Kaçırılan rahibi özel tim arıyor

Mardin'in Midyat ilçesinde dün kimliği belirsiz kişilerce kaçırılan Süryani Mor Yakup Manastırı'nın rahibi Edip Savcı'nın aranmasına devam ediliyor.

MARDİN - Mardin'in Midyat ilçesinde dün kimliği belirsiz kişilerce kaçırılan Süryani Mor Yakup Manastırı'nın rahibi Edip Savcı'nın aranmasına devam ediliyor. Mardin Valiliği, çevresinde 'Rahip Daniel' olarak bilinen Edip Savcı'nın bulunması için kriz masası oluştururken, polis ve jandarma ekipleri kurulan özel timle arama çalışmalarını sürdürüyor. Edip Savcı'nın serbest bırakılması için 300 bin avro fidye isteyen kişilerin onu Suriye'ye götürdüğü iddiası ortaya atılırken, olayın bölgeyi çok iyi tanıyan kişilerce gerçekleştirilen 'çete işi' olabileceği değerlendiriliyor. Bölgede özellikle son dönemlerde bazı kişilerin bir araya gelerek 'çete' oluşturdukları ve halk üzerinde baskı kurmaya çalıştıkları iddia ediliyor.
Midyat'a 10 kilometre uzaklıktaki Barıştepe Köyü'nde bulunan Mor Yakup Manastırı'nın rahibi 42 yaşındaki Edip Savcı, dün Midyat'tan manastırdaki bakım onarım çalışmaları için inşaat malzemeleri aldıktan sonra kamyonetiyle köye doğru yola çıktı. İddiaya göre, rahip Savcı'nın aracı köy yakınlarında silahlı kişiler tarafından durduruldu. Savcı, aracından alınarak başka bir araca zorla bindirilip olay yerinden uzaklaştırıldı. Rahibin aracı köylüler tarafından terk edilmiş, içinde gözlüğü ve şapkası bırakılmış halde bulundu. Köylülerin durumu bildirmesi üzerine olay yerine gelen jandarma, polis ve Süryani cemaati üyeleri geniş çaplı bir araştırma başlattı.
Kaçırılma olayından birkaç saat sonra rahibin kendi telefonuyla Mardin'deki Deyrulzaferan Manastırı'nı arayan bir kişi 300 bin avro fidye istedi. Bir süre sonra ise aynı telefondan yazılı mesaj çekilerek 'Akıllı olun 300 bin Euro getirmezseniz öldürürüz' denildi.
Özel timler arıyor
Rahip Savcı'nın bulunması için polis ve jandarma özel eğitimli timler kurdu, arama çalışması başlatıldı. Tüm ana ve köy yollarında arama noktaları artırıldı, her geçen araç didik didik aranırken, gelen istihbarat üzerine bazı köylere nokta operasyonları yapıldı. Kaçırılan rahip Edip Savcı için arama çalışmaları sürdürülürken iddialar da art arda gelmeye başladı.
Bir iddiaya göre rahip, bindirildiği araçla Suriye'ye kaçırıldı. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, bu ihtimal üzerinde durulduğunu kaydederek, "Rahibin Suriye'ye götürüldüğü iddiaları var. Güvenlik güçleri bu bilgi üzerinde de duruyor. Ancak şu ana kadar kesinleşmiş bir durum söz konusu değil" dedi.
İkinci bir iddia ise rahibi kaçıranların, bölgede son dönemde halk ve özellikle Süryani cemaati üzerinde baskı kurmaya çalışan bir çete olduğu. Çetenin rahibi kaçırarak Süryani cemaati üzerinde baskı ve korku yaratmak amacında olabileceği söyleniyor.
'Siyasi yön yok'
Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, olayla ilgili kriz masası oluşturduklarını söyledi. Kılıçlar, "Devlet bunları en kısa zamanda yakalayacak. Sevinçli bir haberle rahip Edip bey, bu olaydan zarar görmeden kurtarılacak. Olayın siyasi bir yönü olduğuna dair bir bilgi de yok" dedi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise sorular üzerine, "Güvenlik birimlerimizin ve bölge valilerimizin bütün imkânlarıyla olay üzerinde çalışmaları devam ediyor. Konuyla ilgili sizleri bilgilendireceğiz" diye bilgi verdi.
Diyanet: Bırakılsın
Diyanet İşleri Başkanlığı da "Yüce dinimiz, hangi inanca mensup olursa olsun din adamlarına zarar verilmesini kabul etmez" açıklamasıyla Edip Daniel Savcı'nın serbest bırakılmasını istedi. Yazılı açıklamada, rahibin kaçırılmasının, camiada ve toplumdaendişeyle karşılandığı belirtilerek, 'bir din adamına yönelik bu eylemin tasvip edilmediği ve kınandığı' bildirildi.
Midyat Metropoliti Samuel Aktaş, tüm yetkililere çabalarından dolayı teşekkür etti.