@ismailsaymaz

Kaçırdığı trans kadına işkence yapan saldırgana 16 yıl hapis cezası

Kaçırdığı trans kadına işkence yapan saldırgana 16 yıl hapis cezası
Kaçırdığı trans kadına işkence yapan saldırgana 16 yıl hapis cezası
Mahkeme, transseksüel E.K.'yı kaçırıp işkence yapan ve tecavüze kalkışan Selahattin Güngör'ü 16 yıl hapis cezasına çarptırdı. Saldırgan tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Ankara ’da, E.K. adlı transseksüeli kaçırıp bıçakla tehdit eden, döven, bacağında sigara söndüren, parasını gasp eden ve tecavüze kalkışan Selahattin Göngör’ü yargı affetmedi. Soruşturma aşamasında tutuksuz halde olan Güngör’ü cezaevine gönderine Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, dava sonunda sanığa ‘cinsel amaçlı nitelikli yağma’dan sekiz yıl dört ay, ‘hürriyetten yoksun kılmak’tan beş yıl, ‘cinsel saldırı’dan iki yıl dört ay, ‘uyuşturucu bulundurmak’tan bir ay, ‘trafik güvenliğini tehlikeye sokmak’tan da 25 gün hapis cezası verdi. Güngör’ün bir yıl boyunca tedavi görmesine hükmedilirken, velayet ve vesayet hakkı da elinden alındı. E.K.’nin avukatı Ahmet Toköz, “Mahkemenin kararı trans kadınları eşit yurttaş olarak görmeyen failler için cevap niteliğindedir. Tutuklama kararı oldukça geç alınsa da nihai kararın adil olduğunu düşünüyoruz” dedi.

DEHŞET GECESİ

Ankara’da yaşayan 23 yaşındaki transseksüel E.K., 3 Mart 2014 günü saat 05.30’da, kiraladığı bir araçla Hoşdere Caddesi’nde gezerken, önceden kendisini taciz eden Selahattin Güngör tarafından durduruldu. Bıçak zoruyla aracın şoför mahalline oturan 30 yaşındaki Güngör, arabayı Konya yoluna sürdü. Bıçakla tehdit ettiği E.K.’y taciz eden saldırgan, kurbanı araçtan inmeye yeltenince bıçakla çenesini kesti. Sonra E.K.’nin, içinde 400 TL bulunan cüzdanını ve cep telefonunu aldı, parmağındaki altın yüzüğü çıkarıp dışarı attı. Bu sırada sigarasını E.K.’nin sol bacağında söndürdü ve tokat attı. Benzin alıp Konya’ya yöneldi.

Yol boyunca taciz ve tehditlerine devam eden saldırgan, ikinci kez benzin almak için durduğu istasyondan da para vermeden kaçtı. Jandarmanın durdurmak istemesi üzerine dağ yollarına giren ve bir sapakta aracı durdurup E.K.’ye tecavüze çalışan Güngör’ü takibe daha sonra jandarma ile birlikte köylüler de katıldı. Dehşet yolculuğu, Güngör’ün bir araca çarpmasıyla son buldu. E.K. ve Güngör jandarma karakoluna götürüldü. Güngör’ün üzerinden altı gramlık uyuşturucu çıktı.

BİR GÜNDE TAHLİYE

Güngör, Kulu Sulh Ceza Mahkemesi’ne, “E.K.’nin kendisini aracına davet ettiğini, Konya yolunda önlerinin tanımadığı kişiler tarafından çevrildiğini, dövüldüklerini, E.K.’nin darp eden kişileri tanıyor olabileceğini, üzerinden çıkan uyuşturucuyu E.K.’nin ikram ettiğini” iddia etti. Göngör, “Askerliğimi yaparken psikolojik olarak rahatsızlandım” dedi. Hakim Seyda Hoşkür Başyiğit “suçun tutuklamayı gerektirir suçlar arasında olması, kaçma ihtimalinin bulunması, uzun takip sonucu yakalanmış olması, tutuklanmadığı takdirde kaçacağı, müşteki üzerinde baskı kuracağı, şüphelinin tehlikeliliği dikkate alınarak” Göngör’ü cezaevine gönderdi. Karara bir gün sonra itiraz edildi. Kulu Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Burcu Celep Kamiloğlu ise Güngör’ün “kronik şizofreni hastası” olduğu yönünde raporunun bulunduğunu ve iyileşme ihtimalinin olmadığını, akıl hastalığı nedeniyle güvenlik tedbiri kapsamında kalabileceğini, bu halde tutukluluğun gereken faydayı sağlamayacağını, telafisi imkansız sonuçlar doğuracağını” savunarak, Güngör’ü bir gün sonra tahliye etti.

Hakim Kamiloğlu’nun, “tutuklu kalırsa telafisi imkansız sonuçlar doğurur” diye bıraktığı Güngör 12, 13 ve 14 Mart’ta Ankara’nın sokaklarında E.K.’yi aradı. E.K.’nın 14 Mart’ta Ankara Savcılığı’nda alınan ifadesine göre 13 Mart’ta bir ticari taksiyle E.K.’yi takip etti ve “Seni öldüreceğim, yaşatmayacağım” diye tehdit etti. Ayrıca E.K.’nın ev arkadaşı aracılığıyla tehdit mesajı yolladı. E.K., savcılığa sunduğu dilekçede, “Önceki olaydan dolayı yaşadığım travma sonucu tedavi görüyorum ve çok yıprandım. Şüpheliden çok korkuyorum. Evimden çıkamıyorum. Yalnız bir şey yapamıyorum. Acilen şüpheli hakkında tedbir uygulanmasını ve hayati tehlikemin ortadan kaldırılmasını istiyorum” dedi.

MAHKEME AFFETMEDİ: TOPLAM 16 YIL HAPİS

Güngör hakkında “uyuşturucu madde bulundurmak, trafik güvenliğini tehlikeye sokma, nitelikli yağma, hürriyetten yoksun kılma ve cinsel saldırı’ suçlarından Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianame kabul edildikten sonra Güngör, 14 Ocak 2015’te yeniden tutuklandı. Davanın son duruşması, geçen 27 Mayıs’ta görüldü. Dava sonunda Güngör’e “cinsel amaçlı nitelikli yağma”dan sekiz yıl dört ay, “hürriyetten yoksun kılmak”tan beş yıl, “cinsel saldırı”dan iki yıl altı ay, “trafik güvenliğini tehlikeye sokmak”tan 25 gün, “uyuşturucu madde bulundurmak”tan da bir ay hapis cezası verildi. Güngör’ün tedavi edilmesine, bir yıllık tedavi boyunca tedbir altında bulundurulmasına karar verdi. Cezası tamamlanıncaya dek velayet, vesayet ve kayyımlık hakları elinden alındı. Tutukluluk halinin de devamına karar verildi. 

E.K.’nin avukatı Ahmet Toköz, “Trans kadınlara ve seks işçilerine yapılan her türlü saldırı nefret suçudur. Mahkemenin kararı trans kadınları eşit yurttaş olarak görmeyen failler için cevap niteliğindedir. Mahkemece tutuklama kararı oldukça geç alınsa da nihai kararın adil olduğunu düşünüyoruz” dedi.