'Kaçmadım' diyen Erhan Tuncel tutuklandı

'Kaçmadım' diyen Erhan Tuncel tutuklandı
'Kaçmadım' diyen Erhan Tuncel tutuklandı
Kumburgaz'da saklandığı villada dün yakalanan Dink cinayeti davası sanıklarından Erhan Tuncel, Asayiş Şube'deki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Tuncel, basın mensuplarının "Neden kaçtınız?" şeklindeki sorusuna, "Hiçbir şekilde kaçmadım" diye yanıt verdi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi


Hrant Dink Davası'nda hakkında yakalama kararı çıkarılan ve 38 gündür firari olan Erhan Tuncel hakkında mahkeme tutuklama kararı verdi. Tuncel, gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından cezaevine gönderilecek. Tuncel, mahkemede yaptığı savunmasında hakkında yakalama kararı çıkarıldığı gün 156'yı aradığını, ancak kendisine polise teslim olması gerektiği belirtilerek jandarmanın kendisini teslim almadığını ifade etti.

Kumburgaz'da bir villada yakalanan Hrant Dink Davası'nın firari sanığı Erhan Tuncel, hakim karşısına çıkarıldı. Tuncel, mahkemede yaptığı savunmasında emlak işleriyle uğraştığını ve aylık gelirinin 15 bin TL olduğunu ifade etti. Tuncel, adresini ise yakalandığı villa olarak gösterdi.

TESLİM ALMADI MI?
Tuncel savunmasında Yargıtay'ın bozma kararını kabul etmediğini ifade etti ve mahkemeden bozma kararına direnilmesini talep etti. Neden teslim olmadığını ise Tuncel, "Savunma yapabilmem için yargılamaya katılamadım ve yakalama kararına uyamadım. Hakkımda yurt dışı çıkış yasağı yoktu" sözleriyle savundu. Tuncel, hakkında yakalama kararı çıkarıldığı gün Jandarma 156'yı aradığını ifade etti: "156'yı aradım. Teslim olmak istediğimi söyledim. Ancak bana polis bölgesi olduğunu ve beni alamayacaklarını söylediler. Sonra da ben savunma yapmak için teslim olmaktan vazgeçtim." Duruşmada savcı , Tuncel'in üzerine atılı suçların niteliği, mevcut delil durumu ve sanığa atılı suçların katalog suçlardan olması ve sanığın kaçma şüphesi olması nedeniyle tutuklanmasını talep etti. Duruşmaya mahkeme kararını açıklamak üzere ara verdi.

VİLLA KİRALIKTI

Duruşma arasında Radikal'in sorularını yanıtlayan Tuncel'in avukatı Erdoğan Soruklu, müvekkilinin kaldığı villanın kime ait olduğu sorusuna ise "Erhan kiralamıştı. Ticaretle uğraştığı için Erhan'ın maddi geliri iyi" yanıtını verdi. Tuncel'in, villada kalmadan önce de sık sık yer değiştirdiği ifade edildi.

Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Tuncel'in üzerine atılı suçlardan dolayı kaçma şüphesinin olabileceği ve kuvvetli suç şüphesini gösteren olgu kriterinin devam etmesi nedeniyle Tuncel'in tutuklanmasına karar verildi. Tuncel, işlemlerinin tamamlanmasının ardından cezaevine nakledildi. Hrant Dink davasına Yargıtay'ın bozma kararının değerlendirileceği 3 Aralık'ta gerçekleştirilecek duruşmayla devam edecek.

.