Kaçırılan askerin ailesi 'ilgisizliğe' tepkili

Hakkâri'deki silahlı saldırının ardından PKK'lı teröristlerce kaçırılan sekiz askerden Niğdeli çavuş Mehmet Şenkul'un ailesi devletin ilgisizliğine isyan etti.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Hakkâri'deki silahlı saldırının ardından PKK'lı teröristlerce kaçırılan sekiz askerden Niğdeli çavuş Mehmet Şenkul'un ailesi devletin ilgisizliğine isyan etti. Baba Ali Şenkul, bütün siyasi partilere başvurdukları halde kendilerini sadece CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin aradığını söyledi. Şenkul ailesi oğullarının durumu hakkında hiçbir resmi yetkilinin aramadığını belirtirken "Tek bilgiyi Roj TV veriyor. Bu yüzden evimize çanak anten taktırdık" dedi.
12 askerin şehit düştüğü saldırının ardından PKK'lılar sekiz askeri de kaçırmıştı. Genelkurmay Başkanlığı da saldırıdan bir gün sonra yaptığı açıklamada 'sekiz personelle irtibat kurulamadığını' açıklamıştı. Bundan kısa bir süre sonra da PKK'ya bağlı internet kanallarıyla Roj TV, kaçırılan askerlerin görüntülerini yayımlamıştı.
Baykal ve Bahçeli söz verdi
Çocuğu kaçırılan ailelerin çaresiz bekleyişi günlerdir devam ediyor. Bunlardan biri de Şenkul ailesi. Çavuş Mehmet Şenkul'un nakliyeci babası Ali Şenkul, bütün siyasi partilere faks göndererek yardım istediklerini ancak çağrılarına sadece Bahçeli ve Baykal'ın yanıt verdiğini belirtti. Baba Şenkul, iki liderin kendilerine çocuklarının bulunması için yardım sözü verdiklerini aktararak "Ben Baykal'la konuştum. Amcası Bahçeli ile konuştu. İki lider de üzgün olduklarını, devletin çocuklarını en kısa zamanda kendilerine teslim edeceklerini inandıklarını, sakin olmamız gerektiğini, hükümetin çalışma yapacağına inandıklarını belirttiler. Çocuklar mutlaka kurtulacak sözü verdiler" dedi. Baba Şenkul, askeri makamlar dahil hiçbir resmi makamın çocukları hakkında kendilerine bilgi vermediğini ileri sürdü:
"Alay komutanına gittik 'Elimizde resmi bir bilgi yok' dediler. Çocuğum hakkındaki bilgileri Roj TV'den alıyorum. Türkiye kanallarından kimse bir şey demiyor. Evime çanak anten taktım Roj TV'yi izlemek için. Dün de gösterdiler, çocuğum PKK bayrağı altında bir mağarada görünüyordu. Bu bizi daha da üzdü. Mehmet benim tek oğlum. Askerlerden kimse geçmiş olsun diye aramadılar bile."
Şenkul'un amcası Ziya Şenkul ise "Bize sakin olun dediler ama siyasiler ve askerler ne yapıyor. Ben Niğde İl Jandarma Komutanlığı'na gittim. Bize resmi bir yazı yok diye bilgi vermediler. Alay komutanı ile görüştürmediler. Sadece bir astsubay bilgi verdi. Askerlerden üst düzeyde neden kimse konuşmuyor? Niye bilgi verilmiyor?"
Acılı amca tepkisini "Kara Kuvvetleri Komutanı (Orgenaral İlker Başbuğ) istifa etsin" diye dile getirdi.
Çavuş Şenkul'un ailesi çocukların bulunması için DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ve DTP Grup Başkanı Ahmet Türk'e de faks çekerek yardım istedi. Baba Şenkul şimdi de TBMM'ye gitmeye hazırlanıyor.