiden bahsediyor birde böbürlenerek utanmadan.. Kolay değil vadedilen toprak,para,silah, sınırsız mühimmat, bölgesel yetki nasıl reddedilir.. birde çıkmış " öcalan, karayılan veya kürtler bölünmeyi istemiyordu." diyor. Sen neyin savaşını veriyordun bunca zaman!

  jirkiler,bucaklar,izollar aklınız nerdeydi - abdullaht

  yeryüzünde 40 milyon nufusu olan bir millet kürtler hala statüsuz olmalarının nedeni bu aşiretler ,ağalar değilmi? hiç bir varlık kendi cinsine kendi ırkına bu kadar hain ve düşman olmamıştır.Ha şimdi olumlu yapıcı düşünmeleri elbette alkışlanır.Fakat tarikat,şeyh,ağa,aşiretçi yapıları 21.yüzyıla artık dar geliyor.

  ........ - OSCAR82

  bugune kadar, kurtlere en buyuk kötulugu böyle kurtler yapmislardir, simdiki duruslari da tamamen konjokturel, yaptiklarindan pisman olduklarini sanmiyorum uc bes kurus icin kendi onurlarini ayaklar altina almislardir