Kaçakcıya bakan onayı

Çevre Bakanı Fevzi Aytekin'in, sahte benzin yapmakta kullanılan solvent ve benzol kaçakçılığıyla...
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Çevre Bakanı Fevzi Aytekin'in, sahte benzin yapmakta kullanılan solvent ve benzol kaçakçılığıyla suçlanan İpekçi Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi'ne usulsüz olarak depo onayı verdiği ortaya çıktı.
Aytekin'in imzasıyla verilen iznin, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) onayı alınmadan verildiği belirlendi. İpekçi Kimya Sanayi'nin
sahibi Haluk İpekçi hakkında 'yasadışı yollardan Romanya'dan getirilen solvent ve benzolün yurtiçine dağıtmını yaptığı' gerekçesiyle Kartal 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi' nde dava açıldığı öğrenildi. Üstelik, söz konusu iznin 'İmza Yetkileri Yönergesi'ne göre Çevre Kirililiğini Önleme Kontrol (ÇEKÖK) Genel Müdürü'nce verilmesi gerekirken, bizzat Çevre Bakanı Fevzi Aytekin tarafından imzalandığı da ortaya çıktı.
Yönetmelik aranmadı
İpekçi Kimya şirketi, 29 Eylül 2000'de Gebze Dilovası mevkiinde kurmak istediği 'sintine suyu işletme tesisine atık yağları toplamak amacıyla İstanbul sınırları içerisinde atıkların depolanması izni' için bakanlığa başvurdu.
Tesis için Bakan Aytekin tarafından, ÇED raporu olmadan, depo onayı verildi. Yönetmeliğe göre, lisans işlemleri için analiz raporlarına ve yönetmelik kriterlerine uyulup uyulmadığına bakılması gerekiyor. Ayrıca, ÇEKÖK Genel Müdürlüğü'nün imzasıyla bunların ilgili firmaya üst yazıyla
gönderilmesi lazımken, Aytekin'in İpekçi
Kimya'ya 2000 yılının eylül ayında kendi imzasıyla geçici depolama izni verdiği belirlendi.
Devlet usullerine ve imza yönergesine göre ayrıca, izin yazısını ilgili teknik eleman, Tehlikeli Atıklar Şube Müdürü, Tehlikeli Atıklar Daire Başkanı ve ÇEKÖK Genel Müdür Yardımcısı'nın paraflaması, genel müdürün imzalaması gerekiyor. İzin yazısında bunların
hiçbirinin olmadığı, yalnızca bakan imzasının
yer aldığı görüldü. Şirketin daha sonra tesis için bakanlıktan 15 Mart 2001'de ÇED onayı, 12 Temmuz 2001 tarihinde de lisans aldığı belirlendi.
Haluk İpekçi, Kartal 1'inci Ağır Ceza'da
'toplu kaçakçılık' yaptıkları gerekçesiyle açılan 20 sanıklı davada beş yıla kadar hapis ve yakalanan malın üç misli para cezası istemiyle yargılanıyor.
İpekçi, Romanya'dan yasadışı yollardan yüklenen solvent ve benzolü yurtiçine sokmaya çalışırken yakalanmıştı.
İddianamede, kaçak olarak gemiyle solvent ve benzol getiren sanıkların bu maddelerin karadaki depolara nakli ve dağıtım için de İpekçi'yle anlaştıkları yazıldı. Tuzla Limanı'nda nakil yapılırken ele geçirilen 453 milyar lira değerindeki solvent ve benzolün yeddiemine teslim edildiği belirtildi.
***
Solvent ve benzol nedir?
İthali özel izne tabi olan solvent ve benzol boya sanayiinde inceltici olarak ve sahte benzin yapımında kullanılıyor. Solvent çok yanıcı olduğu için benzolle birlikte benzine karıştırılıyor.