Kadıköy'de 1915 anma yürüyüşünde 6 gözaltı

Kadıköy'de 1915 anma yürüyüşünde 6 gözaltı
Kadıköy'de 1915 anma yürüyüşünde 6 gözaltı
Kadıköy'de HDP'li bir grup 1915 olaylarını anmak için yürüyüş düzenledi.Yürüyüş sırasında oturma eylemi yapan grup ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polisin müdahalesi sonrasında 6 kişi gözaltına alındı.

RADİKAL-  Kadıköy'de HDP'li bir grup 1915 olaylarını anmak için yürüyüş düzenledi.Yürüyüş sırasında oturma eylemi yapan grup ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polisin müdahalesi sonrasında 6 kişi gözaltına alındı.

Kadıköy Boğa meydanda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup 1915 olaylarını anmak için yürüyüş düzenledi. "Bu acı hepimizin…Ermeni Soykırımının 100. yılında yüzleşiyoruz" yazılı pankart açan gruba polis engel oldu. Pankartın kaldırılmasını istedi. Grubun pankartı kaldırmasından sonra yürüyüşe izin verildi. Grup sloganlar atarak Bahariye Caddesi üzerinde yürüyüşe geçti.

Cadde üzerinde grubun önü çevik kuvvet ekipleri tarafından bir kez daha kesildi. Grup cadde üzerinde bir süre oturma eylemi yaptı. Grup üyeleriyle polis müdürleri arasında yapılan konuşma sonrasında grup polis kordonu eşliğinde Moda Meydanı'na doğru tekrar yürüyüşe geçti. Moda Meydanı'ndan, Kilise Meydanı'na doğru ilerleyen grup, üçüncü kez oturma eylemi yaptığı sırada polisle grup arasında gerginlik yaşandı.
Bunun üzerine çevik kuvvet polisleri grubun etrafını sardı. Polis, çevredeki kafelerde oturan vatandaşların etkilenmemesi için gaz kullanmadı. Polislerin cop da kullandığı müdahalenin ardından polis 6 göstericiyi yaka paça gözaltına aldı. Bazı eylemcilerin yerde ezilme tehlikesi geçirdiği görüldü. Gözaltına alınanlar Kadıköy İskele Polis Merkezi'ne götürdü. Cengiz ÇOBAN / İstanbul ,(DHA)


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Çevik Kuvvet

  ,

  hdp

  ,

  Kilise

  ,

  Moda

  ,

  Cadde

  ,

  çoban

  http://www.radikal.com.tr/134387713438772

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gerginlik demesek - ozgurlukicin

  "Gerginlik" değil onun adı, "polis şiddeti." Beğenmediği şeye izin vermiyor paşam, polise kaldı neyi anıp neyi anmayacağımız.

  Bi Bu Eksikti - user810954

  Ermeni Olayinin boyle uzatilmasina hic anlam veremiyorum ozeliklede ermenilerin zamaninda kurtlere karsi yaptiklari hainlikten dolayida Hdp nin ermenileri savunmasi hic hosuma gitmiyor . olan olmus artik uzatmaya gerek yok