Kabza kaldıran polise kıdem cezası

'Çevik Kuvvet yürüyüşü'ne katılan polislerden 30'unun 'meslekten ihraç' cezası, '24 ay kıdem durdurma'ya çevrildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Feyzullah Arslan, İstanbul'da iki Çevik Kuvvet polisinin şehit edilmesini protesto amacıyla yedi ilde izinsiz yürüyüş yapan polislerden 30'una 'meslekten ihraç' cezası verildiğini, ancak bu kişiler daha önce suç işlemedikleri için cezalarının '24 ay kıdem durdurma' cezasına çevrildiğini bildirdi.
Arslan, haftalık bilgilendirme toplantısında geçen yılki 'Çevik Kuvvet yürüyüşü'ne katılan polisler hakkında yürütülen idari soruşturmanın tamamlandığını duyurdu. İstanbul, İzmir, Adana, Gaziantep, Bursa, Antalya ve İçel'deki yürüyüşlere katılan toplam bin 742 personel hakkında idari soruşturma yapıldığını kaydeden Aslan, bu kişilerden 263 personele ceza verilmesine gerek olmadığı yönünde karar alındığını söyledi.
Yürüyüşe katılan ve İstanbul'da görev yapan 26, İzmir'de görev yapan 4 polise 'Meslekten ihraç' cezası verildiğini bildiren Arslan, bu kişiler daha önce suç işlemedikleri için ihraç cezasının bir alt ceza olan '24 ay kıdem cezası'na çevrildiğini belirtti.
Arslan, toplam bin 479 personele uyarmadan, 6 ay kısa süreli, 16 ve 24 ay uzun süreli kıdem durdurma ve meslekten ihraca kadar çeşitli cezalar uygulandığını kaydetti.