Kaçmaz'a iki suçlama

Kaçmaz'a iki suçlama
Kaçmaz'a iki suçlama

Eminağaoğlu?nun iddianamesi ?kader ortağı? Kaçmaz?ın (solda) mahkemesine gitti. fotoğraf: ALTAN BURGUCU

ANKARA - Adalet Bakanlığı tarafından meslekten ihracı istenilen YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağoğlu ve Sincan 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkındaki iddianameler tamamlandı.  Eminağaoğlu hakkında iddianame Sincan 1.Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. Kaçmaz hakkında da iki suçtan dava açılması talep edildi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Kaçmaz hakkında hazırladığı iddianameyi tamamladı. İddianamede, Kaçmaz’ın ‘görevi ihmal’ ve ‘hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal’ suçlarından yargılanması talep edilirken, ‘hürriyeti tahdit’ ve ‘sahtecilik’ suçlarından ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesi istendi. İddianamede, Kaçmaz hakkında dinleme kararı bulunmadığı tespiti yapıldı.
İddianamede, Adalet Bakanlığı müfettişlerinin, Kaçmaz hakkında telefon dinleme kayıtlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, Kaçmaz’ın telefonlarının Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul 11 ve 13. Ağır Ceza Mahkemeleri’nden alınan kararlar doğrultusunda dinlendiğine yer verildi. İddianamede şöyle denildi:
“Telefon görüşmelerine ilişkin tapelerin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan temin edildiği anlaşılmıştır. Soruşturma evrakları arasında telefon dinleme isteminin ve dinleme kararının bulunmaması nedeniyle CMK’nın 135. maddesinde sayılan suçlardan hangisi ile dinlenen kişilerin bağlantılı olduğu anlaşılamamıştır.”
Kaçmaz’ın avukatı Baykal Doğan ise “Kaçmaz’ın telefonlarının usulsüz şekilde dinlendiği ispatlandı” dedi. 

Osman Kaçmaz’dan kaçmaz
Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı da Eminağaoğlu hakkındaki iddianameyi dün akşam tamamlayarak Mahkemeye sundu. Adalet Bakanlığı Eminağaoğlu ve Kaçmaz hakkında ‘ortak rapor’ hazırlaması nedeniyle iddianameyi önce Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu.
Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi de, Eminağaoğlu ve Kaçmaz hakkında ortak rapor hazırlamasına rağmen ‘iştirak halinde bir faaliyetleri olmadığı’ için iddianamenin UYAP üzerinde dağıtılmasını istedi. İade üzerine normal dağıtımda iddianame Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne düştü. İddianamede Eminağaoğlu ‘gizliliği ihlal’, ‘yargıyı etkileme’, ‘Yargıtay binasında basın toplantısı yapmak’tan dava açılmasını istendiği belirtildi. Eminağaoğlu hakkında dava açılıp açılmasına, Hâkim Kaçmaz karar verecek. (Radikal)