'Kaçak cep'e üç yıl hapis cezası

Çalıntı ve kaçak cep telefonları kara listeye alınıyor. GSM operatörleri bu telefonları, 13 Aralık 2005'te devre dışı bırakacak. Kaçak ve çalıntı cep telefonu kullananlara bir ile üç yıl arası hapis cezası verilecek.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Telefonda kapkaçı bitirmeyi ve her yıl yüz milyonlarca dolar vergi kaybına yol açan kaçak telefon girişini önlemeyi amaçlayan çalışmalarda sona gelindi. Yasanın uygulanmasını sağlayacak yönetmelik önceki gün yayımlandı. Çalıntı ve kaçak telefonlar, GSM işletmecilerince 13 Aralık' tan sonra devre dışı bırakılacak, kullananlara bir-üç yıl arası hapis cezası verilecek.
Telekomünikasyon Kurumu'nca (TK) hazırlanan yönetmelik uyarınca, telefon cihazları için üç ayrı liste oluşturulacak ve sürekli güncellenecek. Hiçbir yasal sorunu olmayan cihazlar beyaz listeye alınacak. Klonlanmış, çalıntı veya kaçak cihazlar kara listeye girecek. İkisi dışında kalan cihazlar gri listede (şüpheli cihazlar) yer alacak.
GSM işletmecileri, kara listede bulunan cihazları hizmet dışı bırakmakla yükümlü olacak, ayrıca, bloke edilen cihazı kullanmaya teşebbüs edenlerle, gri liste bilgilerini 13 Aralık'tan itibaren her gün veri bankasına bildirecek. TK da bunlar hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunacak.
Nasıl dahil olunacak?
Kayıt edilmemiş olan, ancak elektronik kimlik bilgisi değiştirilmemiş, standartlara uygunluğu onaylanmış marka ve modeldeki cihazlar için, faturalı cihaz kullanıcıları, faturalarıyla birlikte Telekomünikasyon Kurumu Başkanlığı'na ya da bölge müdürlüklerine müracaat ederek, ücretsiz, cihazlarını kayıt altına aldırabilecek. Yurtdışından getirilen cihaz sahipleri de yurtdışı faturasıyla birlikte cihaz bilgilerini kayda aldıracak. Şirketler de güncellenen cihaz bilgilerini, merkezi veri tabanına gönderecek.
Kısa mesajla bildirim
GSM şirketleri, yasanın çıktığı 12 Temmuz 2005 tarihi itibarıyla TK kayıtlarında yer almadığı veya elektronik kimlik bilgisinin değiştirildiği saptanan cihazları, bir daha kullanıma sokulmamak üzere devre dışı bırakacak. Cihazların sahipleri hakkında da Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca ayrıca bir yıldan üç yıla kadar hapis ve çeşitli miktarlarda para cezası uygulanacak.
GSM şirketleri, kayıt dışı cihaz kullandığı belirlenen abonelere eylül ve aralık aylarında kısa mesaj göndererek tebligat yapacak, bu cihazların 13 Aralık tarihine kadar beyaz listeye kaydını sağlamaya çalışacak.
Zorunlu sebeplerle kayıt dışı telefonunu 13 Aralık'a kadar kayda aldıramamış olan telefon sahipleri, durumlarını belgelendirerek kayıt yaptırabilecek. 13 Aralık'a kadar kara listeye alınan cihazlar, yönetmeliğin sağladığı haklardan yararlanamayacak.
Çalınmaya önlem
Aboneler çalınma, kaybolma durumunda cihazlarını blokaj altına aldırabilmek için, öncelikle TK'daki bilgi ve ihbar merkezine kısa mesaj göndererek kayıt yaptıracak. Cihazı çalınan veya kaybolan, doğrudan ihbar merkezini arayıp cihazı görüşmeye kapattıracak. Merkezde kaydı olmayan, savcılık kanalıyla cihazını görüşmeye kapattıracak.


    http://www.radikal.com.tr/7569517569510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.