Kaçakların doğum firarı

Tekirdağ'da yakalanarak sınır dışı edilmek istenen yabancı uyruklu 100 kişiden 49'u, bindirildikleri otobüsü...

İSTANBUL - Tekirdağ'da yakalanarak sınır dışı edilmek istenen yabancı uyruklu 100 kişiden 49'u, bindirildikleri otobüsü, aralarındaki hamile kadının rahatsızlandığını
ileri sürerek İstanbul çıkışında durdurup kaçtı. Güvenlik güçleri, kaçanlardan üçünü yakalarken, düzenlenen başka bir operasyonda da 98 kaçak göçmen ile 24 Türk, Dilovası'nda yakalandı.
Marmara Ereğlisi açıklarında yabancı bandıralı bir gemide yakalanan kaçak göçmenlerden Afganistan, İran ve Irak uyruklu yaklaşık 100 kişi, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Doğubeyazıt'tan sınır dışı edilmek üzere, Arena Turizm'e ait otobüse bindirilerek yola çıkarıldı.
Otobüs Bayramoğlu'ndaki gişelere gelmeden önce, aralarındaki hamile kadının rahatsızlandığını öne süren kaçak göçmenler, aracı durdurdu. Hami-le kadın hastaneye kaldırılma-ya çalışılırken, 52 kişi karanlıktan da yararlanıp değişik yönlere kaçmaya başladı. Kaçan mültecilerden üçü polisler tarafından hemen yakalanırken, Afganistan uyruklu Abdullah Hasani, Abdülkadir Resuli ve Kerim Semadi de Gebze Şekerpınar'da jandarma tarafından yakalandı. Afgan kaçaklar, yeniden kendilerini bekleyen otobüse gönderildi.
Doğuma daha varmış
Kartal Dr. Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan 6 aylık hamile kadının ise rahatsızlığının bulunmadığı ortaya çıktı. Hamile kadının geri götürüldüğü
Arena Turizm'e ait otobüs, içerisindeki 51 kişiyle polis nezaretinde Doğubeyazıt'a gitmek üzere hareket etti.
İkinci operasyon
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ne bağlı dedektiflerin düzenlediği bir başka operasyonda da İstanbul'dan itibaren takip edilen iki otobüsteki Afganistan, İran, Hindistan, Irak, Suudi Arabistan, Filistin ve Doğu Türkistanlı 98 kaçak göçmen ile 24 Türk, Dilovası'nda yakalandı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu bu kişiler, Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne sevk edilerek haklarında yasal işlem yapıldı.