Kaçak faciasını 50'nci ceset çözdü

Seferihisar'daki kaçak faciası, kolunda bir kadın dövmesi ve Türkçe yazılar bulunan 50'nci cesedin bulunmasının ardından çorap söküğü gibi çözülüyor.

İZMİR - Seferihisar'daki kaçak faciası, kolunda bir kadın dövmesi ve Türkçe yazılar bulunan 50'nci cesedin bulunmasının ardından çorap söküğü gibi çözülüyor. Selçuk Pananos Sahili'ne vuran ve kolunda 'Canım Anam Nur' dövmesi bulunan kişinin kimliğinin 17 ayrı suçtan sabıkalı 34 yaşındaki Hüseyin Güzelcan olduğu belirlenmişti. Mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Basmane'de sık sık görülen Güzelcan'ın olaydan önce 176 kişiyle cepten görüştüğü anlaşıldı. Teknik takiple bu kişilerden yedisi eşzamanlı baskınlarla yakalanarak gözaltına alındı.
Faciadan kurtulan altı mülteci, gözaltına alınanlardan M.A.'nın kendilerini tekneye bindirip paraları toplayan kişi olduğunu teşhis etti. M.A.'nın çetenin kasası olduğu, kaçaklardan 1400-2 bin 200'şer avro topladığı belirlendi. Gözaltına alınanların gösterdiği adreslerde 95 kişiye ait sahte geçici ikametgah belgesi, onlarca pasaport, Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü mühürü ve kaçışlarda kullanılan iki minübüse el konuldu.
8 Aralık gecesi batan teknede 65-85 kişi olduğu sanılıyordu. Kaçakların bir Türk kaptan ve bol para vaadiyle kandırılan Güzelcan'la birlikte çete üyelerince tekneye bindirilip kaderlerine terk edildiği iddia ediliyor. Şebekenin ölen kaçaklardan en az 126 bin dolar aldıkları belirtildi.