Kabotaja 'lavabolu' kutlama!

Kabotaja 'lavabolu' kutlama!
Kabotaja 'lavabolu' kutlama!
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 87'nci yılı törenlerle kutlandı. Beşiktaş'ta dalgıçlar, lavabonun da bulunduğu çok sayıda malzeme çıkardı.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 87’nci yılı törenlerle kutlandı. Çanakkale İskelesi’nden ‘Alınteri 8’ adlı feribota binen Çanakkale Vali Yardımcıları Hüseyin Kulözü ve Cemal Yıldızer, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı’nı temsilen Kurmay Albay Murat Yılmazarslan, Belediye Başkanvekili Oğuz Teoman, Liman Başkanı Barış Birdane, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Çanakkale Müdürü İsmail Durgun, Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Müdürü Rıdvan Gezgin ile sektör temsilcileri deniz şehitleri için boğaza çelenk attı. Marmaris’te ise renkli görüntülerin yaşandığı kutlamada, su sporu merkezlerinin yaptığı gösteriler ilgiyle izlendi. Kutlamalar kapsamında sahil güvenlik arama kurtarma gemisi ‘TCSG Umut’, Güney Ege’de göreve başladı. Kabatoj Bayramı nedeniyle İzmir, İstanbul , Antalya, Zonguldak’ın da aralarında bulunduğu birçok ilde çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Kabotaj Bayramı kapsamında Deniz Temiz Derneği üyesi dalgıçlar Beşiktaş sahilinde deniz dibi taraması yaptı. 5 dalgıç 10 dakikada boğazın dibinden çok sayıda atık malzeme çıkardı. Çıkan malzmeler arasında onlarca şişe, cep telefonu, gözlük, tripot, lavabo ve havalı tabanca kapsülleri yer aldı. Kabotaj Kanunu 19 Nisan 1926’da TBMM’de kabul edildi ve 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi. “Kurtuluş Savaşı’nın denizlerdeki zaferi” olarak nitelenen düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle yabancıların deniz ticaretindeki hakimiyeti son buldu.