Kaçak çay için alarm

25 bin ton
KİT Komisyonu'nun AKP'li üyesi Mahmut Uğur Çetin, kaçak çayla ilgili araştırmaları Meclis'e taşıdı. Çetin: Türkiye'ye yılda 60 milyon YTL'lik 25 bin ton kaçak çay giriyor. Raporlara göre çaylardaki katkı ve boya maddeleri kanser, kısırlık ve hamilelerde düşük ve sakat doğuma yol açabiliyor.
'En iyisi yerlisi'
"Uzmanlara göre kaçak rakı hemen, çay ise yavaş yavaş öldürüyor" diyen Çetin, kaçağın giriş yöntemlerini de sıralıyor: Sınır ticareti, zati eşya muafiyeti, ithalat ve sınır kaçakçılığı. Çetin'in sözleri şöyle: Türkiye olarak dünyanın en iyi çayını üretiyoruz. Ama bu konuda halkı bilinçlendirmeliyiz.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Türkiye'ye her yıl 60 milyon YTL'lik 25 bin ton kaçak çayın girmesi Meclis'i harekete geçirdi. AKP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Mahmut Uğur Çetin, kaçak çayın ekonomik kaybının yanı sıra kanserojen maddeler içermesi nedeniyle kanser, kısırlık, düşük ve sakat doğuma neden olduğunu söyledi.
AKP'li Çetin, kaçak çayın ekonomiye ve insan sağlığına yönelik zararlarını Meclis gündemine taşıdı. Sektörü olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden birinin ülkeye yasadışı yollardan sokulan ve kamuoyunda 'kaçak çay' olarak bilinen çayların olduğunu belirten Çetin, bunların, Türkiye'ye 'sınır ticareti', 'zati eşya muafiyeti', 'ithalat' ve 'sınır illerden kaçakçılık' yollarıyla girdiğini söyledi.
Transit ticaret adı altında özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinden, yabancı menşeli çayların kaçak girdiğini anlatan Çetin, bu çayların parasal değerinin yıllık 60 milyon YTL olduğunu söyledi. Kaçak çayın yıllık 25 bin tonu bulduğunu vurgulayan Çetin, önemli bir sorunun da 'Dahilde işleme izin belgesi' kapsamında ülkeye giren çaylar olduğuna dikkat çekti.
'Karışım hilesi'
Bazı firmaların ithal edecekleri düşük kıymetli çayları, yerli çaylarla karıştıracağını beyan ederek dahilde işleme izin belgesi alarak yurtiçinde paketleme yaptıklarını anlatan Çetin, şunları söyledi:
"Bu şekilde hassas ürünler kapsamına alınan çayın asgari yüzde 50 oranında karışımı yapılarak tekrar ihracı hedeflenmiştir. Yerli ve ithal çayın karışımı yapıldığında karışım oranlarının tespiti mümkün değildir. Bu şekilde, yabancı menşeli çayla, yüzde 50 yerine yüzde 10-15 oranında bir karışım oluşturularak ihraç da edilebiliyor. Yüzde 50 karışım gibi gösterilip esasen karıştırılmayan yabancı menşeli çayların, yurtiçinde pahalı satılması da mümkün."
Kaçak çayın ekonomik kaybından daha çok insan sağlığı üzerindeki etkisinin önemli olduğunu belirten Çetin, bilim adamlarının her türlü uyarılarına rağmen kanserojen madde içeren kaçak çay tüketiminin arttığına dikkat çekti.
'Yavaş yavaş öldürür'
Bu konuda Karadeniz Teknik Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim dalınca yapılan araştırmanın sonuçlarının tüyler ürpertici olduğunu belirten Çetin, "Raporda, kaçak çaydaki katkı maddesinin kansere yol açtığı ileri sürülüyor. Türk gıda kodeksine uygun olmayan esans ve tatlandırıcılarla oluşturulan çayın kaçak rakıdan daha tehlikeli olduğu, sahte rakının hemen, kaçak çayın yavaş yavaş öldürdüğü belirtiliyor" dedi.
Çetin, Harran Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, kaçak çayda bulunan subazlı analin boyanın hamilelik sırasında B-12 vitamin eksikliği meydana getirdiğinin, yeni doğan çocuklarda anomaliye yol açtığının belirtildiğini söyledi. Çetin, sadece Şanlıurfa'da son bir yılda binden fazla çocuğun bu hastalık nedeniyle ameliyat edildiğini açıkladı. Çetin, bu konuda özellikle Güneydoğu Anadolu halkının bilinçlendirilmesi ve uyarılmasını istedi.
Şu anda dünyanın en güvenilir ve insan sağlığına en faydalı çaylarının Çaykur tarafından üretildiğini ileri süren Uğur Çetin, Çaykur'un da 'kaçak çay' tutkunlarına yönelik ve Türk insanının ağız tadına hitap edecek yeni bir ürünü acilen geliştirmesi gerektiğini söyledi. Çetin, "Özellikle, kanser, kısırlık, düşük ve sakat doğumlara neden olabilen kaçak çay içiminin önüne derhal geçilmeli, halk da bu konuda bilinçlendirilmeli" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7495887495880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.