Kaçırılan kamu görevlileri PKK'lıların elini sıkmadı

Kaçırılan kamu görevlileri PKK'lıların elini sıkmadı
Kaçırılan kamu görevlileri PKK'lıların elini sıkmadı
PKK tarafından kaçırılan 8 kamu görevlisi, Habur Sınır Kapısı'ndan geçerek Türkiye'ye giriş yaptı. Teslim alma sırasında yaşanan olayların detayları da ortaya çıktı.

Kamu görevlilerini sınır kapısında, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Hamdi Nayır ve bazı yetkililer karşıladı.

Habur Mülki İdare Amirliği Binası'nda, savcılık işlemleri ve sağlık kontrolünün ardından aileleriyle buluşan kamu görevlileri Kenan Erenoğlu, Nadir Özgen, Kemal Ekinci, Abdullah Söpçeler'in yanı sıra Uzman Çavuş Zihni Koç, erler Reşat Çeçan, Hadi Gizli ve Ramazan Başaran, daha sonra memleketlerine gönderilecek.

REŞADİYE SALDIRI EMRİNİ VEREN PKK 'LI TESLİM ETTİ
PKK Kaçırdığı kamu görevlilerini teslim ettiTeslim yerinde çok sayıda basın mensubunun bulunması nedeniyle sorun çıktı. Kamu görevlilerini teslim alacak heyetin araçları geri döndü. Yapılan görüşmeler sonucunda kriz çözülürken, heyet saat 10.00 sıralarında yeniden PKK'lılarla buluşması noktasına gitti.

Gelen heyeti burada, PKK yöneticilerinden ve 2009 yılında Tokat'ın Reşadiye İlçesi'nde 7 askerin şehit olduğu saldırının emrini veren 'Baver Dersim' kod adlı Süleyman Şahin ve adamları karşıladı. Heyetle PKK'lılar arasında yapılan görüşmenin ardından, grup halinde kamu görevlilerinin rehin tutulduğu ve yaklaşık 100 metre uzaklıktaki bölgeye gidildi.

Türkiye 'den giden heyet üyeleri burada bir süre PKK'nın rehin tuttuğu kamu görevlileriyle görüştü. Görüşmenin ardından teslim için işlemlere başlandı.

"ŞARTSIZ TESLİM"
Bu sırada PKK'lı 'Baver Dersim' kod adlı Süleyman Şahin, aylardır ellerinde tuttukları kamu görevlilerini koşulsuz teslim edeceklerini, ellerinde başka resmi görevli bulunmadığını söyledi. Bununla çözüm sürecine katkı yaptıklarını söyleyen PKK'lı Şahin, konuşmasında şunları söyledi:

"Buraya gelen heyete kamu görevlilerine sağ salim teslim ediyoruz. Sayın Öcalan'ın çağrısı ve KCK'nın talimatıyla bu kişileri şartsız bir şekilde heyete teslim edeceğiz. Bizim bunları tutuklamamız, bu ülkede yaşanan savaş gerçeğinin sonucudur. Bunlara burada hiç bir kötü muamele yapılmadı. Sağlık ve güvenlikleri ön plandı tutuldu. Bir protokol imzalayarak heyete teslim edeceğiz. Bunları serbest bırakmamızın demokratik çözüm sürecine katkı sunacağını umuyorum. Türkiye halkı buna değer biçmelidir. Bu 8 kişinin dışında bizim elimizde herhangi bir resmi görevli yoktur."

BDP 'Lİ KURT: SÜRECE YÖNELİK JEST
Heyet adına konuşan BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, bölgeye kamu görevlilerini teslim almak için geldiklerini ve teslim işlemleri için Bölgesel Kürt Yönetimi'nin de kendilerine büyük destek verdiğini söyledi. Kurt, şunları söyledi:

"Kolay bir işten söz etmiyoruz. Sevinçliyiz, 8 kardeşimizi İbrahim Halil Sınır Kapısı'nda aileleriyle buluşturacağız. Ama bir tarafta da üzüntülüyüz. Bu sorunu çözemediğimiz için buradaki kardeşlerimizi Türkiye'ye götüremiyoruz. Öyle arzu ediyorum ki, bir gün bu kardeşlerimiz de gelecek. Özgür bir ortamda bir arada yaşamak istiyoruz. Sayın Öcalan'ın gayretleri ile başlayan çözüm süreci ile ifade ettiğim noktalara gelebileceğiz. Çözüm kapısı aralandığını umut ediyorum. PKK, bunları şartsız serbest bırakıyor. Şartsız bırakması çok anlamlıdır, sürece yönelik bir jesttir. Türk kamuoyunun bu süreci doğru algılayacağını umut ediyorum."

