Kadıköy'de pet-shop'ta hayvan satışı bitti

Kadıköy'de pet-shop'ta hayvan satışı bitti
Kadıköy'de pet-shop'ta hayvan satışı bitti

Kadıköy deki denetimlerde pet-shop ta satılan kedi ve köpekler el konularak barınağa götürüldü.

Hayvan hakkı savunucularının önerisi gerçek oldu. Kadıköy'de pet-shop'larda kedi-köpek, tavşan satışı yasaklandı. Denetimler başladı.

Pet-shop’larda kedi-köpek ve tavşan gibi hayvanların satışını yasaklama kararı alan Kadıköy Belediyesi, yasağı uygulamaya başladı. 1 Nisan’da başlayan yasak kapsamında pet-shoplar’da denetimler başladı. Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Kadıköy’deki 78 pet-shop’ta yasağa büyük oranda uyulduğu, daha önce uygunsuz koşullarda kedi-köpek sattıkları belirlenen 14 pet-shop’tan 4 tanesinin ise satışa devam ettiği belirlendi. Ekipler, Acıbadem’de bulunan bir pet-shop’taki kedi ve köpeğe el koyarak barınağa aldı. Canlı hayvanların pet-shoplar’da günlerce hatta haftalarca vitrinlerde bekletilmesinin, hayvanların ilgisizlikten ölmesinin vicdan sızlattığını vurgulayan Belediye Başkanı Selami Öztürk, Türkiye ’de bu alanda ilk adımı Kadıköy Belediyesi’nin attığını belirtti.

Hayvan isteyen barınağa!

Öztürk, “Kaçak getirilen hayvanların aşı takvimleri tamamlanmıyor, bazı yavrular erken zamanda sütten kesiliyor, hayvanlar bütün gece yalnız bırakılıyordu. Satılmayan ya da satıldıktan sonra hastalanan birçok hayvan sokağa terk ediliyordu. Yasağa uymayanlara önce para cezası vereceğiz, devam ederlerse ruhsatlarını iptal edeceğiz. Kararlıyız. Belediyemizin barınağında çoğu cins olan, aşıları tamamlanmış, çipleri takılı birçok köpek var. Vatandaşlar isterlerse ücretsiz olarak sahiplenebilirler. Bu konuda herkesten destek bekliyoruz” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/112799711279971

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hangi yasak? - elif gökteke

  Lütfen önce belediyenin ilgili meclis kararını inceleyin, gerçekten yasak mı değil mi görürsünüz. Bu sadece bir denetim. Belgeli, koşullara uygun hayvanlar bal gibi satılıyor, satılacak. Peki el konulan hayvanlar ne olacak? Barınak koşulları petshop koşullarından farklı mı? Tıpkı sokak hayvanları gibi mi olacak akıbetleri? Sahiplendiril(e)meyenler? Gerçi yönetmelikte belirtilmiş: "Belediyemiz barınaktaki hayvan kayıplarından sorumlu tutulamaz" diye.Kararı alkışlayan hayvan korumacılar ve belediyenin reklam kokulu basın bülteniyle haber hazırlayanlar bu soruların cevabını lütfen düşünsün ve sorgulasın. Gerçekten hayvanların petshoplarda sergilenmediği ve satılmadığı bir günün geleceğini umutla bekliyoruz. Üretim çiftliklerinin ve merdivenaltı hayvan ticaretinin de pompalanmadığı bir gün. Sadece Kadıköy'de değil, her yerde.