Kaçtığı kesinleşti

Yargıtay cezasını onaylayınca aranmaya başlanan Alaattin Çakıcı'nın Antalya'dan yurtdışına çıktığı kesinleşti. DGM'nin Emniyet'i uyardığı da ifade edildi.

ANKARA - Yargıtay'ın çete cezasını onamasının ardından yeniden aranmaya başlanan Alaattin Çakıcı'nın yurtdışına çıktığı kesinleşti. Polisin Bodrum ve Foça'da aradığı Çakıcı, Antalya'dan deniz yolunu kullanıp kayıplara karıştı.
İstanbul 1 No'lu DGM'ce Karagümrük Spor Kulübü'nü kurşunlayan çeteyi kurup yönettiği gerekçesiyle 3 yıl 4 ay, adam yaralamaya azmettirdiği gerekçesiyle 1.5 yıl hapis cezasına çarptırılan Çakıcı'nın kaçış serüveni, Yargıtay'ın bu davayla ilgili verdiği kararla başladı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 7 Nisan'da Çakıcı hakkındaki 3 yıl 4 aylık hapis kararını onarken, adam yaralamaktan 1.5 yıl cezayı az bularak bozmuştu. Çakıcı'nın, 15 mağdur olduğu için toplam 23 yıl ceza alması gündeme gelmişti.
İstanbul DGM Başsavcılığı'nın, Yargıtay'ın bu kararı henüz kendisine ulaşmadan İstanbul Emniyeti'ni gayriresmi kanaldan uyardığı öğrenildi. Bir savcı, İstanbul Emniyeti'ne, Çakıcı'ya tutuklama kararı çıkabileceğini iletti. Emniyet de Çakıcı'yı takibe aldı.
Bu arada Yargıtay, 24 gün önce aldığı bu onama ve bozma kararını, gerekçesini yazdıktan sonra İstanbul DGM'ye gönderdi. İstanbul DGM de Çakıcı'ya tutuklama kararı çıkarttı. Karar, İstanbul Emniyeti'ne 3 Mayıs akşamı ulaştı ve Çakıcı resmen aranmaya başladı. Ancak polis, Çakıcı'nın izini kaybetmişti. Kaçmaya hazırlanan Çakıcı'nın 26 Nisan'dan sonra ortadan kaybolduğu belirtildi.
Organize Suçlarla Mücadele polisi, Alaattin Çakıcı için Bodrum ve Foça'da yurtdışına kaçış hazırlıkları yapıldığını saptayarak buralara baskın düzenledi. Aralarında Çakıcı'nın yeğeni Barış Çakıcı ve Erol Evcil'in de bulunduğu altı kişi Foça'daki baskında ele geçirildi.
Ancak polisleri atlatarak Antalya'dan bir yatla denize açılan Çakıcı'nın, Yunan adalarına geçtiği anlaşıldı. Emniyet, Çakıcı için yeniden bülten çıkartabilmek için harekete geçti. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı, İnterpol Dairesi'ni uyararak kırmızı bülten çıkarılması yolunda girişimde bulunmasını istedi.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok ise Çakıcı hakkındaki Yargıtay kararının yerel mahkemeye geç gönderildiği ve böylece kaçışına zemin hazırlandığı yönündeki iddiaları reddederken, "Karar tefhim edilmekle herkes tarafından bilinir hale geldi. Dosyanın mahalline gönderilmesinde de herhangi bir gecikme yok" dedi.