Kadıköy'de çiçekçiye çarpıp öldüren sürücü tutuklandı

Kadıköy'de çiçekçiye çarpıp öldüren sürücü tutuklandı
Kadıköy'de çiçekçiye çarpıp öldüren sürücü tutuklandı
Kadıköy'de, otomobiliyle kaldırımda çarptığı çiçekçi Mehmet Emin Kaya'nın ölümüne neden olduğu gerekçesiyle yaklaşık 3 aydır aranan ve bugün teslim olan Murathan Ö., 'Bilinçli taksirle ölüme neden olmak' suçundan tutuklandı.

RADİKAL- Hakkında yakalama kararı bulunan 19 yaşındaki Murathan Ö., öğleden sonra avukatlarıyla birlikte Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na geldi. Soruşturma savcısı Orhan Biçicioğlu'na ifade veren Ö.'nün, 'korktuğu için kaçtığını' söylediği öğrenildi.

Savcılık, zanlıyı ifadesinin ardından, 'Bilinçli taksirle ölüme neden olmak' suçundan tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etti.

'HAKİMİYETİMİ KAYBEDİP ÇİÇEKÇİ TEZGAHINA ÇARPTIM'

Anadolu 7. Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısında çıkan Hukuk Fakültesi öğrencisi Murathan Ö.'nün, ifadesinde, olay günü arkadaşı ile sahur yapmak için saat 02.00'de buluştuğunu ve oruçlu olduğunu söylediği öğrenildi.

Hayatı boyunca uyuşturucu ve alkol kullanmadığını, özel bir hastanede yaptırdığı testin negatif çıktığını söylediği belirtilen Murathan Ö. ifadesinde şunları anlattı:
Yarış yapma merakım da yoktur. Arkadaşımla kafede otururken yağmur çiseledi. 03.00'e doğru kafeden çıktık. Bağdat Caddesi'ndeyken ışıklarda durdum. Solumda ve sağımda araba vardı. Kadıköy yönüne doğru hareket ettim. Sol şeride doğru geçmek istedim ve o sırada solumdaki aracı fark ettim. Çarpmamak için direksiyonu aniden sağ tarafa kırdım. Sağda da araç olduğunu fark edince panikleyip sola kırdım. Direksiyon hakimiyetini kaybettim ve çiçekçi tezgahına çarptım.

'ÇİÇEKLERİN ARASINDAN ÇIKARDIM, ÖLDÜĞÜNÜ ANLADIM'

Araçtan inip hasara baktığını söyleyen Murathan Ö. savunmasında şunları söyledi:
Çiçeklerin arasında bir kol gördüm ve şoka girdim. Maktulün o esnada tezgahın arkasında yattığını gördüm ve onu çiçeklerin arasından çıkardım. Kafasını elime aldım, elime et parçaları geldi. Sonra öldüğünü anladım. Okul hayatımın biteceğinden ve çevreden bana zarar verilebileceğini düşündüğüm için, telefonumu alarak olay yerinden uzaklaştım. Arkamdan arkadaşımın geldiğini gördüm ve ona gitmesini söyledim.

SUÇLAMA: BİLİNÇLİ TAKSİRLE ÖLÜME NEDEN OLMAK

Mahkeme hakimi, "Bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçunun işlendiğine dair tanık beyanlarıyla kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren delillerin bulunması, şüpheli hakkında yakalama kararı olması, olaydan uzun süre sonra ifade için gelmesinin kaçacağı şüphesini uyandırması gerekçesiyle, Murathan Ö.'nün tutuklanmasına karar verdi.

Murathan Ö., olaydan 87 gün sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ZİKZAK ÇİZDİĞİ GÖRÜNTÜLER MOBESE KAMERALARINDA

Kadıköy Bağdat Caddesi'nde çiçekçi Mehmet Emin Kaya'nın hayatını kaybettiği kazadaki otomobil sürücüsünün, olaydan kısa süre önce "drift" atarak gittiğinin görüldüğü MOBESE kamerası kayıtları ortaya çıktı.

Görüntülerde, otomobilin sağlı sollu zikzak çizerek ilerlediği an, olay yerine yakın mesafedeki MOBESE kamerasına yansıyor. Daha sonra ise otomobilin hızla ilerlediği görülüyor.

Olayda hayatını kaybeden çiçekçi Mehmet Emin Kaya'nın (34) avukat olan kuzeni Mehmet Tunç, emniyet arşivlerindeki söz konusu MOBESE kayıtlarını savcılığa teslim edeceklerini söyledi. Görüntülerin zanlının masum şekilde araç kullanmadığını, kesinlikle tehlikeli araç kullandığının kanıtı niteliğinde olduğunu ifade eden Tunç, "Olay yerine 200-300 metre gibi çok kısa bir mesafe kala kaydedilen bu görüntülerden şüphelinin ifadesinde belirttiği "son anda direksiyon hakimiyetimi kaybettim" beyanının doğru olmadığı anlaşılıyor. Görgü tanıklarının da belirttiği şüpheli kişinin "çok hızlı araç kullandığı, yarış yaptığı" ifadelerini de bu görüntüler destekliyor. Bu araç sürücüsü alkol ya da uyuşturucu kullanmış da olabilir" diye konuştu.

Şüpheli Murathan Ö'nün olaydan 87 gün sonra teslim olduğu savcılıktaki ifadesinde 3 gün Maltepe'deki bir arkadaşının evinde kaldıktan sonra, kendi imkanlarıyla gittiği Malatya'daki köylerinde yaklaşık 3 ay boyunca kimseden yardım almadan kaldığını savunduğunu aktaran Tunç, "Hangimiz yanında 3 ay yetecek nakit parayla dolaşıyoruz?" dedi.
Zanlı Murathan Ö'nün yine ifadesinde olay sonrası korktuğunu ve bu nedenle kaçtığını söylediğini belirten Tunç, şüphelinin olaydan 2 saat kadar sonra özel bir hastaneden alınmış kan ve idrar tahlili raporundan söz ettiğini öğrendiğini, henüz görmediği bu raporu delil olarak kabul etmeyeceklerini, ayrıca belgenin incelenmesini ilgili kurumlardan talep edeceklerini kaydetti.

Tunç, kazanın oluş şekli ve öncesiyle değerlendirildiğinde "Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek" olduğunu, zanlının da savcılık makamının talebi doğrultusunda bu iddiayla yargılanacağını sözlerine ekledi.

Kadıköy'de 11 Temmuz'da meydana gelen trafik kazasında, kontrolden çıkan otomobil yol kenarında çiçek satan Mehmet Emin Kaya'ya çarpmıştı. Kaya, ambulansla hastaneye götürülürken hayatını kaybetmişti. Sürücü Murathan Ö. ise kaçmıştı.

(DHA-AA)