Kabataş'taki darp olayının mağduru anne anlattı

Kabataş'taki darp olayının mağduru anne anlattı
Kabataş'taki darp olayının mağduru anne anlattı
Balçiçek İlter, Kabataş'ta darp edilen başörtülü genç kadınla yaptığı görüşmenin detaylarını açıkladı.

Gazeteci Balçiçek İlter, Gezi olayları sırasında Kabataş’ta bir grup tarafından tacize uğrayıp darp edilen genç anne ile yaptığı söyleşinin detaylarını paylaştı.

Dün gazetelerde bu konuyla ilgili yazılar çıkması üzerine 16 Haziran’da yaptığı görüşmeyi zornlu olarak anlatma kararı aldığını belirten İlter’in Star gazetesinde yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

Ben genç bir kadın tanıdım... İsmi Z.D falan değil.. Nedir o öyle, sanki suçluymuş gibi, saklanması gerekiyormuş gibi, damalıymış gibi...
İsmi Zehra... Çok güzel bir yüzü var. Gülümsese daha güzel olacak ama beraberken o ana sahip olma şansımız olmadı, bir ara belli belirsiz yüzünden bir tebessüm bulutu geçti, o da bebeğine bakarken...

16 Haziran’da, bir akşamüstü buluştuk. Öyle kolay olmadı buluşmak, ikna edilmesi zor oldu. Karşı taraftan birileri “Nasıl film karesi gibi, inandırıcı değil” diyorsa anlattıklarına, işte belki de ben de tam o mahallenin ortasından geliyordum. Başbakan’ın ötekileştirdiklerindendim. Yaşam tarzımla, giyinişimle...

Uzun uzun sohbet ettik... Öyle kolay olmuyor anlattırmak travma yaşamış birine detayları... Sorguya çeker gibi karşısına oturup ‘’Hadi anlat bakalım, neydi o eldivenliler, üstü çıplak adamlar, kim çekti niye çekti başörtünü, üzerine işediler mi?’’ demiyorsunuz...

Ayrıca kimsenin haddine mi bunu sormak?
Ben o gün Zehra’yla röportaj yapmadım, zaten yapsam nerede yazacağım? 28 Şubat’tan beri köşem yok, bilen bilir. Ben o gün yaşadığı tüm travmaya rağmen, yaşadıklarını cesurca anlatan bu genç kadını televizyona çıkması için ikna etmeye gittim. Arada bütün detayları anlattı, ne acayip bazen insan hiç tanımadığına daha çabuk dökülür. O zaman anladım kocasına, kayınpederine yüz yüze hiçbir şeyi anlatmadığını, anlatamadığını.

Ben cesur bir kadın tanıdım o gün...
Kalabalık bir grup tarafından darp edilen, tacize uğrayan, bebeği ve kendisi için ölümüne korkan, olur da şikayette bulunursa sokakta tekrar başına bir şey gelir mi kabusu gören...
Morluklarını da gördüm, ille de meraklıysanız, ama benim tanıklığıma ihtiyaç yok ki, raporu var zaten. Yaşadığı travmaya tanık oldum, konuşmasına, bana bakamayışına, olayı konuşurken bebeğini odada istemeyişine... Ellerini hiç bir yere koyamayışına... Geç gelen ama sonrasında hiç bitmeyen gözyaşlarına...
Kabuslarına, sütten kesilmesine değinmiyorum bile...
Ruhunda telafisi imkansız darbeler yaratmış bir şey yaşadı Zehra!
Hemen konuşamadı, neden sonra cesaretini topladı, ağzını açtı...
Başına gelmeyen kalmadı...
Kendi mahallesinde “neden konuştun?” baskılarına maruz kalmıştır belki, karşı mahalle hemen savcı rolüne büründü, hani kayıtlar? Hani adamların eşgali? Kendini bilmezlerin sonuncusu ise olup bitenleri lohusa sendromuna bağlama hadsizliği bile gösterdi. Onunla konuşup söylediklerini aktaranlar, yazanlar, üzerine yorum yapanlar aynı mahalleden olunca, zaten güvenilirlik de bitti, niyeyse...
O yüzden benim kefilliğime başvuruldu!
Ne acı...

