Kabataş ilk değilmiş: Zehra Develioğlu'nun taciz şikayetlerine takipsizlik

Kabataş ilk değilmiş: Zehra Develioğlu'nun taciz şikayetlerine takipsizlik
Kabataş ilk değilmiş: Zehra Develioğlu'nun taciz şikayetlerine takipsizlik
Gezi Parkı olayları sırasında Kabataş'ta bir grup tarafından tacize uğradığını iddia eden Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu'nun gelini Zehra Develioğlu'nun önceki yıllarda 'taciz' iddiasıyla yaptığı şikâyetlerin birinde sanık beraat etmiş, diğerinde takipsizlik kararı verilmiş.

RADİKAL - Kabataş'taki taciz iddialarının sahibi Zehra Develioğlu’nun kendisini ‘selektörle taciz ettiği’, ‘araçla sıkıştırıp takip ettiği’ iddiasıyla şikâyetçi olduğu Arif Y. hakkında 1 yıla kadar hapis istemli dava açıldı. Yargılama sonrası Arif Y., delil yetersizliğinden beraat etti. Öte yandan Develioğlu’nun, 2011’de de kapısına gelip kendisine evrak imzalatmak isteyen bir kişiden şikayetçi olduğu öğrenildi. Savcılık soruşturmaya takipsizlik kararı verdi. Develioğlu’nun Kabataş ile ilgili iddiası ise emniyet raporuyla doğrulanmamıştı.

Cumhuriyet gazetesinden Canan Coşkun'un haberine göre Develioğlu, yaşandığını iddia ettiği olaya ilişkin Başakşehir Polis Merkezi Amirliği’nde verdiği ifadesinde, 20 Eylül 2010’da saat 16.40 sıralarında aracıyla Kavacık’tan Başakşehir istikametine geldiğini belirtti. Develioğlu, şikâyetçi olduğu Arif Y.’nin kullandığı araçla arkasından gelerek 1-2 kez selektör yaptığını anlattı. Arif Y.’nin daha sonra tekrar aracın arkasına geldiğini ve ardından kendisini geçtiğini aktaran Develioğlu, “Aracını aracımın önüne kırarak beni yavaşlattı ve sağa yanaşarak emniyet şeridinde durdu. Ben bununla uğraşmamak için yoluma devam ettim. Başakşehir 5. etapta bulunan itfaiyenin oradan geçerken bu araç yine beni takip etti. Ben de bunun üzerine polis merkezine doğru geldim. Polis merkezine geldiğimi görünce yoluna devam etti” ifadelerini kullandı.

‘İÇERİSİ GÖRÜNMÜYORDU’

Arif Y. ifadesinde, Başakşehir’de bulunan bir şirkette çalıştığını belirterek, olay günü saat 16.00 sıralarında işyerine ait araçla Kartal’dan Başakşehir istikametine gittiğini anlattı. Arif Y., Maslak sapağında seyir halindeyken plakasını sonradan öğrendiği Develioğlu’nun kullandığı aracın sağ şeritte gittiğini kaydederek, “Bu aracın camları filmliydi ve içerisi gözükmüyordu. Bu araç aniden önüme kırdı. Ben de ikaz etmek için kendisine 1-2 kez selektör yaptım ve yoluma devam ettim” dedi. Arif Y. daha sonra aynı aracı Atatürk Caddesi üzerindeki bir marketin önünde gördüğünü ifade ederek, kimseyi takip ve rahatsız etmediğini söyledi. Arif Y. mahkemedeki savunmasında ise, Develioğlu’nun kendisini sıkıştırdığını ve sağ tarafında bulunan kamyonu tehlikeye düşürdüğü için kendisini selektör yaparak ikaz ettiğini belirtti. Arif Y., işyerinin ve ikamet adresinin Başakşehir’de olduğunu vurgulayarak suçlamayı kabul etmedi.

