'Kabul edilebilir karar' beklentisi

Dışişleri Bakanı Gül: "AİHM kararının, Türk halkınca kabul edilebilir olmasını ümit ediyorum. Öcalan 100 kez yargılansa aynı cezayı alır." CHP lideri Baykal: "Yeniden yargılama 70 milyonu rencide eder."

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AİHM'nin Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılama kararının uygulanma zorunluluğu bulunmadığını belirterek, "Yeniden yargılama kararı 70 milyonu rencide eder" dedi. Baykal, dün partisinin grup toplantısında özetle şu mesajları verdi:
"Ortada 30 bin şehit var. Bunların sorumluluğunu üstlenen bir insanın yargılanmasıyla ilgili şu eksik denilmesini doğal karşılamamızı kimse bizden beklenmesin. Öcalan, yargılanırken 'Evet ben suçluyum' diyor, özür diliyor 'Hüküm değişecek değil ya, niye dert ediyorsunuz' dememizi bekliyorlar. Hayır demiyoruz.
AİHM Sözleşmesi'nde mahkeme kararının otomatik olarak aynen uygulanacak diye bir hüküm yok. Böyle bir karar 70 milyonluk bir ülkeyi kırar döker, rencide eder. Eğer hükümet şimdiden yelkenleri suya indirdiyse, 'Mesele yok' diyorsa, şimdiden medyaya 'Yardımcı olun' diye yazılar sipariş verdiyse, yargılama kararı içine girdiyse, sözleşmedeki bu haktan kullanılabileceğini nasıl düşünebiliriz? Gerekirse bunu birlikte Avrupa ülkelerine anlatabiliriz. Aksi takdirde, yargılama propaganda platformu haline gelir. Gösteriler, düzenlenir, af kampanyaları açılır, zalimler mağdurmuş gibi görüntüler verilir.


    http://www.radikal.com.tr/7456987456980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.