Kabataş-Mecidiyeköy metrosu için geri sayım

Kabataş-Mecidiyeköy metrosu için geri sayım
Kabataş-Mecidiyeköy metrosu için geri sayım
Beşiktaş ile Mecidiyeköy'ü birbirine bağlayacak olan metro hattı için bu ay içinde ihaleye çıkılıyor. 6.5 kilometrelik metro hattın 2018 sonunda hizmete alınması hedefleniyor. 2017 yılı sonunda hizmete girecek Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattıyla birlikte İstanbul ulaşımı nefes alacak.

RADİKAL - Mecidiyeköy'ü Kabataş'a bağlayacak 6.5 kilometrelik yeni metronun ihalesi bu ay içinde yapılacak. Kabataş önce Mahmutbey'e ardından da Bahçeşehir'e metro ile bağlanıyor. Yapımına devam edilen Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı Kabataş'a uzatılıyor. 

KABATAŞ- BEŞİKTAŞ -DARPHANE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ocak ayında yapılması planlanan ihalenin ardından Kabataş-Beşiktaş-Darphane-Mecidiyeköy güzergahında 3 istasyonla hizmet verecek 6,5 kilometrelik yeni hattın yapım işleminin hızla başlatılması hedefleniyor. 

Kabataş-Mahmutbey Metrosu ile 8 ilçe (Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar birbirine metro ile bağlanmış olacak.

Kabataş bağlantısıyla 24.5 kilometreye ulaşacak olan hat daha sonra Halkalı Toplu Konutlar-Altınşehir-Başakşehir hattı ile birleşerek İstanbul Metrosu'nun can damarlarından biri haline gelecek.

Mecidiyeköy - Mahmutbey kesimi (18 km) için; "Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Depo-Bakım Sahası ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri" ihalesi yapıldı ve 2014 Ocak ayında yer teslimi sağlanarak inşa çalışmaları başlatıldı.
Kabataş-Beşiktaş-Darphane-Mecidiyeköy kesimi (6,5 km.) için ihale hazırlık çalışmaları tamamlandı, bu ay içinde ihaleye çıkılması planlanıyor. Bu ihale kapsamında aynı zamanda 

Mecidiyeköy - Mahmutbey kesiminin Elektro&mekanik ve mimari işleri de yer alacak. Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattında kullanılmak üzere 144 adet vagon temin edilecek.

Mecidiyeköy-Mahmutbey arası Metro hattının 2017 yılı sonunda, Kabataş-Mecidiyeköy uzantısının ise 2018 yılı sonunda işletmeye alınması planlanıyor.

KABATAŞ-MAHMUTBEY METROSU'NUN İSTASYONLARI: 

Kabataş, Beşiktaş, Darphane, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey…

TAM ENTEGRE RAYLI SİSTEM 
Hat işletmeye alındığında, 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak.

- Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş'ta, 

- Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy'de, 

- Topkapı- Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde (Metris bölgesi)

- Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey'de entegrasyon sağlanmış olacak.
(DHA)