Kadıköy sahiline cami projesi

Kadıköy sahiline cami projesi
Kadıköy sahiline cami projesi
İstanbul'un siluetinin en önemli noktalarından biri olan Kadıköy sahiline "Ulu Cami" adında yeni bir cami inşaatı için düğmeye basıldı.

RADİKAL - Diyanet İşleri Başkanlığı, Haydarpaşa Garı’nın da yer aldığı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda İSKİ artıma tesisi olarak görülen ve fiilen otopark olarak kullanılan alana cami yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Mekansal Planlama Müdürlüğü’nden talepte bulundu. Dolgu alanı olan tescil dışı araziye yapılacak caminin adı “Ulu Cami” olarak belirtildi. Bakanlık da görüş almak üzere projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ve Kadıköy Belediyesi’ne gönderdi.

CAMİ ALTI KÜTÜPHANE VE SERGİ SALONU OLACAK
Geçtiğimiz günlerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı’nın hazırladığı meydan düzenleme projesi Kadıköy sahiline yapılacak dolgu alanları ile gündeme gelmiş, cami projesine yer verilmemişti. Projede cami için belirlenen dolgu alanı yeşil alan olarak gözüküyordu. Dolgu alanı yapılırken denizin temizlenmesi kapsamında arıtma tesisi için kurulduğu, geri kalan alanın ise yeşil alan ve rekreasyon alanı olarak düzenleneceği belirtilmişti. Ancak Mekansal Planlama Müdürlüğü’nün görüş almak üzere hazırladığı plan değişikliğinde dolgu alanı cami alanı olarak belirlendi. Diyanet’in talebinde “Ulu Cami” olarak adlandırılan dini tesis alanının ilk katlarında kütüphane, sergi ve konferans salonları da yer alacak. Zemin altına ise katlı otopark yapılabilecek.

YAPICI "İSTANBUL’A YENİ BİR SİMGE YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR"

Cami inşaatı yapılmak istenen arazinin İstanbul’un kıyı şeridinde yer aldığını ve silueti doğrudan etkileyecek bir noktada olduğunun altını çizen Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, “İstanbul’da yeni bir simge yaratılmaya çalışılıyor. Camileri politik simge haline getirmiş bir anlayışla karşı karşıyayız. Kentin ihtiyacından ziyade gündemi kaydırmak için yapılan bir girişim” dedi. Cami inşaatı için seçilen alanın dolgu alanı olduğunun altını çizen Yapıcı,“Kadıköy sahilinde mevcut dolgu alanlarında çökmeler mevcutken, deprem bekleyen bir kentte tamamı genç dolgu olan bu alanda toplumsal kullanıma açık bir tesis yapılması, burayı kullananların da can güvenliğini tehdit altına sokacaktır” açıklamasında bulundu. Yapıcı, özetle şöyle konuştu:

 “İnşaat zemin açısından da siluet açısından da yapılamaz. Konunun şimdi ortaya atılmasının nedeni “camiyi” kullanarak gündemi değiştirmek. Bunlar yapılaşmaya uygun olmayan alanların imara açılmasına olanak sağlayacak çirkin adımlar. Oraya Mimarlar Odası Genel Merkezi de Kültür Merkezi de yapılsa alan yapılaşmaya açılamaz.”

"BİR AĞAÇ KESİYORLAR BİR DE CAMİ YAPIYORLAR"

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da Kadıköy sahiline yapılması düşünülen cami için onay vermediklerini, binlik ve 5 binlik planlarda olmadığını belirterek, " Ankara 'da birinin aklına geliyor, uygulamaya çalışıyorlar. Burada bana böyle bir talep gelmedi. Burası dolgu alanı. Bir tek İSKİ'nin tesisi var. Bir ağaç kesiyorlar, bir de cami yapıyorlar. İşleri güçleri inşaat. Böyle şeyler ihtiyaçtan doğar. Daha Kadıköy'de bir huzurevi yok. Sadece yaklaşan seçimler için seçim yatırımı" dedi (DHA)

 


  http://www.radikal.com.tr/129557512955753

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ben belediye baskani olsam.. - baizzet1925_379

  Yeni yapilan tüm camileri yikar, masrafini bunlardan alirim. Umumi tuvaleti olmayan, pislik götüren bir sehri camiyle donatsan ne olur ? Hiç....

  Her sokağa bir cami... - kapetto

  Aslında her sokağa bir cami yapmak lazım. Ne kadar çok namaz kılarsanız ve dua ederseniz o kadar çağdaş, o kadar demokratik ve gelişmiş bir ülke olursunuz... Refah düzeyiniz kat be kat artar...Tüm dünya ülkeleri önünüzde diz çöker...Allah sizi her türlü melanetten uzak tutar. Sellerde ve depremlerde evleriniz yıkılmaz. Madenlerde ölmezsiniz. Sizi yönetenler de asla ne diktatör ne de hırsız falan filan olmazlar. Bu dünyada cehennemi yaşamazsınız. Es kaza yaşasanız da öbür dünyadaki yeriniz ve rantınız garanti olur.....

  Yetti artık... - citizen

  Yahu yettiniz artık... Bu ne cami merakıdır. Daha mı çok Müslüman olacaksınız daha çok cami yaptırınca... Bırakın o alan da boş kalsın... Diktiğiniz 2 milyar 700 milyon (!) ağaca ilaveten 3-5 ağaçta oraya dikin., yeşillendirin., insanlar deniz karşı nefes alsın...Diyanet, kendine gel artık. İstanbul'da bu ülkede sizin değil...Sizin fetvalarınız, milyonluk arabalarınızın benzin deposunu ancak doldurur...