Kaçağın Azrail'le dansı

İtalya'ya gitmek uğruna köhne ve su alan balıkçı teknesiyle yolculuğa çıkan 200 kişi ölümden döndü.

İZMİR - İtalya'ya gitmek uğruna köhne ve su alan balıkçı teknesiyle yolculuğa çıkan 200 kişi ölümden döndü. Yunanistan'ın Sisam Adası'na doğru giderken dalgalara kapılan tekne, bata çıka Türk kıyılarına döndü. Tekne Seferihisar'da karaya oturunca, jandarma 128'i Türk, toplam 134 kaçağı yakaladı.
İtalya'ya gitmek isteyen çoğunluğu çocuk ve kadın yaklaşık 200 kişi, önceki sabah saat 05.00 sularında Selçuk-Gümüldür arasında, 'Baba' isimli tekneyle denize açıldı. 25 metre boyundaki trol teknesi, lodos nedeniyle dalgalı denizde Sisam Adası'na doğru ilerlemeye başladı.
Sisam Adası'na 1 mil kala
Adaya bir mil kala, oldukça bakımsız olan tekne su almaya başladı. Bunun üzerine
kaçaklar, Yunan Adası'na çıkmayacaklarını, teknenin her an batabileceğini söyleyip, tekrar Türk kıyılarına dönmek istedi. Geri dönen tekne, dalgalarda sürüklenerek Seferihisar ilçesinde kıyıya 10 metre kala karaya oturdu. İhbar üzerine yola çıkan; ancak tam mevki verilmediği için Sığacık'tan kıyıyı tarayarak gelen 'Sahil Güvenlik 7' botu, tekneyi Çıfıt Kalesi mevkii, Sıcaksu Koyu'nda buldu. Kaçaklar önce çocuklarını tekneden çıkardı ve sularda yüzerek karaya ulaşmayı başardı.
Kaptan kaçtı
Sahil Güvenlik botu, karaya oturma tehlikesi nedeniyle tekneye yanaşmadı. Karaya ayak basınca ormanlık araziye dağılan 134 kişiyi jandarma yakalarken, kaptan arbededen yararlanarak kaçtı. Kaçaklar, Doğanbey Karakolu'na getirildi ve ihtiyaçları giderildi. Üzerinde 'Baba' ile 'satılık' yazıları bulunan teknenin denize açılmasının bile mucize olduğu belirtildi. Yetkililer teknenin kıyıdan biraz açıkta batması halinde facia yaşanacağını söyledi.
Kaçakların 128'inin Türk, dördünün İran ve ikisinin Irak uyruklu olduğu kaydedildi. Kaçaklardan Bektaş Biniş, iki çocuğu ve eşiyle birlikte İtalya'ya gitmek istediğini belirterek şunları anlattı:
"İstanbul'da fason iş yapan tekstil
atölyem vardı. Kriz nedeniyle iflas ettim. Yeni bir gelecek için İtalya'ya gidecektim. Tekne bizi Yunan Adası'na yanaştığımızda indirmek istedi; kabul etmedik. Bu arada tekne su alıyordu. Her an batabilirdi.
'Sahil Güvenlik'i aradık. Önce çocuklarımızı indirdik. Ölümden döndük."
Kaçakların yolculuk için 4-5 bin mark ödedikleri öğrenildi.