PKK'LILARIN ELİNİ SIKMADILAR
Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ile İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da bir konuşma yaparak, atılan adımların çözüm süreceği için olumlu olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından PKK'lılarla, Türkiye'den giden heyet, Amadiye Kaymakamı ve Emniyet Müdürü, 8 kamu görevlisinin teslim alındığına dair tutanakları imzaladı. İmzaların ardından heyet üyeleri kamu görevlileriyle öpüşüp, tokalaştı.

Teslimden sonra PKK'lı grubun lideri 'Baver Dersim' kod adlı Süleyman Şahin, kamu görevlilerinin yanına gidip, "Geçmiş olsun, bitti bu iş" diyerek ellerini sıkmak istedi. Ancak kamu görevlileri, "Biz daha önce arkadaşlarla konuşmuştuk" diyerek, PKK'lı Süleyman Şahin'in elini sıkmadı. Bunun üzerine PKK'lı Şahin, bir kamu görevlisinin omzuna dokunup "Gözünüz aydın" dedi.

ERENOĞLU: ZOR ŞARTLARDA KALDIK
Kaçıralan kamu görevlilerinden kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, gazetecileri kısa bir açıklama yaparak, "19 ay bu çatışma koşullarında, bu doğada zor geçti. Kaçırıldığımız günden beri dağ koşulları nedeniyle çok zor şartlarda kaldık" dedi.

Bu süreçte doğru pozisyon almaya çalıştıklarını anlatan Erenoğlu, "Adeta sırat köprüsünden geçtik. Zaman zaman sağlığımız bozuldu. Mevcut imkanlarla tedavi olmaya çalıştık. Sorunumuz da olsa biz vatanımız, milletimiz için hayırlı olan duruşu koruduk. Süreç üzerimize büyük bir yük yükledi. Sürecin hayırla sonuçlanmasını umut ediyorum. Dağ koşullarında en büyük sıkıntımız haber almaktı. Elimizde zor çeken bir radyomuz vardı" dedi.

Astsubay Abdullah Söpçeler de, Kenan Erenoğlu'nun sözlerine katıldığını belirtti. Heyet üyeleri daha sonra 8 kamu görevlisini alarak bindirdikleri ciplerle Irak'ın Türkiye'ye açılan ve Habur Sınır Kapısı'nın karşısında yer alan İbrahim Halil Gümrük Kapısı'na doğru yola çıktı. Heyet ve 8 kamu görevlisi saat 13.30'da Halil İbrahim Sınır Kapısı'ndan geçiş yaptı.

PKK’nın kaçırdığı görevlilerin isimleri ve kaçırıldığı tarihler şöyle:

Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu: Muş-Diyarbakır arasında(12 Ağustos 2011)
Polis memuru Nadir Özgen: Van'ın Çatak ilçesinde (10 Eylül 2011)
Polis memuru Kemal Ekinci: Şırnak'ta (1 Ekim 2011)
Astsubay Abdullah Söpçeler: Diyarbakır-Lice karayolunda (9 Temmuz 2011)
Uzman Çavuş Zihni Koç: Diyarbakır'ın Lice ilçesinde (9 Temmuz 2011)
Erler Reşat Çeçan, Hadi Gizli ve Ramazan Başaran: Diyarbakır-Bingöl karayolunda (6 Ağustos 2012)


  http://www.radikal.com.tr/1124989112498923

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sds - nuarin roj

  bu tür şeyler prim yaptığı için böyle davranmış olmalı,eh yurda döndüğünde belki de "neden ölmediniz" duymamak içindir,bilinmez,ama gereksiz,hiçbir önemi olmayan bir detay.

