JİTEM'in kilit ismi Kırca ölümü seçti

JİTEM'in kilit ismi Kırca ölümü seçti
JİTEM'in kilit ismi Kırca ölümü seçti

Sezer?in Devlet Övünç Madalyası taktığı Kırca?nın gazeteye haber olduğu gün intihar ettiği açıklandı.

ANKARA - JİTEM’in kurucusu Binbaşı Cem Ersever’den sonra JİTEM’in kilit isimlerinden biri olan ve Silopi’de binbaşıyken üç faili meçhul cinayet nedeniyle hakkında dava açılan emekli Jandarma Albay Abdülkerim Kırca, hakkındaki iddiaların yeniden gündeme getirilmesinin ardından intihar etti. Kırca’nın dün, Ankara Jandarma lojmanlarında, başına bir kurşun sıkarak hayatına son verdiği açıklandı.
PKK  operasyonunda yaralanıp felç olan ve ‘önceki görevlerinin hassasiyeti’ nedeniyle emekli olmasına karşın güvenlik amacıyla askeri lojmanlarda oturan Kırca’nın son dönemde bunalımda olduğu öğrenildi. Star gazetesi de dün, ‘Madalyonun arka yüzündeki sır’ başlıklı birinci sayfa haberinde, itirafçı Aygan’ın geçmişteki iddialarına yer vermiş, üç kişiyi öldürdüğünü ileri sürdüğü Kırca’nın PKK ile çatışmada değil, gönül ilişkileri nedeniyle JİTEM’ciler tarafından vurulduğunu ileri sürmüştü. Verilen bilgiye göre Kırca ailesiyle kahvaltı ederken gazeteyi görünce sinirlendi. Dinlenmek için odasına çekildikten birkaç dakika sonra da bir el silah sesi duyuldu.  

Susurluk raporuna göre ‘planlayıcı’
Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 23 Aralık 2004’te ‘Devlet Övünç Madalyası’ verilen Kırca’nın adı, Güneydoğu’da işlenen faili meçhul cinayetlerle anılıyordu. Kutlu Savaş’ın hazırladığı Susurluk raporunda adı ‘olayların planlayıcısı ve yürürlüğe koyucusu’ olarak geçen Kırca, JİTEM’in kurucusu Ersever’in Ankara’ya tayin edilmesinin ardından yerine atanmıştı. Kırca döneminde faili meçhul cinayetlerde büyük artış yaşanmıştı. İtirafçı Aygan, Kırca’yı birçok cinayetle suçlamıştı.
 Kırca hakkında, Devlet Övünç Madalyası almasından üç ay sonra, 1992-1994 yılları arasında sekiz ayrı cinayetin sorumlularından biri olarak Diyarbakır 2. Ağır Ceza’da ‘silahlı çete kurmak’, ‘işkence’ ve ‘üç kez adam öldürmek’ suçlarından müebbet istemiyle dava açılmış, ancak davada ilerleme kaydedilememişti. Dava halen uyuşmazlık mahkemesinde. (Radikal)