Kimseye kefil olamam, bu tarz olaylarda biraz psikoloji eğitimi görmüş, biraz da kadın tacizlerinde bizzat çalışmış biri olarak, beyanı esas alırım.
Ama kimse Gezi’nin tamamına da kefil olamaz ki...
Gezi olaylarında şiddeti gördüm yaşadım, o gençlerin nasıl bir nefrete maruz kaldığına tanık oldum. Ama bu Zehra’nın yaşadıklarını değiştirmez... Gezi sürecinde çok insanlık suçu işlendi, canlar gitti, uzuvlar kaybedildi, insanların onurlarıyla hoyratça oynandı. Zehra’nın yaşadıkları bu insanlık ve nefret suçlarından biridir. Nokta!
Kimsenin kimseyi ikna etme durumu da yoktur!

Gelelim, mahallemin, gerçi ben mahallesizim ya, çok merak ettiği detaylara...
1- Zehra “eli eldivenli adamlar” demedi bana, bir adamın elinde deri eldiven vardı dedi.
2- İki ya da üç adamın üstünün çıplak olduğunu söyledi.
3- Kameraların bir çoğu tahrip edilmiş sadece bir tanesinden istenilen görüntüye ulaşılabilmiş, eşgaller inceleniyormuş.
4- Zehra’nın darp raporu da var, suç duyurusu da...
Dün bu yazıyı kaleme alacağımı söylemek için tekrar aradım. Tek bir cümleyi eklememi istedi: “Gezi için toplananların hepsi bana bunu yapanlar gibidir demedim, demem de, ama birileri de artık başıma gelenleri kınasın lanetlesin!”

Zehra’nın başına gelenler kadar olmasa da başka arkadaşlarım da çeşitli tacizlere uğradılar, köşelerinde ima ettiler, sosyal medyada yazdılar, televizyonda anlattılar. Gerçekten merak etseydiniz, bilirdiniz. Çok iyi bildiğiniz tanıdığınız isimler üstelik ama bana düşmez açıklamak. Zehra’yı televizyon konusunda tekrar ikna etmeye çalıştım, olmadı, kameralardan çekiniyor, oysa olup biteni bütün samimiyetiyle bir anlatsa...

Bu son cümleyi yazarken, vazgeçtim fikrimden, belki de haklı, belki de çıkıp anlatsa bile birileri ikna olmayacak ve yeni sorularla dikilecek karşısına... Sahi ne zaman böyle olduk biz? Karşıdakinin acısını bile sorgular olduk?


    http://www.radikal.com.tr/1140204114020453

    YORUMLAR
    (53 Yorum Yapıldı)
    Tüm Yorumları Gör

    Kabataş Yalancıları - user672270

    Büyük yalan iki yıl sonra gün yüzüne çıktı. Tüm mobese kayıtlarında öne sürülen ve adı geçenin iddiaları dışında ne bir darp ne bir saldırı yok. Yani bir yalan senaryo üzerinden halkı birbirine düşürme gayretlerine katkı verenlerin toplumdan özür dilemeleri gerekmez mi? "Ben beyana inanırım" demek yeterli mi? Başta Elif Çakır, İsmet Berkan ve de Balçiçek Pamir bu ayıptan ömürlerinin sonuna kadar kurtulamazlar. Taraf yazarlarından bazılarının şimdilerde "kullanılışlı aptallardık" dediği gibi mi diyecekler? Elif Çakır dışındakiler yazık ettiler kendilerine.

    Neyi mi kaybettik,evet_isyan06? - Clear

    Haklısın,tıpkı anlattığın gibiydik.Ben sosyal demokratım,yani halk diliyle,ılıman solcuyum.Aynen anlattığın gibi,"sağcımız da,solcumuz da" hepimiz erdemliydik.Sadece ve sadece çağ dışı kalmış tabular yıkılmalıdır dedik.Bu işi yeni nesil üstlendi ama tabuları yıkacağım derken kökünden her şeyi kazıyıp yıktı,erdemleri de dahil...İşte sorunun cevabı bu...Üzgünüm.Neyse,senin gibi Alperen'i ya da sağcıyı ben alnından öperim.Hoşça kal,Allah'a emanet ol.

