'JİTEM'ci Aygan yer göstermeli'

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - PKK itirafçısı ve eski JİTEM elemanı Abdulkadir Aygan’ın yurtdışından yaptığı itiraflar ve hazırladığı kroki doğrultusunda Diyarbakır’da yapılan kazılar sona erdi. İnsan Hakları Derneği, tarifle sağlıklı kazılar yapılamadığını bu nedenle İsveç’te bulunan Aygan’ın Türkiye’ye getirilmesi gerektiğini söyledi.
Abdulkadir Aygan’ın 1994 yılında Fethi Yıldırım ile 1996 yılında Hakkı Kaya’nın öldürüldükten sonra Diyarbakır- Hani karayolu üzerindeki Karaçalı Köyü yakınlarında toprağa gömüldüğü iddialarını gündeme getirmesinin ardınan, 2005 yılında İHD Diyarbakır Şubesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Sürekli yenilenen başvuru, Silopi’deki BOTAŞ kuyularında kemiklere rastlanılmasının ardından işleme konuldu. Özel yetkilendirilmiş iki cumhuriyet savcısı ve İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muzaffer Erbay nezaretinde süren kazılar önceki gün sona erdi. Kazılarda 461 kemik parçası bulundu. Ancak bu kemiklerden bir kısmının hayvanlara ait olduğu, kalan kemiklerin de Adli Tıp incelemesi için gönderildiği belirtildi.
Kazılarla ilgili Radikal’in sorularını yanıtlayan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Erbay, Aygan’ın Türkiye’ye getirilmesi ve yer göstermesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Abdulkadir Aygan’ın verdiği bilgiler doğrultusunda kazı yapıldı ama Aygan’ın buraya getirilmesi lazım. İfadede 2-3 kilometre deniyor. Bu kavram kişiye göre değişebilir. Tepeden sözediyor ama birden fazla tepe var. Üç yerde kazma kürekle arama, dört ayrı noktayı kepçe ile kazdık. Tahmini kazıyoruz. Belki de kazmamız gereken yerlerin etrafında dolaşmışızdır. Geçmişe ait tanıkların, bilgi sahibi olarların konuşturulması ve bunun için Diyarbakır’da özel bir savcı değil, özel bir birimin oluşturulması gerekiyor.”