@ismailsaymaz

Kaçakların otobüsüne ateş açıldı, bir Afgan çocuk ağır yaralandı

Kaçakların otobüsüne ateş açıldı, bir Afgan çocuk ağır yaralandı
Kaçakların otobüsüne ateş açıldı, bir Afgan çocuk ağır yaralandı
Ailesiyle birlikte Yunanistan'a geçmek için otobüsle İstanbul'dan Çanakkale'ye gitmeye çalışan 13 yaşındaki Hamidreza Hasanzada, otobüse ateş açılması nedeniyle karnından vuruldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Afgan Mültecilerle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Zakira Hikmet’in verdiği bilgiye göre geçen 29 Ekim’de güvenlik güçleri, içinde kaçakların bulunduğu bir araca ateş etti. Ailesiyle birlikte Yunanistan’a geçmek için seyahat halinde bulunan 13 yaşındaki Hamidreza Hasanzada karnından vuruldu. Hasanzada tedavi altına alınırken, annesi, babası, amcası ve dört kardeşi ise gözaltında... 

Yunanistan’a kaçak yollarla insan kaçırmak üzere İstanbul’dan kalkarak, Çanakkale’ye hareket eden üç araç, 29 Ekim’de Balıkesir yolunda güvenlik güçleri tarafından takibe alındı. İddiaya göre güvenlik güçleri, otobüslere ateş etti. Atılan kurşunlardan biri; annesi, babası, amcası ve dört kardeşiyle birlikte otobüste bulunan 13 yaşındaki Hamidreza Hasanzada’ya isabet etti. Kaçakçılar ve diğer yolcular kaçarken, Hasanzada Ailesi ise yardım bekledi. Bir polis aracı, çocuğu hastaneye götürdü. İlk tedavisi yapılan Hasanzada, Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde kondu. Bu arada, çocuğun ailesi polis gözetiminde tutuluyor.

Zakira Hikmet, “Polis veya Jandarmanın insan öldürme hakları yoktur. Araçlar durdurulmak isteniyorsa içine değil, lastiğe ateş açmaları gerekir. Bu durumu ciddiye almazsak yarın diğer insanları öldürürler. Mülteci olmuş, kaçak gelmiş olabilir ama o da insandır” diyor.