Kaçak teknesi battı

Seferihisar'a bağlı Doğanbey yakınında kaçak insan taşıyan bir tekne battı, dokuz ceset sahile vurdu. Dört kişi yüzerek kurtuldu.

İZMİR/TEKİRDAĞ - Seferihisar'a bağlı Doğanbey yakınında kaçak insan taşıyan bir tekne battı, dokuz ceset sahile vurdu. Dört kişi yüzerek kurtuldu.
Teknenin, Yunanistan'a kaçak insan götürmek için Menderes ilçesinden hareket ettiğinin anlaşıldığını belirten Seferihisar Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, teknenin Doğanbey yakınlarında alabora olduğunu söyledi. Gödekmerdan, şu bilgileri verdi:
"Dokuz ceset sahile vurdu. Teknedeki biri Türk dört kişi yüzerek sahile çıkmayı başardı. Bu kişilerin sorguları devam ediyor. Teknede 20 kişi olduğu belirtildi. Bu kişilerden birinin Türk, altısının Somali ve 13'ünün de Moritanya uyruklu olduğu öğrenildi.
Öte yandan yasadışı yollardan Yunanistan'a çıkış yapmak isteyen Irak uyruklu 36 kaçağı taşıyan otobüs, Tekirdağ'ın Malkara ilçesine bağlı İnecik Köyü yakınlarında sis ve dikkatsizlik nedeniyle dereye uçtu. Kazada üç kaçak yaşamını yitirirken, otobüs şoförü ve 25 Iraklı yaralandı. (aa, dha)