DURUŞMAYA BİLE GELMEDİ

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Arif Y.’nin 20 Eylül 2010’da kullandığı araç ile seyir halinde iken Develioğlu’nu trafikte sıkıştırıp takip ederek rahatsız edip, huzurunu bozduğu iddia edildi. Arif Y.’nin “kişilerin huzur ve sükûnunu bozduğu” suçlamasıyla 1 yıla kadar hapsi istendi. Dosyada, Develioğlu’nun şikâyetine ilişkin beyanı haricinde hiçbir delil yer almadığı gibi Develioğlu duruşmaya da katılmadı. Yargılama sonunda Arif Y. mahkûmiyete yeterli kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraat etti. Gerekçeli kararda, Develioğlu’nun adresine çıkarılan davetiyenin adresinde tanınmadığından iade edildiğini, yeni adresinin tespit edilemediğini ve soruşturma sırasında verdiği ifadesiyle yetinildiğini kaydedildi.

 

Diğer soruşturmaya takipsizlik

Develioğlu’nun 1 Ağustos 2011’de de kapıya gelip eşini soran ve evrak imzalatmaya çalışan bir kişiden şikayetçi olduğu öğrenildi. Develioğlu, evrakı imzalamayıp kapıyı kapattığını, daha sonra eşini arayarak böyle bir şey olmadığı haberini aldığını kaydetti. Develioğlu, evine gelen kişinin araç plakasını alamadığını, gri renkli bir araçla gelen şahsın kaçtığını kaydetti. Şikayet sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında gelen kişi tespit edilemediği için takipsizlik kararı verildi.


Binlerce saatlik görüntü incelenmişti

Gezi Parkı Direnişi sırasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın, “Benim başörtülü bacıma saldırdılar” sözleri üzerine emniyetin başlattığı soruşturmada hazırlanan raporda 2 bin 560 saatlik görüntü kaydının incelendiği belirtilmişti. Görüntülerde, Develioğlu’nun Kabataş’ta eşini beklediği yere geldiği 19.43’ten bölgeden ayrılana kadar geçen yaklaşık 15 dakikalık süreçte, etrafta yüzlerce kişinin, başörtülü, çoluk çocuk, ailenin gelip geçtiği görülmüştü.


  http://www.radikal.com.tr/1315921131592111

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - hale

  ülkeye bakar mısınız? her şeyi bırakıp bir bayanın fantezileriyle uğraşıyoruz

  hobi olarak şikayet - periferi

  Zehra hanım boş vakitlerinde sağa sola taciz davası açıyor anlamış olduk.

  ultra mağdur hanımefendi - periferi

  Çok şanssız kadın gördüğünüz üzere ne kadar sapık varsa Zehra hanımı buluyor. hatta 20 senedir hergün geçtiğim halde yarı çıplak ve deri eldivenli bir adam göremediğim Kabataşta kendisi bunları toplu halde bulmuş ve daha da ilginci bu adamlar o kadar kalabalıkta bir tek ona saldırmış üzerilerine idrarını yapmıştır. bence kendisi o gün güneşin altında fazla kalmış olacak ki kendini Amerikada ki gay pride yürüyüşünde hayal etti sanırım.

  faili meçhul? - Zizill

  Bu meçhul faille ilgilenildiğinin onda biri kadar bu ülkenin diğer faili meçhulleri ilgilenilseydi, binlerce ananım ah!ını almamış olurdunuz.

  bi yüzleştirme olsa iyiydi... - _poseidon_

  Zehra hanımı kabataştaki suçlular ve suç ALET leri ile bi yüzleştirselerdi iyi olurdu :) Hem olay aydınlanır hemde detayları daha iyi hatırlardı )

  plaka mevzuu ve İsmet (bizim olan) - user461407

  Arkadan selektör yaparak taciz eden plakasını kim almış biliyor musunuz? evet doğru tahmin, İsmet, Bizim İsmet...

  Herseyden tahrik olandan sonra birde herseyden taciz olan cıktı basımıza.... - harmankordon

  Aman diyeyim , plakayi yayinlayinda , yanindan yoresinden gecmeyelim trafikte , ayni kaldirimda sakın yurumeyelim , tacizden dava almayalım basımıza...