Kaçak yapılara af yok

Yerel seçimleri fırsat bilerek kaçak yapılaşmaya hız veren müteahhitlere ilk darbe Bakırköy'den geldi.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Yerel seçimleri fırsat bilerek kaçak yapılaşmaya hız veren müteahhitlere ilk darbe Bakırköy'den geldi. Seçimler öncesinde kaçak yapılaşmanın en yaygın olduğu Florya'da, 50 müteahhit hakkında işlem başlatıldı.
Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, seçim öncesi kaçak yapılaşmanın hızlandığı İstanbul'da imara aykırı yapılara müdahale eden ilk başkan oldu. Adaylık sürecinde özellikle Florya'daki kaçak yapılaşmaları takip ettiğini ve göreve başladığı ilk gün müdahalede bulunduğunu belirten Erzen, Bakırköy'de seçim sırasında ruhsatsız olarak yapılan binaların tümünün yıkılacağını söyledi.
Üç kat yerine yedi kat
Erzen, "Seçim öncesinde kaçak yapıları belirledik. Başkanlığımın birinci günü de çalışmaya başladık. Özellikle Florya'da kaçak yapılaşma var. Üç kat ruhsatı alınan yerlere yedi kat çıkıldığı olmuş. Ruhsatı toptan kaçak olanın binasının tümü yıkılacak. Ruhsat almış ama fazla kat çıkanların da fazlalıkları yıkılacak" dedi.
Binaların önce ruhsat durumlarını incelediklerini belirten Erzen, ardından yapıların ruhsata aykırı yönlerini tespit ettiklerini kaydetti. Sonra da yapıların müteahhitleriyle toplantı düzenlediklerini vurgulayan Erzen, şunları söyledi:
Müteahhitler yıkacak
"50 müteahhit hakkında işlem başlattık. İnşaat malzemesi taşıyan altı araca da el koyduk. Dört kat yerine yedi kat çıkılan 50 yapı var. O kaçak üç katı yıkılacak.
Bu müteahhitlere bir protokol imzalattık. Ruhsatı toptan kaçak olanın binasının tümü yıkılacak. Ruhsat almış ama fazla kat çıkanların da fazlalıkları yıkılacak. Bu yıkımı da kontrolümüzde, kaçak yapının müteahhidi yapacak."
İçişleri ve Bayındırlık bakanlıkları da kaçak yapılarla ilgili inceleme başlattı. İçişleri Bakanlığı müfettişleri, Bayındırlık Bakanlığı il müdürlükleriyle birlikte yapıların ruhsatı ve mevcut durumlarını inceledikten sonra, kaçak yapılarla ilgili suç duyurusunda bulunacak. Yasalara göre, kaçak yapıların yıkımını ilçe belediyesi yapıyor.