Kadıköy'de pet-shop'ta hayvan satışı bitti

Kadıköy'de pet-shop'ta hayvan satışı bitti
Kadıköy'de pet-shop'ta hayvan satışı bitti

Kadıköy deki denetimlerde pet-shop ta satılan kedi ve köpekler el konularak barınağa götürüldü.

Hayvan hakkı savunucularının önerisi gerçek oldu. Kadıköy'de pet-shop'larda kedi-köpek, tavşan satışı yasaklandı. Denetimler başladı.

Pet-shop’larda kedi-köpek ve tavşan gibi hayvanların satışını yasaklama kararı alan Kadıköy Belediyesi, yasağı uygulamaya başladı. 1 Nisan’da başlayan yasak kapsamında pet-shoplar’da denetimler başladı. Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Kadıköy’deki 78 pet-shop’ta yasağa büyük oranda uyulduğu, daha önce uygunsuz koşullarda kedi-köpek sattıkları belirlenen 14 pet-shop’tan 4 tanesinin ise satışa devam ettiği belirlendi. Ekipler, Acıbadem’de bulunan bir pet-shop’taki kedi ve köpeğe el koyarak barınağa aldı. Canlı hayvanların pet-shoplar’da günlerce hatta haftalarca vitrinlerde bekletilmesinin, hayvanların ilgisizlikten ölmesinin vicdan sızlattığını vurgulayan Belediye Başkanı Selami Öztürk, Türkiye ’de bu alanda ilk adımı Kadıköy Belediyesi’nin attığını belirtti.

Hayvan isteyen barınağa!

Öztürk, “Kaçak getirilen hayvanların aşı takvimleri tamamlanmıyor, bazı yavrular erken zamanda sütten kesiliyor, hayvanlar bütün gece yalnız bırakılıyordu. Satılmayan ya da satıldıktan sonra hastalanan birçok hayvan sokağa terk ediliyordu. Yasağa uymayanlara önce para cezası vereceğiz, devam ederlerse ruhsatlarını iptal edeceğiz. Kararlıyız. Belediyemizin barınağında çoğu cins olan, aşıları tamamlanmış, çipleri takılı birçok köpek var. Vatandaşlar isterlerse ücretsiz olarak sahiplenebilirler. Bu konuda herkesten destek bekliyoruz” diye konuştu.