Kaçak eşyalar arasında kanarya bile vardı

Kaçak eşyalar arasında kanarya bile vardı
Kaçak eşyalar arasında kanarya bile vardı
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı, Araştırma Büro Amirliği bir yılda çok sayıda sahte belgeye ve kaça eşyaya el koydu

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı, Araştırma Büro Amirliği bir yılda çok sayıda sahte belgeye el koydu, sahtecilik yapan ya da bunlara yardım eden 250 kişiyi yakaladı. 15 kişi de bir menfaat karşılığında insan ticareti ve göçmen kaçakçılığı yaptığı belirlenerek, haklarında adli işlem yapıldı. Aralarında fotoğraf makinesinden play stationlara, cinsel içerikli haplardan puro ve tütünlere, dişçilik malzemelerinden gözlüklere dek, çok sayıda eşya ve malzemeye el konuldu. Eşya ve malzeme listesinde 75 “kanarya” da var.

Araştırma Büro Amirliği'nden yapılan açıklamada, yurt dışından gelerek ülkeye giriş yapan yolculardan gümrüğe beyan edilmeden ülkemize getirdikleri çok sayıda kaçak eşya getirdiklerinin tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, “225 şahıs sahtecilik suçundan, 25 şahıs sahteciliğe yardımcı olmak suçundan, şahısların beraberinde bulunan resmi makamlara ait çok sayıda sahte belge tespit edilmiştir. 15 ayrı şahsın bir menfaat karşılığında insan ticareti ve göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilmiştir” denildi. El konulan bazı malzeme ve eşyalar şöyle:

* Adaptör, bilgisayar, cep telefonu ve aksesuarı, ev telefonu, flash disk, fotoğraf makinesi ve aksesuarı, hafıza kartı, I Phone, İpod, kalem kamera, lazer ucu, kamera ve aksesuarları, kol saati, Mp3 Çalar, oto teybi oyuncak, play station ve yedek parçası, play station oyun CD, SD kart okuyucu, şarj cihazı, telsiz telefon, USB bağlantı kablosu olmak üzere 11 bin 853 adet ve 130 kilogramdan oluşan elektronik malzeme.

* Altın, işlenmiş altın, işlenmiş gümüş, pırlanta, pırlanta yüzük olmak üzere 210 adet ve 130 bin 200 kilogramdan ibaret değerli mücevherat.

* Bitkisel ilaç, cinsel hap, cinsel içerikli toz, ilaç, plastik kapsül, tıbbi malzeme, vitamin, zayıflama hapı olmak üzere toplam 12 bin 531 adet ve 71 bin 950 kilogaram ilaç ve muhteviyatı.

* İçki, sigara, puro ve tütünü, pipo tütününden oluşan 4 bin 555 adet ve 19 bin 750 kilogram ürünü.

* Boncuk, cam eşya, dişçilik malzemesi, göz kalemi, gözlük, hediyelik eşya, insan saçı, eşarp, kuş (kanarya), kilometre sensörü, müzik aleti, oto parçası, parfüm, sentetik taş, termometre, tesbih taşı, torna makinesi ve yatak örtüsünden oluşan toplam 3 bin 231 adet ve 489 bin 800 kilogram muhtelif eşya.
Açıklamada suç örgütlerinin, mali suçlar veya daha özelde kaçakçılık suçlarına daha fazla ilgi duymaya başladıkları belirtilerek şöyle denildi:

“İllegal olarak yurtdışına çıkmak isteyen ‘Umuda Yolculuk’ beklentisiyle yola çıkan bu insanlar için, özellikle Avrupa ülkeleri, cazibesini her geçen gün artıran ve yasadışı olsa bile alternatif yaşam sunan bir hedef haline gelmiştir. Bu suçla birlikte, sahtecilik suçu daha ziyade pasaport, vize, nüfus cüzdanı, faturalar, sürücü belgesi ve araç ruhsatları üzerinde tahrifat veya bunların tamamının sahtesinin yapılması konuları da takip edildi. Şüpheli hareketler sergileyen yolcular ile yapılan mülakat ve inceleme neticesinde, bazı şahısların ibraz ettikleri belgelerinde, bazılarının yanlarında bulunan eşyalarının içerisinde veya üzerlerinde zulalı vaziyette bulunan çok sayıda sahte belge tespit edildi. Sahte belgeler ile yurt dışına çıkmaya çalışan şahıslar ile yapılan takip ve mülakatlar neticesinde, belirli bir menfaat karşılığında, şahıslara sahte belge temin eden göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti yapan şahıslar tespit edilmiştir.”