Kaçaklar için hayvanat bahçesi yapıldı

Kaçaklar için hayvanat bahçesi yapıldı
Kaçaklar için hayvanat bahçesi yapıldı
Edirne'deki barınma evlerinde kalan kaçakların stresini azaltması için hayvanat bahçesi yapıldıHAKAN ŞAHİN

EDİRNE - Edirne’deki Tunca Barınma Evi’nin bahçesine, buradaki kaçakların stresini azaltmak için küçük bir hayvanat bahçesi yapıldı.


Edirne Valisi Mustafa Büyük, Edirne’nin sınır şehri olması nedeniyle yılda yaklaşık 10 bin kişinin kaçak yollardan sınırı geçmeye çalışırken yakalandığını söyledi.


Sınırda yakalanan kaçakları Edirne Emniyet Müdürlüğüne bağlı Tunca Barınma Evinde misafir ettiklerini ifade eden Büyük, şöyle dedi:


"Sınır şehri olmamız nedeniyle her yıl 10 bin civarında kaçak yakalanıyor. Yakalanan kaçaklar belli bir işleme tabi tutulduktan sonra ülkelerine geri gönderilene kadar barınma evinde misafir ediliyor. Zaman zaman burada bazı problemlerle karşılaştık. Kaçaklar 2 kez kaldıkları binayı yaktılar. Firar etmeye çalıştılar, çeşitli olaylar çıkardılar. Biz de misafir ettiğimiz insanların meşguliyetini arttırmak ve onları sakinleştirmek için barınma evinin bahçesine küçük bir hayvanat bahçesi yaptık. Bahçeye kurulan küçük hayvanat bahçesi, burada kalan insanların moral ve motivasyonunu artırıyor, sakinleştiriyor ve hoşça vakit geçirmelerini sağlıyor. Hayvanat bahçesinde şu anda 15 tür hayvan var. Kaz, ördek, bıldırcın, güvercin, köpek, kedi ve tavşan var. İlerleyen günlerde hayvan sayısında arttırmayı planlıyoruz." Barınma evindeki fiziki şartları daha da iyileştirmek için çalıştıklarını belirten Vali Büyük, buradaki eski binaları yıkarak daha modern binalar yapacaklarını bildirdi.


Vali Büyük, barınma evinde bugün itibariyle 280 kaçak kaldığını, çocukların barınma evinin bahçesindeki parkta oynarken büyüklerin de hayvanat bahçesindeki hayvanlarla meşgul olarak stres attıklarını söyledi.


HAYVANLARLA VAKİT GEÇİRİYORLAR

Barınma evinde kalan kaçaklardan Gürcistan uyruklu Seda Grigorian, zamanının çoğunu buradaki evcil hayvanları severek geçirdiğini ifade etti. Grigorian, 2 ay önce yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçmeye çalışırken yakalanıp barınma evine getirildiğini belirterek, şöyle konuştu:


"Kaldığımız yerde şartlar iyi olsa da çok sıkıntılı bir ortam var. Yüzlerce kişinin hayallerinin bittiği bir nokta burası. Bu nedenle hayvanlarla ilgilenmek buradaki insanları mutlu ediyor. Ben 2 aydan beri ördekleri besliyorum. Onlar da bana alıştılar. Beni görünce hemen yanıma geliyor."

UZMAN GÖRÜŞÜ

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Tuğlu, barınma evine kurulan hayvanat bahçesinin orada kalan kaçakların moral ve motivasyonunu yükseltmeye yardımcı olacağını söyledi.

Avrupa’da da psikolojisi bozulan bazı hastalara evcil hayvanlarla terapi yapıldığını bildiren Doç. Dr. Tuğlu, şunları kaydetti: "Barınma evinde kalan insanların genelde psikolojileri de bozuk oluyor. Yapılan uygulama kaçakları bulundukları stresli ortamdan uzaklaştıracaktır. Hayvanlarla ilgilenen kişiler kendilerine meşguliyet buluyor. Hayvanla bir iletişim kuruyor. Bu onların hem zaman geçirmesini sağlayacak hem de onları sakinleştirecektir. Gerçekten güzel bir uygulama olmuş.”