Kadıköy Hayvan Barınağı finans merkezi olacak

Kadıköy Hayvan Barınağı finans merkezi olacak
Kadıköy Hayvan Barınağı finans merkezi olacak
Kadıköy Hayvan Barınağı'nın satılacağı haberi sosyal medyaya yayıldı. Barınağın satılmasına tepki gösteren hayvan hakları savunucuları, barınaktaki hayvanların ne olacağı konusunda endişeli.
Haber: ELİF KESKİN / Arşivi
MISRA İZEL OKUMUŞ / Arşivi

Kadıköy Hayvan Barınağı’nın satılacağı haberi hayvan hakları savunucuları tarafından tepkiyle karşılandı. Kadıköy Belediyesi ise bakanlar kurulunun aldığı karara göre bu alanın finans merkezi olarak kullanılacağını açıkladı.
Belediyeden alınan bilgilere göre, ilk hayvan barınaklarından biri olan Kadıköy Hayvan Barınağı’nın mülkiyeti son seçimlere kadar Kadıköy Belediyesi’ne aitti. Son seçimlerden önce yeni belediyeler oluşturulurken, Kadıköy’den 7 mahalle alındı ve barınak Ümraniye Belediyesi sınırlarında kaldı.
Belediye Basın Danışmanlığı, Ümraniye Belediyesi’nin bu alanı istemediğini belirtti. Bakanlar kurulu barınak alanını belediye hizmetinden çıkarıp Finans Merkezi kapsamına aldı. Bölgede Kadıköy Belediyesi’nin yasal olarak bir hükmü kalmadı. Kadıköy Belediyesi de barınak için yeni bir alan arayışına girdi. Bakanlık, barınak karşılığında belediyeye 35.000 TL para ve bazı maliye binalarını verecek.

Hayvanlara ne olacak?

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk Radikal’e yaptığı açıklamada çok daha yeni ve modern bir barınak açmak istediklerini söyledi. Bu konuda duyarlılığını belirten Öztürk “Hayvanları sokağa atmak gibi bir şey söz konusu değil. Biz yeni bir barınak alanı bulana kadar diğer barınaktaki hayvanlar tahliye edilmeyecek” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/115511511551152

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  barınağın satılmasına karşı imza kampanyası - elif gökteke

  https://www.change.org/tr/kampanyalar/kad%C4%B1k%C3%B6y-belediyesi-ata%C5%9Fehir-hayvan-bar%C4%B1na%C4%9F%C4%B1-kad%C4%B1k%C3%B6y-halk%C4%B1na-aittir-satt%C4%B1rmayaca%C4%9F%C4%B1z

  Barınak kadıköy'ündür, satılamaz - elif gökteke

  Barınak arazisi Kadıköy'ün tapulu malıdır. Belediye başkanı Ümraniye sınırında kaldığı için hizmet götüremediklerini belirtmektedir. Ataşehir'e hizmet götüremeyen belediye muhtemelen çok daha uzakta gösterilecek yeni yere nasıl hizmet götürecektir? Yerel seçimlere kısa bir süre kala, hayvan hakları savunucularının itirazlarına rağmen oldubittiye getirerek barınak arazisini Emlak Konut AŞ'ye satmaya hazırlanmanın ardında nasıl bir rant, nasıl bir çıkar beklentisi vardır? Mevcut hayvan koruma kanununun hiçe sayılarak keyfi toplatmalarla Kadıköy'ün sokak hayvanlarından arındırılmaya çalışılması, bunca kedi köpek toplanmasına rağmen barınak nüfusunun 300'lere indirilmesi (bunca hayvan nereye atılmıştır?) bu satışa zemin hazırlamak için midir?