@ismailsaymaz

Kader Ortakaya nasıl öldü?

Kader Ortakaya nasıl öldü?
Kader Ortakaya nasıl öldü?
Suruç'tan Kobani'ye geçerken öldürülen Kader Ortakaya ile ilgili davada Türk Silahlı Kuvvetleri  "Biz  ateş açmadık, gaz attık" dedi. Tanıklarsa Kader Ortakaya'nın asker kurşunuyla öldüğünü iddia ediyor
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Suruç'tan Kobani'ye geçerken başına isabet eden kurşunla can veren Kader Ortakaya adlı genç kadının ölümüne ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından savcılığa gönderilen yazıda o gün sınırda görevli askerlerin silah değil, biber gazı kullandığı ve bir 'kobra' aracının bulunduğu savunuldu. Ortakaya'nin ISID ile PYD arasındaki çatışmada seken şarapnelle ölmüş olabileceği kaydedildi. Ancak Ortakaya'nin olduğu sırada yanında bulunan kişiler sınırın Türkiye tarafında bir askeri araçtan inen askerlerin ateş açtığını ve genç kadının bu sırada olduğunu ileri sürüyor.  Suruç’tan Kobani’ye geçerken sınırda açılan ateşle hayatını kaybeden Kader Ortakaya’nın ölümüne ilişkin dosya, tam bir yıl sonra görevsizlik kararı verilerek, Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’na gönderilmişti. Suruç Cumhuriyet Başsavcılığı, ölümün askeri savcılığın görev alanında meydana geldiğini ve soruşturma yapma görevinin bu makama ait olduğunu kaydetmişti.

TSK: BİZ SADECE GAZ BOMBASI ATTIK

Radikal, bir yıl üzerine görevsizlik kararı verilen soruşturma dosyasına ulaştı. Ortakaya’nın ölümünden sonra, genç kadının Kobani’de “PYD/YPG ile IŞİD terör örgütleri arasındaki çatışmalarda başına şarapnel parçası çarpması sonucu öldüğü” iddiası üzerinden soruşturma başlatıldığı anlaşlıdı. Dosyaya göre, Suruç’ta bulunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı 3. Hudut Alayı 3. Hudut Tabur Komutanlığı’ndan 16 Aralık 2014’te Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, Ortakaya’nın öldüğü 6 Ekim günü topluluğa altı kişilik askeri bir grubun müdahale ettiği belirtildi. Suriye’den taşların atıldığı savunularak, “Gruba gazla müdahale edilerek, grup güneye doğru dağıtılmıştır. Bunun üzerine Türkiye tarafındaki gösterici grup slogan atarak, taşlamaya başlamıştır. Kendilerine hudut hattını terk etmeleri için verilen süre dolduğundan bu grup sadece gaz kullanılarak, Yumurtalık köyüne doğru dağıtılmışlardır. Bu sırada bölgeye jandarma timleri ulaşmış ve timler bölgeyi kontrol altına almışlardır” denildi.

Yazıda, askerlerin yalnızca biber gazı kullandıkları savunulurken, 7. Hudut Bölük Merkezi’nde bulunan bir adet “Kobra” araçla da müdahale edildiği anlatıldı. Olaya ilşikin bir kamera ya da fotoğaf kaydı bulunmadığı ifade edildi. Yazıda, “Olay öncesinde, esnasında ve sonrasında sınırın Suriye tarafından bulunan İŞİD ve PYD unsurları arasında havan, uçaksavar ve hafif silahlarla çatışma devam etmiştir” denildi.

Suruç Jandarma Komutanlığı’ndan gönderilen yazıda da “Suriye’de 24 saat boyunca her an çatışmaların yaşanabildiği, ancak Ortakaya’nın hayatını kaybettiği esnada Suriye’de çatışma olup olmadığını bilinmediği” vurgulandı.

TANIKLAR: ASKERİ ARAÇTAN ATEŞ EDİLDİ

Savcılıkça ifadesine başvurulan tanık Cahit Uçar, Ortakaya ile birlikte Kobani’ye geçtiklerini, TSK’ya ait zırhlı araçların birinden silah atışlarının yapıldığını belirterek, “Askerler Türkiye sınırındaydı. Cesedin yerden kaldırılması sırasında askeriye ateşi kesti. Ceset yerden kaldırılınca ateş edilmeye devam edildi” dedi. Dosyada yer alan Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) ait görüntülerde, ropörtaj yapılan Suriyeli Muslim Direi, “Türklerin akrep aracı süratli gitti, oraya vardı. Mermi sıktılar onlara. İki arkadaşımız yere düştü. Biz koştuk, kaldıralım dedik. O arkadaşlar kalktı, koştu. Koştuğu esnada kızı kafasından vurdu. Niçin Türkiye bu kızımızı öldürdü?” diye konuşuyor. Yine DİHA’nın konuştuğu Fevaz Muhammed Hacımdır, “Türkiye devleti ‘akrep’ ile onlara ait. Atarken biri yere düştü. Düşen kızdı” diyor. Hevaş Berker de ‘akrep’ adı verilen araçtan ateş edildiğini, Ortakaya’nın bu sırada vurulduğunu savunuyor.