    Saldırganlar derhal bulunmalı. - Su Cemre Sim

    O kadına değil saldırma,saçının teline dokunan her kim varsa derhal bulunsun.Bunu bilmeye hakkımız var;bu kadar çok beklenmesi bile dayanılmaz üzüntü verici.

    Taciz,tecavüz, cinsel istismar ve saldırıda beyan esastır... - uyusuk

    Bunun ifadesi gayet açık. lakin önceki yorumumda özürlerimi ve üzüntümü bildirmekle beraber Zehra nın maalesef ki sıraya girmesi gerekiyor yargıda:(( çünkü; ülkemizde o kadar çok taciz ve tecavüz mağduru kadın ve çocuk var ki. hem de neredeyse hepsinde suçlular belli olmasına rağmen beraatla sonuçlanan. bu kadar gündem olmasının nedeni iktidarın siyasi rant sömürüsüdür. Yoksa bugüne kadar olan kadın hakları ihlallerinde kadının başının örtülü olup olmadığına bakılmasızın ihlal yaşanmaya ve devlet tarafından göz yumulmaya devam etti. bunu erkek egemen siyasi anlayışın kendisi diyebiliriz ve tüm kadınların ayırt etmeksizin özgürlük mücadelelerini birlikte vermeleri gerekir. Yorumların bir bölümüne de lafım olacak. demokrasi ve özgürlüğü sadece kendin için istiyorsan bu talep senin diktatörlük talebinden başka bir şey olamaz!!!

    haklıyken haksız olmak - maximus12

    Eğer şiddet görmüşsen her önüne gelene röportaj vermekle hakkını arayamazsın .Seni kullanıp oy kesesini doldurmaya çalışan hükümetinin yargısına git hakkını ara.Sen A de onlar B demez merak etmeyin.Yandaş basına manşet olmak dışında birşey yapmazsanız bizim kafamızdaki soru işaretleri de artmaya başlar.Sürekli gündemi işgal etmesini anlamıyorum.Yani bu hanfendinin diğer şiddete maruz kalan kadınlardan ne üstün özelliği varki sürekli gözümüzün önünde.Daha geçenlere Takvim gazetesi dayak yiyen bir kadınla alay ediyordu.Nakavt olduğunu bildirdi bizlere.Niye o hanfendiyle röportaj yapılmıyorda bu bayanın felaket senaryolarını okumak zorunda kalıyoruz.

    Kurnazlık - van der oost

    Eğer gerçekten bu kadına bu anlatılanlar yapıldıysa ben yapanları lanetliyorum. Ancak, bu olayla ilgili, ortada ne bir görüntü kaydı var, ne bir tanık ifadesi var ne de başka bir delil var... Üstelik anlatılanlar da çok abartılı. Ayrıca karşı taraf da dinlenmeden, tek bir tarafın ifadesiyle olay anlatılan gibiymiş gibi kabul ediliyor. E, bir de son zamanlarda hükümet ve yandaşlarının söylediği fütursuz yalanlara ve yüzlerinin kızarmamasına bakarsak bu olay da tamamen uydurma gibi görünüyor. Yok eğer gerçekse de tabi ki lanetlenecek bir olay.

    türbanlı ya da türbansız - drmcsc

    Bu hanımefendinin başına gelenler gerçekten üzücü. Ancak bu ayıbın türbanlı sözü insanların gözüne sokularak ayrımcılıkla anlatılması bende çok antipati yaratıyor.Kadın ya da erkek, türbanlı ya da açık birşey belirtmeye gerek var mı? Birinin fiziksel travmaya uğraması tek başına ayıptır. Bu kadar insanı sokağa döken sebep te işte bu. Ayrımcılık istemiyoruz. Herkesin baskıdan uzak, eşit hak ve adalete ihtiyacı var. Lütfen ikide bir türbanlıya bu oldu, türbansıza şu oldu diye ayırmadan siyaset yapın. Hepimize ne yazık ki birşeyler oluyor çünkü.