JİTEM davasında Hanefi Avcı'nın bilgisi istendi

Mardin, Batman, Şırnak ve Diyarbakır'da çeşitli tarihlerde birden fazla adam öldürme, kundaklama ve bombalama eylemi gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan, aralarında PKK itirafçılarının da bulunduğu 11 sanıklı 'JİTEM davası'nda mahkeme, dönemin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı, bugün Edirne Emniyet Müdürü olan Hanefi Avcı'nın bilgisine başvurmaya karar verdi.


Mahkeme Ergenekon operasyonunda gözaltına alınan emekli Albay Arif Doğan’ın da ifade tutanaklarının Ergenekon davasına bakan mahkemeden istenmesini de kararlaştırdı.

Sanık avukatları çekildi
Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen JİTEM davası duruşmasında sanıklar Hayrettin Toka, Fethi Çetin, Lokman Gündüz ve Ali Ozansoy’un avukatları, kendilerine gönderilen görevlendirme yazısında, dava hakkında yeteri kadar bilgilendirilmedikleri gerekçesiyle davadan çekildiklerini bildirdi.
Duruşmada, sanık itirafçı Abdulkadir Aygan hakkında Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne yazılan yazıya cevap verildiğini belirten mahkeme başkanı, “Şahsın iadesinin istenip istenmediğinin sorulduğu, mahkememizce iadesinde yasal zorunluluk bulunmaması nedeniyle iadesinin düşünülmediği şeklinde bilgi verildiği görüldü” dedi.

Ergenekon iddianamesi geldi
Mahkeme Başkanı, önceki duruşmada, müdahil avukat Tahir Elçi’nin talebi üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istenen Ergenekon Davası iddianamesinin CD’ye aktarılmış bir örneğinin mahkemeye gönderildiğini söyledi. Müdahil avukat Elçi, ‘Ergenekon Davası’nda tutuklu bulunan emekli Albay Arif Doğan’ın ‘JİTEM’ adlı örgütle ilgili olarak dinlenmesini istedi. Mahkeme heyeti, Ergenekon Davası’nın ikinci iddianamesinde yer alan sanık Doğan’ın ifade tutanaklarının onaylı bir örneğinin gönderilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazılmasına karar verdi.
Avukat Elçi, dosyada dönemin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Hanefi Avcı’nın Susurluk raporunda yer alan JİTEM’le ilgili ifadelerinin yer aldığını hatırlatarak, şu anda Edirne Emniyet Müdürü olan Avcı’nın tanıklığına başvurulması gerektiğini yineledi. Mahkeme heyeti bu talep üzerine, Emniyet Müdürü Avcı’nın bilgi ve görgüsünün sorulması için Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat yazılmasını kararlaştırdı. (dha)