'Kaçak'lara paket tur!

Bodrum'u insan kaçakçılığı için 'üs' gibi kullanan organizatörler pervasızlaştı. Organizatörlerin kendilerine binlerce dolar ödeyen 'kaçak'lara, bir gün 'Bodrum konaklamalı...
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum'u insan kaçakçılığı için 'üs' gibi kullanan organizatörler pervasızlaştı. Organizatörlerin kendilerine binlerce dolar ödeyen 'kaçak'lara, bir gün 'Bodrum konaklamalı, mavi turlu kaçış programı' ayarladığı iddia edildi. Gündüzleri Bodrum'un Kumbahçe sahilinde denize giren, geceleri de Barlar Sokağı'ndaki disko ve barlarda eğlenen bir grup 'kaçak'ın kaldıkları otellerde ve pansiyonlarda eğlence düzenlediği ihbarı üzerine jandarma ve polis harekete geçti. Dört turistik tesis ve Barlar Sokağı'nda yapılan baskınlarda çoğu Filistin, Irak ve Moritanya uyruklu 70 kişiyi yakaladı.
Bu kişilerin verdiği bilgiler doğrultusunda, Gümbet'te 24 metrelik ahşap gulette yedi 'organizatör' ele geçirildi. Dört otel işletmecisiyle iki gemici de gözaltına alındı. Organizatörlerin kaçakları 3'er bin dolar karşılığında Bodrum'da bir gün konaklattıktan sonra mavi yolculuğa, ardından Yunanistan'ın Simi Adası üzerinden İtalya'ya götürmeyi planladığı öğrenildi.
Filistinli 27 yaşındaki A.A., İstanbul'da 3'er bin dolar verdikten sonra Bodrum şehir merkezinde bir gece konaklayıp ardından yatla Yunan adalarına geçmek için anlaştıklarını anlattı: "Şehir merkezi kalabalık, dikkat çekmezsiniz diyerek bizi Bodrum'a getirdi, gruplar halinde otellere yerleştirdi. Yatla gezinti ve Yunan adasına geçiş sözü de verildi. Pansiyonda beklerken eğlence düzenlediğimiz anda polisler baskın yaptı" dedi.