Kadıköy'de 'Okuluma dokunma' eylemi

Kadıköy'de 'Okuluma dokunma' eylemi
Kadıköy'de 'Okuluma dokunma' eylemi
Kadıköy Göztepe Mahallesi'nde bulunan Yeşilbahar Ortaokulu velisi bir grup, okulun yeni dönem için kayıtlara açılmadığı ve bilim sanat merkezine çevrileceği iddiasıyla, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde oturma eylemi yaptı. Okul, geçtiğimiz yıl İmam Hatip Ortaokulu'na dönüştürülmek istenmiş ancak velilerin tepkisiyle bu karar uygulanmamıştı. 

RADİKAL - Kadıköy Bahariye'de bulunan Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan yaklaşık 50 kişi, 'Okuluma dokunma' yazılı pankart açtı. Müdürlüğün bahçe duvarındaki korkuluklara okulun isminin yazılı olduğu balonlar asan veliler, yazdıkları dilekçeleri de duvara astılar. 

Yeşilbahar Ortaokulu Velileri Okuluma Dokunma Koordinasyonu adına konuşan İlknur Birol, "Buradaki eylemin amacı Kadıköy'ün başarılı ve güzel okullarından Yeşilbahar Ortaokulu'nun 5. sınıfına kayıt alınmamasını protesto etmek ve kayıtların yeniden yapılması için oturma eylemi yapmaktır. Geçen yıl, Yeşilbahar Ortaokulu'nun İmam Hatip Ortakokulu'na dönüştürülmesine tepki gösterdik. Veliler, öğretmenler, öğrenciler olarak Okuluma Dokunma Koordinasyonu adıyla yapılan mücadele sonunda bu kararda geri adım attırdık. Bu yıl, yine Okuluma Dokunma Koordinasyonu olarak kayıt yapılmaması kararına karşı bize çıkarılan bir engeli aşmak için mücadele ediyoruz. Talebimiz çok nettir, Yeşilbahar Ortaokulu'na 5. sınıflara kayıt alınmasıdır" dedi.

'ÖĞRENCİSİZ BIRAKIP OKULU KAPATMAYI DÜŞÜNÜYORLAR' 

Yeşilbahar Ortaokulu okul- aile birliği başkanı İbrahim Gençel ise İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüşmek istediklerini ancak yardımcısıyla görüşme imkanı bulduklarını belirterek, "Kendileri bize bu okulun Bilim Sanat Okulu olacağı yönünde açıklamada bulundu. Geçen sene de okula kayıt yapılamadı. Seneye okulda sadece 7. ve 8. sınıflar kalacak. Bu şekilde okulu öğrencisiz bırakıp okulu kapatmayı düşünüyorlar. Biz de buna mani olmak için çalışıyoruz. Hiçbir yasal dayanak göstermeden okula kayıt kabul edilmiyor. Bize yeni yapılan Çiftehavuzlar Ortaokulu'na yönlendiriyorlar. Okula kayıt yaptırmak isteyen yaklaşık 70 veliden imza topladık. Okulumuza kayıt kabul edilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

'MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Oğlunun da aynı okulda okuduğunu belirten Handan Elcuman ise şunları söyledi: "Şimdi kızımı aynı okula kaydettirmek için uğraşıyorum. Okula e-kayıt üzerinden başvuru yaptığımızda Göztepe Çiftehavuzlar Ortaokulu'na yönlendirildik. Kızımın bildiğimiz okulda okumasını istiyoruz. Bunu için mücadelemizi sürdüreceğiz."
Veliler, açıklamaların ardından ilçe milli eğitim müdürlüğü binası önüne oturarak eylemlerini sürdürdü.
DHA-Özkan ARSLAN


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  Göztepe

  ,

  Aile

  ,

  İmam

  ,

  Protesto

  ,

  Bilim

  ,

  Okul

  ,

  ilçe

  ,

  eğitim

  ,

  Karşı

  ,

  kayıt