Kabinedeki bakanların yarısı değişebilir

Kabinedeki bakanların yarısı değişebilir
Kabinedeki bakanların yarısı değişebilir
Başbakan Erdoğan'ın belediye başkan adayları da dahil adı yolsuzluğa karışan bakanlarla birlikte kapsamlı revizyon hazırladığı belirtiliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , 10 yıllık başbakanlık döneminin en kapsamlı kabine revizyonuna hazırlanıyor. Yerel seçimlerde aday gösterilen 3 bakanın yerine değişiklik planlayan Başbakan Erdoğan, Türkiye ’yi sarsan ‘yolsuzluk operasyonu’na adı karışan 4 bakanla beraber neredeyse kabinenin yarıya yakınını yenileyecek. Muhtemel kabine listesinin Başbakan Erdoğan’ın cebinde olduğu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştükten sonra son rötuşları yapacağı söyleniyor. Yeni kabinenin bugün açıklanması bekleniyordu. Ancak bütçe görüşmelerinin son günü olması nedeniyle Başbakan Erdoğan’ın Pakistan’a yapacağı seyahat sonrasına kalabileceği söyleniyor.
Gündemi altüst eden ‘yolsuzluk ve rüşvet’ operasyonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın kabine değişikliğini de derinden etkiledi. 

8 bakanı kapsayabilir 

Bugüne kadar sınırlı değişikliklerle yetinen Erdoğan’ın en az 8 bakanı kapsayan kapsamlı bir revizyona gitmesi bekleniyor. Belediye başkan adayları olan Binali Yıldırım, Sadullah Ergin ve Fatma Şahin’e operasyonla çocukları gözaltına alınan 3 bakan (Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar) ve ismi operasyonda geçen Egemen Bağış’ın eklenmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu 4 isim önceki gün Başbakan Erdoğan’la yaptıkları görüşmede “Sizi rahatlatmak için istifaya hazırız” dedi. Partinin önemli bazı isimleri de istifanın gerekliliği görüşünü dile getirdi. Bu isimlere 2-3 bakanın daha dahil edilerek kapsamın genişlemesine sürpriz olarak bakılmıyor.
Başbakan Erdoğan’ın kabine tercihi merak konusu. Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yerlerinin değişmesi beklenmiyor. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Adalet Bakanlığı’nın en güçlü adayı. Diğer aday Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop. İçişleri Bakanlığı için sürpriz bir isim gündemde. Başbakanlık Müsteşarı Efgan Ala’nın bu koltuğa oturabileceği söyleniyor. Kabinede en az 1 kadın bakan olacak. Fatma Şahin’in yerine Öznur Çalık, Halide İncekara, Fazilet Dağcı Çığlık’ın adları geçiyordu. Aile Bakanlığı için iki akademisyen kökenli kadın milletvekilinin ismi daha geçmeye başladı: İstanbul Milletvekili Prof.Dr.Tülin Daloğlu ile Sakarya milletvekili Ayşenur İslam. AK Parti Grup Başkanvekillerinden Nurettin Canikli en güçlü bakan adaylarından. Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Genel Sekreter Haluk İpek’in isimleri de gündemde.


  http://www.radikal.com.tr/116710211671026

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  değişim derken? - mustafasert

  Atı değil, jokeyi de değiştirmek lazım. N.Tevfik'in güzel sözü vardır: Düzeni değil....

  Çözüm belli - vancetti

  Yerlerine kim gelirse gelsin bir şey değişmez.Tek çözüm ithal siyasetçi. Artık bu noktaya getirildik. Enteresan olan ise, çalanın yanına kar kaldığı bir ülke olmamız. En can yakan taraf ise, hırsızların insanların inancını maymuncuk olarak kullanmaları. Hemen bir miting yapalım, kahrolsun faiz lobisi, kahrolsun dış mihraklar, Kahrolsun PKK, Türkiye sizinle gurur duyuyor sloganları atalım.

  ... - noelon

  bence hepsi pakistan'dan sığınma hakkı isteyecek... önden de ağababalarını, sultanlarını gönderiyorlar... :)

  //// - Al Capone

  Erdogan baba ve AKP nin "kırk"(belki yüz) haramilerin izlemeye devam

  değişim şart - haciwhat

  bahsi geçen dört bakanı kabinede tutup geri kalan tüm üyeleri kapsayacak bir revizyon lazım, değişmeyen tek şey değişim :)

  Bekleyin - Gılgameş

  AKP'nin tıpkı Gezi olaylarındaki gibi bu olayı da nasıl lehine çevireceğini göreceksiniz. Cemaat ile nasıl barıştıklarını göreceksiniz (hani şimdi güya kapışıyorlar ya). Şimdi yürütülen operasyonun çok ama çok daha derin amaçları var. Yürütenler de tanıdığınız insanlar. Bu düşüncelerimin dayanak noktası ise çok basit: Bazıları bir on yıl daha Türkiye'nin bu şekilde devam etmemesi için neden görmüyor. Ergenekon, bugünkü olaylar bu yolda atılan adımlardan başka birşey değil. Farzedin ki AKP gitti CHP geldi. Türkiye'de ne değişecek? Hiçbir şey! Bilmem anlatabildim mi?