Kaçak mala sistemli önlem

Yeni sistem sayesinde, gümrüklerde bu yılın ilk 10 ayında çoğunluğu uyuşturucu ve çakmak olmak üzere, 414.6 trilyonluk kaçak mal ele geçirildi.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Gümrük Müsteşarlığı ocak-kasım ayında 'kaçak avı'na çıktı. Başta uyuşturucu madde olmak üzere toplam 1035 olayda 414.6 trilyon liralık kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldı. Bu olayların 37'sini uyuşturucu madde kaçakçılığı oluşturdu. Ülkeye sokulmak istenirken ele geçirilen uyuşturucu maddelerin değeri ise 226.7 trilyon lira.
Gümrük Kapıları Güvenlik Sistemi (GÜMSİS) projesinin devreye girmesiyle Gümrük Müsteşarlığı kaçakçılıktaki yakalama oranını artırdı. GÜMSİS projesi kapsamında, gümrük kapılarına, sistem komuta merkezi, sayısal platformlu kapalı devre televizyon sistemi, Network güvenliği, araç ve konteynır tarama (X-Ray), araç takip sistemi ve plaka okuma sistemi ile radyoaktif ve nükleer madde tespit sistemi bulunuyor.
Proje ilk etapta Kapıkule, İpsala, Sarp, Gürbulak ve Habur sınır kapılarında devreye sokuldu. Söz konusu kapılara kapalı devre televizyon sistemi kuruldu. Ayrıca Kapıkule, İpsala ve Habur sınır kapılarına X-ray cihazları yerleştirildi. Projenin ikinci aşamasında ise Dilucu, Öncüpınar ve Cilvegözü sınır kapıları ile Ambarlı, Mersin, Samsun, Haydarpaşa ve Çeşme limanları bulunuyor.
Gümrük Müsteşarlığı'nın verilerine göre; ocak-kasım döneminde, her türlü yasadışı eşya, akaryakıt, silah, tarihi eser, döviz, sahte evrakı kapsayan 998 olayda 187.9 trilyon lira değerinde kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldı.
Uyuşturucu madde kaçakçılığıyla ilgili olarak da 37 olayda başarı sağlandı. Buna göre, 1.9 tonluk eroin, 484 kilogramlık esrar, 28 adet morfin hap, 67 kilogram kokain, 2.7 kilogram afyon sakızı, 281 kilogram captagon, 14 kilogram ecstasy ele geçirildi.
Müsteşarlığın verilerine göre, çeşitli eşya kalemi içinde ülkeye sokulmak istenirken gümrüğe takılan ürünlerin başında çakmak geldi. İstatistiklere göre, 10 aylık dönemde 6.7 trilyon lira değerinde, 6.5 milyon kaçak çakmak Türkiye'ye getirilmek istendi. Ülkeye sokulmak istenen kaçak mallar
arasında 40 adet copun bulunması dikkat çekti. Müsteşarlık, aralarında av fişeği, tabanca, tüfek, Kalaşnikof tüfek, mermi, sustalı bıçak olmak üzere 1.4 trilyon liralık kaçak silah ve mühimmatın ülkeye girişine de engel oldu.
Nefesle yakalandılar
Gümrük Müsteşarlığı, son yıllarda büyük artış gösteren insan kaçakçılığı konusunda da ilginç bir mücadele yöntemi denedi. 'İnsan solunumuna' duyarlı karbondioksit gazını ölçen 18 adetlik 'Gas Data' cihazını kapılara yerleştiren müsteşarlık, bu yolla 165 olayda toplam 500 kişiyi yakaladı.