'Kaçakları denizden aldık, engellendik'

Ayvalık açıklarında, teknesi batan 11 kaçağı kurtaran 'Friendship' isimli motoryatın, Türk ve Yunan sahil güvenlik ekiplerince iki ülkenin de karasularına girmesine izin verilmediği iddia edildi.

BALIKESİR - Ayvalık açıklarında, teknesi batan 11 kaçağı kurtaran 'Friendship' isimli motoryatın, Türk ve Yunan sahil güvenlik ekiplerince iki ülkenin de karasularına girmesine izin verilmediği iddia edildi.
Friendship isimli 26 metre boyundaki motor yatı, Muğla Göcek'ten
İstanbul'a götürmek üzere yola çıkan Kaptan Barbaros Köse, gemici Adil Gözüm ile aşçı Aziz Gürsoy dün saat 11.30 sıralarında Ayvalık ile Midilli Adası arasında, Hellim Boğazı'nda, uluslararası sularda bir hareketlilik fark etti. Kaptan Köse, can yelekleri bulunan bir grup insanın suya batıp çıktığını görünce durumu İzmir Sahil Radyo'ya bildirdi, ardından da kaçakları motoryata aldı. Köse, yapılan telefon görüşmesinde olayı şöyle anlattı: "Biz bu insanları yata aldıktan sonra Yunan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir bot geldi ve bizi sıkıştırıp etrafımızda dönmeye başladı. Daha sonra Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait başka bir bot da geldi. Her iki taraf da fotoğraf ve görüntü çekip, bizim hareket kabiliyetimizi önledi. Denizin ortasındaki bu çekişme yaklaşık 6 saat sürdü. İki taraf da karasularına girmemize izin vermedi. Uzun görüşmelerden sonra Türk botu kaçakları almayı kabul etti. Biz yolumuza devam ettik."