@idrisemen

Kaçan danalar yolları birbirine kattı

Kaçan danalar yolları birbirine kattı
Kaçan danalar yolları birbirine kattı

Kesime giderken kaçıp protokol yolunu birbirine katan dana, vatandaşları ve yoldan geçen araçları kovaladı.

Belediyenin 5385 liralık para cezası da yetmedi. Başta İstanbul, pek çok kentte sokakta kaçak kesimler sürdü.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’da kurban manzaraları bu sene de şaşırtmadı. Her sene kurban bayramında kaçak kesim haberleriyle ismi gündeme gelen İstanbul’da, bayram öncesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 345 adet kurban kesim merkezi kurulmasına rağmen belediyenin istediği kesim parasını vermek istemeyenler sokak aralarında ve boş arazilerde kaçak kurban kesimi yaptı. 

En büyük kesimhane Sancaktepe’deydi 

Kaçak kesimin en çok görüldüğü yerlerden birisi de İstanbul’un Sancaktepe ilçesiydi. Bayram öncesinde kurban kesimi için Sancaktepe Belediyesi tarafından 140 personel ve 5 adet kurban kesim konteynir ile Sancaktepe’de Anadolu yakasının en büyük kurban kesim merkezi kurulmuştu. Ancak belediye tarafından istenen 200 liralık kurban kesim bedelini ödemek istemeyen Sultangazi ve Sancaktepe halkı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan 5385 liralık para cezasını göze alarak kendi tuttukları kasaplar aracılığıyla sokak ortasında kesim yaptı. 

Kurallara en çok uyulan il, İzmir oldu 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kaçak kesimi önlemek için yeteri kadar denetim yapılmadığı gözlemlendi.
Türkiye ’nin pek çok ilinde sokakta, çocukların gözleri önünde kesimler devam etti. Kurallara en çok uyulan illerden biri İzmir oldu. Ancak İzmir Karşıyaka’da da arazisinde kurban kesilmesine kızan İsmail Esen’in oğlu Cihan Esen tüfekle ateş açtı. Biri kadın ve biri çocuk dört kişi saçmalarla yaralandı.

İstanbul Boğazı’nda oluşan kan gölü turistleri korkuttu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Anadolu ve Avrupa yakasında kurulan kurban kesim merkezlerinde sabahın erken saatleriyle başlayan kesim işlemleri için kuyruk oluştu. Kasapların kendilerini yaralama ihtimaline karşı ambulansların bahçede hazır olarak bekletildiği kesimhanelerde kesilen 100 bin civarındaki kurbanlığın kanı ise kanalizasyon sistemi yoluyla İstanbul Boğazı’na aktı.
Kan gölüne dönen Boğazı izlemeye gelen turistler de gördükleri manzara karşısında şaşkına döndü.
Kemal Ulusoy “5 yıldır buraya balık tutmaya geliyorum ve her sene kurban bayramında aynı manzara ile karşılaşıyorum. Belediyeye haber verdim. Ancak yapacak bir şeyleri olmadığını söylediler. Sabahleyin boğazı gezmeye gelen iki turist kafilesi buraya geldi. Turistler şoke olurken, biz İstanbul halkı ise utancımızdan yerin dibine girdik” dedi.

Direnen kurban Ankara ’da trafiği kilitledi
Ankara Pursaklar’da sahibinin elinden kurtulan dana, protokol yolu olarak bilinen Esenboğa Havalimanı Yolunu birbirine kattı. Oldukça ürktüğü görülen hayvan, kendisini yakalamak isteyen vatandaşlara saldırdı, yoldan geçen bazı araçlara vurdu. Hayvana çarpmamak için yavaşlayan araçlar yüzünden Esenboğa yolunda trafik durdu. Kilometrelerce kovalanan dana 3 saat sonunda yakalanabildi.
Antalya’da Çevreyolu üzerinde kesimhaneden kaçan dana ters yönde 5 km koştuktan, Sivas’ın Suşehri ilçesindeki boğa ise 4 saat sonunda bir TIR’a çarptıktan sonra yakalanabildi. Yaralı boğa D-100 kara yolunda vatandaşlarca kesilirken TIR sürücüsü Sinan Şahin’in çok üzgün olduğu gözlendi.

Acemi kasap bilançosu: 2561 yaralı
Kurban Bayramı tüm yurtta kutlanırken, kurbanlık hayvanların kesimleri sırasında kendilerini çeşitli yerlerinden yaralayan toplam 2561 kişi hastanelere başvurdu. İzmir’de 240, Kocaeli’de 210, Konya’da 200 kişi kurbanda yaralandı.
İmam kan
çukuruna düştü
Her bayram eleştiri konusu olan uygunsuz kesimlere yine rastlandı. Bolu’da vince asılarak kesilmek istenen dana, ayağına bağlanan zincirleri kırınca, kurbanını kesmek için başında bulunan imam kurban kanlarının toplanması için açılan çukura düştü. Tekbir getirmeye devam eden imam, çukurdan çıktıktan sonra danayı kesti. Kurbanın kesildiği anı izleyen çocuklar ise korkuyla kaçtı.
Bolu Sağlık Mahallesi’nde ise traktörün arkasına bağlanan inek, ipini kopartarak kaçtı. İneği yakalayan 5 kişi, küçük yaştaki kız çocuğunun kullandığı traktöre hayvanı bağladı. Kız çocuğu traktörün arkasına bağlanan ineği götürürken, inek devrildi. Bacaklarının üzerinde bir süre sürüklenen inek, traktörün durdurulmasıyla kaldırılarak kesime götürüldü.