Kabadayı değil AKUT'çu oldular

Kabadayı değil AKUT'çu oldular
Kabadayı değil AKUT'çu oldular
İzmir'de bir lisede dizilere özenip şiddet olaylarına karışan öğrencilere 'AKUT' projesiyle 'hayat kurtarma' dersi verildi. Şiddet azaldı.

İzmir Atatürk Ticaret Meslek Lisesi yönetimi, okulda öğrenciler arasındaki şiddet olaylarını öğrencilere ekip ruhu kazandırarak çözüme kavuşturdu. Okulda sıkça şiddet olayına karışan, derslere girmeyen, devamsızlık nedeniyle de başarısız olan öğrenciler, ‘AKUT’ projesi kapsamında oluşturulan arama kurtarma timinde birlikte hareket etmeyi, sağlıklı iletişim kurmayı öğrenerek, şiddetten uzaklaştı.

Dizilere özeniyorlardı

Müdür Yardımcısı Nagehan Baykan, öğrencilerin dizilerdeki kabadayı karakterlerinden olumsuz etkilendiğini, o karakterler gibi şiddete başvurduğunu söyledi. Disiplin cezalarının çözüm olmadığını, onun için yaklaşık bir yıl önce Arama Kurtarma Timi (AKUT) projesini hayata geçirerek okulda sorun yaşayan öğrencileri bu projeye dahil ettiklerini anlatan Baykan, şöyle konuştu: “Şiddet olaylarına karışan 15 öğrencimizden tim oluşturduk. Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nde arama kurtarma eğitimi aldılar. El ele vererek hayat kurtarabileceklerini öğrendiler.” 12. sınıf öğrencisi Caner Özkan, “Özgüvenim arttı” derken, 11. sınıf öğrencisi Seçkin Atakuş da kavgacı bir öğrenciyken çevreye karşı duyarlılığının arttığını söyledi.