  görmezden gelmek - takurt

  art niyetlisiniz. böyle bir karalama politikası yok. adını barış koyduğunuz, bu ülkeyi parçalama planlarınızı çok güzel yürütüyorsunuz. farkında olarak ya da olmayarak. her konuda açık fikirli olan insanlarımız nedense bu sefer güneydoğu üzerinden oynanan oyunları bu kadar kolay görmezden gelebiliyor. Süleyman Şahin'in sözlerinden kaçınız barışa yönelik, samimi bir söylem çıkarıyor ? Türk milliyetçisinin samimiyetine inanmayanlar Kürt milliyetçilerinde, arıyor samimiyeti. ne fark var aralarında ? Adını barış koyduğunuz, savunmayanları savaş yanlısı olarak yaftaladığınız bu süreç; sadece ve sadece AKP'nin başkanlık, PKK'nın özerklik, Amerika'nın ise BOP emellerinden başka bir şey değildir. bu süreç barışa değil, üniter yapının yok oluşuna hizmet ediyor.

  El sıkma - cennetkursunu

  Askerleri teslim eden PKK kumutanı konuşmasında şöyle bir cümle kullandı: Bu alıkoymalar yaşanan savaşın sonucudur. Bizim insanları uzun vadeli tutma gibi bir siyasetimi olmadığı gibi geçmişte de yaşanan benzeri durumlarda uygun zamanda alıkonulanlar sağ salim serbest bırakılmıştır. Dikkat edin savaşın soncu cümlesini kullanıyor. Burada hiçbir düşmanlık, serbest bırakılanlara karşı bir kin vs yoktur. Hal böyle olunca 'ellerini sıkmadılar' olgusunu öne çıkarmak, boş ve anlamsız gururlanmadan başka bir şey ifade etmiyor. karşındakini canavarlaştırma ben barış istemiyorumdan başka bir şey değil. O halde Kürtler ne yapsın? gelsinler Türklüğün buyruğu altında eriyip yok olsunlar diyenlere: O fantazi dünyasından çıkın. Türk dünyaya bedel değildir, olmamıştır, olmayacaktır. Olmasının da hiçbir manası, kıymeti harbiyesi yoktur. insanlar insanlıklarıyla övünmeli, kime ne kadar zulüm yaptıkları ile değil!

  Neden sıksın? - serversev

  Beni kaçıranın elini sıkmama hakkım vardır herhalde sayın yorumcular. Bu nedenle eleştiren yorumlarınız ultra saçma. Kaçırılmış insanların bakış açısına sahip olmak için sizi de bir kaçırmak lazım herhalde.

  Irkci media - cihantan

  Basta irkci medya olmak üzere büyük bir kesim bu savasin bitmesini istemiyor. siyasi partiler ve asker, 30 yildir Pkkyla yapilan mücadelede bir türlü istenilen sonucu elde edemedi. yillarca operasyonlar düzenlendi türkiye ve irak topraklari defalarca dag tas demeden bombalandi.Görüldükü asker pkknin elindeki esirleri bile kurtaracak gücte degil. Yani kamu görevlilerinin can güvenligini koruymadigi gibi onlari kurtarmayi da becerebilmis degil. Savasi beceremediniz bari baris icin bir seyler yapin. Kendimizi Yüce, Ulu ,Asil gibi ici bos sözlerle kandirmayalim. Insanlar artik ölmesin.

  Aymazlık - Atakant

  Sıkmayacak tabii katilin elini. Barış diye diye boyle barış olmaz. Adam öldüreceksin, adam kaçıracaksınız sonra bir de el uzatacaksın. Sinirdan gecip asker oldur, Kuzey Irak'a kac barış de. Sıktı bu barış kavramının karmaşası. Gözünü kırpmadan masum insanları öldürenleri barış icin taraf görenlerin dolduğu havayı soludugum icin midem bulanıyor.

  duygusallığa bağlamak... - engin58

  yıllarca içerde yatıp sağlığından olan,deliren hatta canından olan nice insanın yaşadığı bir toplumda yaşayıp sapa sağlam teslim edilence mutlu olacağına duygusallığa bağlamanın ne yeri nede zamanı ayrıca esir düşen bir askerden bir kahraman yaratmaya çalışan medya ve basının da içine düştüğü aczin son çırpınışları diyelim....