Kaçak elektriğin 'şalteri' kapandı

Ankara'da 'Şalter' adı verilen kaçak elektrik operasyonunda, rüşvet alarak elektrik sayaçları üzerinde düzeltme yapan dokuz Bedaş çalışanı tutuklandı.

ANKARA - Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Bedaş) ve Ankara polisinin, kaçak elektrik kullananlara yönelik 'Şalter Operasyonu'nda 23'ü Bedaş çalışanı 57 kişi gözaltına alındı. Eski bakanlardan Halit Dağlı'nın oğlu Taner Dağlı'nın da aralarında olduğu zanlılar, 'sahtecilik' ve 'çete oluşturmak' suçlamasıyla dün adliyeye sevk edildi.
Mali Şube ekipleri, yeni yılın ilk günü Bedaş uzmanlarıyla birlikte 75 işyerine baskın düzenledi. Kaçak elektrik kullandığı belirlenen 34 işyeri sahibiyle, maaşa bağlandıkları saptanan sayaç okumakla görevli 23 Bedaş çalışanı gözaltına alındı.
Üç grup işbaşında
İşyeri sahipleriyle anlaşan Be-daş çalışanlarının üç grup halinde çalıştığı belirlendi. İlk grubun yüksek fatura gelen işyeri sahipleriyle bağlantı kurduğu, ikinci ekibin sayaçlar üzerinde düzeltme yaparak 50-60 milyarlık elektrik faturalarını 5-6 milyara düşürdükleri ve düzelttikleri sayaçları da sahte mühürlerle mühürlediği, üçüncü grubun ise düzeltilmiş sahte mühürlü sayaçlara fatura yazdığı saptandı.
Sözleşmeli olarak Bedaş'ta ça-lışan zanlıların, kaçak elektrik kullanan işyeri sahiplerinden her ay düzenli para aldığı ortaya çıktı. Zanlıların, kaçak elektrik kullanmaktan vazgeçen işyeri sahiplerini ihbar ettikleri, elektriklerini kestikleri ve haklarında yasal işlem başlattıkları belirtildi.
Zanlıların üst, ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, sahte mühür işleminde kullanılan altı adet mühür pensesi, penselerin uçlarında kullanılan Sanayi Bakanlığı ibareli 164 adet sahte mühür, 12 adet mühür yapımında kullanılan bakır klişe, nitrik asit ve aydınger kâğıtlarının basımında kullanılan bir adet bilgisayar ve yazıcısıyla mühür örneklerinin yazılı olduğu aydınger mumlu kâğıt, çok sayıda boş mühür, mühürlemede kullanılan çelik tel, elektrik sayacı numaratörleri ve elektrik sayaçlarından sökülen gerçek mühürler ele geçirildi.
Polisteki sorgusu tamamlanan 57 zanlı, 'sahtecilik' ve 'suç işlemek için çete oluşturmak' suçlamasıyla savcılığa sevk edildi.
Dokuz tutuklama
Adliyeye sevk edilen 57 kişiden 48'i serbest bırakıldı, dokuzu tutuklandı.
'Sahtecilik' ve 'Cürüm İşlemek Amacıyla Teşekkül Oluşturmak' iddasıyla tutuklanan Özcan K, İsa A, Tunay Ç, Mehmet G, Oktay G, Oktay O, Mükremin D, İsmail G. ve Hüseyin E. cezaevine gönderildi. Dokuz kişiden üçünün sayaç okuyucusu, birinin su tesisatçısı, beşinin ise eskiden sayaç okuyucusu olarak çalıştığı belirtildi.
Bakanlardan teşekkür
'Şalter Operasyonu'nun Türkiye'de örnek bir operasyon olduğunu ve elektrik kaçakçılığı konusunda ilk kez bu kadar kapsamlı bir çalışma yapıldığını belirten Emniyet yetkilileri, operasyonun başarısından dolayı Enerji,
İçişleri ve Adalet bakanlarının teşekkür ettiklerini söyledi.
Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Haşim Keklik de, Türkiye'de kaçak elektrik kullanımının 1.5 milyar dolarlık bir maliyetinin söz konusu olduğunu söyledi. Keklik, şu bilgileri verdi:
"Ankara'da 2002'de yüzde 18 olan kaçak elektrik kullanımını yüzde 13'e düşürdük, 26 trilyon liralık kazanç elde ettik. 1164 işyerinin sahte mühür kullandığı tespit edildi. Şu andaki tespitler, bu kaçakçılığın küçük bölümü.
Mühürler gerçeğe çok yakın. Bunların sahte olduğunu tespit ettikten sonra araştırmalarımız biraz daha genişletildi. Elektronik sayaçlarda da buna benzer işlem yapıldığını biliyoruz. Bununla ilgili de iz sürme çalışmalarımız devam ediyor."