Kaçak maden ocağında zehir: 1 ölü 3 yaralı

Zonguldak'taki maden ocağında zehirlenme sonucu işletmenin sahibi öldü, 3 işçi yaralandıZONGULDAK Kilimli'de kaçak olarak faaliyet gösteren maden ocağından kötü haber geldi. Sabah saatlerinde ocağa giren işletme sahibi Osman Göktaş, ve işçiler Şükrü Akkaya, Celil Ak ve Muhammet Çift, ocakta biriken gazdan zehirlendi. Osman Göktaş olay yerinde yaşamını yitirirken, diğer 3 maden işçisi Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ölen işçinin cesedi de otopsi için aynı hastanenin morguna kaldırıldı. Hastanede tedavi altına alınan işçilerden durumu ağır olan Muhammet Çift, Uzunmehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi.

Ocakta Türkiye Taşkömürü Kurumu ekiplerince yapılan incelemede, zehirlenmeye elektrik kablosunun yanması sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit gazının neden olduğu belirlendi. Kaçak olarak işletilen maden ocağının ise, ölen Osman Göktaş’a ait olduğu belirlendi. Osman Göktaş’ın, sabah iş başı yaptıklarında ocaktaki gazı fark ettiği ve arkasından gelen işçiler Şükrü Akkaya, Celil Ak ve Muhammet Çift’i uyararak dışarıya çıkmalarını sağladığı, ancak kendisinin gazın etkisiyle dışarıya çıkamadığı belirtildi.
Bu arada Osman Göktaş’ın hastane önüne gelen yakınları gözyaşlarına boğuldu. Göktaş’ın kızı Emine Göktaş, “Bugün Babalar Günü. Daha sana hediye alacaktım. Beni bırakıp nereye gittin? Ben sensiz ne yaparım? Ah baba” diyerek ağladı. Yakınlarının sakinleştirmeye çalıştığı Emine Göktaş, daha sonra, “Ben babamı kestirmem” diyerek morga koştu. Görevlilerin içeriye girmesine izin vermediği Emine Göktaş, hastane önünde sinir krizleri geçirdi.