Kadıköy'de Sivas katliamı anıldı

Kadıköy'de Sivas katliamı anıldı
Kadıköy'de Sivas katliamı anıldı
Kadıköy'de düzenlenen "Sivas Katliamı 20. Yılı Anma" mitinginde konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, "Katliamın görüldüğü dava zaman aşımına uğradı. Bu tarihe sahip çıkmak zorundayız" dedi.

İSTANBUL - Çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen mitingte, Sivas Katliamı'nda ve Gezi Parkı eylemlerinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sırasında Sivas Katliamı'nda ölenlerin isimleri anons edildi.

"BAŞBAKAN'IN MİTİNGLERİ BİTMİŞLİĞİN GÖSTERGESİ"

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, alana kurulan sahnede yaptığı konuşmada tarihi bir an yaşandığını belirterek, İstanbul'a yapılacak 3. Köprünün isminin Yavuz Sultan Selim olmasını kabul etmediklerini belirtti. Köprü ile meydana gelen ağaç, doğa katliamını unutup köprünün ismiyle uğraştıklarını ifade eden Bülbül, durumun siyasal İslam politikası olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yapılacak başka büyük projelere Pir Sultan Abdal ve Hacı Bektaş-ı Veli isimlerinin verilebilineceğini söylediğini hatırlatan Bülbül, bunu kabul etmeyeceklerini belirtti. Bülbül, Cumhurbaşkanı Gül'den talepleri olduğunu belirterek "Sivas'taki üniversitenin adını Pir Sultan Abdal üniversitesi yap, Hacı Bektaş ve Dua Bilimleri Üniversitesi kur, Tunceli ismi bir askeri operasyon ismidir, Dersim yap. Dersim'deki üniversitenin adını Seyit Rıza Üniversitesi yap" diye konuştu. Tüm muhalefete bir araya gelin çağrısında da bulunan Bülbül, Sivas katliamının görüldüğü davanın zaman aşımına uğramasıyla ilgili de "Bu tarihe sahip çıkmak zorundayız" dedi.

"GEZİ PARKI TALEPLERİ DEVAM EDİYOR"

Öte yandan Taksim Dayanışması adına konuşmasını yapmak için sahneye çıkan Dr. Osman Öztürk de, Gezi Parkı ile ilgili taleplerinin devam ettiğini belirtti. Meydandaki kalabalık tarafından da " Hükümet istifa", "Her yer Taksim, her yer direniş", "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganlarıyla Gezi Parkı'na destek verildi.

SAĞ VE AKKİRAZ'DAN GEZİ PARKI YORUMU

Sanatçılar Arif Sağ ve Sabahat Akkiraz'ın da destek verdiği mitingte ikili türküler ve deyişler söyledi. Türkülerinin ardından gündeme ilişkin konuşmalar yapan sanatçı Arif Sağ, "Bu çocuklar bize ders verdi. 'Sizin 70 senede yapamadığınızı biz bir gecede yaptık' dediler. Siyasi eğitmen de oldular bizim için. Onlardan resmen ders alıyoruz. Umuyorum ki, bu ülkeyi yönetenler de bir nebze olsun ders alırlar. Ama görülüyor ki, ders almıyorlar. Gezi'dekiler ve Taksim'dekileri farklı kefeye koyuyor. Alışmış 'onlar' ve 'bunlar' şeklinde konuşmaya. Bu gençlerin peşinden gideceğiz, onları buradan alkışlıyorum. Yolları açık olsun" diye konuştu. Sabahat Akkiraz ise, Aleviler için yalanlar söylendiğini belirterek, "Başbakan, 'Alevi kardeşlerimiz' diyor. Nasıl kardeşsek? Bizim davamız, yolumuz, direncimiz var. Yakına bak, Sivas'a bak Kerbela'ya bak, Gezi'ye bak. Her yer Taksim her yer direniş" dedi. Yaklaşık 2 saat süren miting, olaysız bir şekilde sona erdi. Mitingin sona ermesinin ardından vatandaşlar, alanda biriken çöpleri toplayarak, alanı temizleyince belediyenin temizlik araçlarına yapacak temizlik kalmadı.(DHA/Arzu Kaya-Yaşar Kaçmaz)


  http://www.radikal.com.tr/113882211388223

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  boguz - muratcelik123

  Dersim "katliamı" 1938'de gerçekleşti. İkinci dünya savaşı resmen olmasada başlamıştı. Çinin başkenti düşmüştü. İnsanlık tarihinin gördüğü bu en "kanlı" savaşın ayak sesleri dünyanın heryerinde olduğu gibi türkiyedede duyuluyordu. Dibimizde "sömürge" imparatorlukları, Avrupada yükselen faşizm ve tepemizde yoldaş "Stalin" vardı. Aşırılıklar çağıydı. Komintern bu şartlar altında Dersim katliamını feodal gerici bir ayaklanma bastırıldı diye kaydetmedi mi? Ama Sivas katliamı öylemi? Demokrasi ve insan haklarının evrensel bir değer haline geldiği bir dünyada güpegündüz canlı yayında tekbir sesleriyle canlı canlı insan yakıldı. Ben bir kemalist olarak dönemin koşulları, ulus devlet inşası, devrim koşulları, feodalite vs.vs. pek çok şey sayıp dökebilirim dersim katliamı için ve bir kemalist olarak bunun özeleştirisinide yaparım zira devlet böyle bir şey "yapamaz" ama sen Sivas katliamı için "nefret" dışında başka bir gerekçe sayabilir misin? Kaldıki dersim katliamını yapan kemalistler bu ülkeyi ikinci dünya savaşının dışında tutan kadrodur aynı zamanda. Bu ülkeyi nazi çizmeleri altında ezilmekten kurtarmışlardır. Balkanları hallaç pamuğu gibi atan mihver güçleri Edirne sınırından dönmüştür. O devirde olabildiğince "güçlü" gözükmek zorundaydık en ufak bir isyana bile tahammül edilemezdi. O dönemi eleştirenler bunları hesaba katarak eleştirsinler. Sivas katliamı ise sadece "kör nefretin" eseridir. Kaldıki neden cumhurbaşkanı devlet adına "dersim katliamı" için özür dilemiyor? Tutan mı var?

  AB'ye bizi niye almiyorlar? - iris78

  Iste sebebi

  Dersim'i anan yok mu? - boguz

  Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR) Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, Dersim isyanı sırasında Atatürk'ün hayatta olduğunu ve isyanın bastırılması emrini de Atatürk'ün verdiğini söyledi: "...Hiç uzatmanın gereği yok. Dersim birkaç kere ayaklanma teşebbüsünde bulundu. Atatürk sağdı, her şeyi yaptıran Atatürk’tü. O kadar Atatürk’tür ki Trabzon’da Atatürk’ün kaldığı bir ev var. O evde Atatürk bu Dersim isyanında Karadeniz bölgesindeydi, bizzat haritaya kırmızı ve mavi, kendisi işaretlemiştir. Bizim kuvvetlerimiz ve isyancıların kuvvetleri diye. Kendi el yazısı ve farklı askeri şekiller çizmiş, oklar çizmiş ve harekatın nasıl yapılacağını ve ortadan kaldırılacağını bizzat kendisi eli ile yazmış ve şekillendirmiştir. Harita Trabzon’dadır. Hatta doğuda görevliyken, isyanlarda bulunan çok yaşlı bir Kürt vatandaş ile sohbet ettim. O isyanları bana anlattı. Söylediği söz, ‘Mustafa Kemal Paşa başımıza taş yağdırdı’. İsyanları devletler nasıl bastırdıysa, Atatürk’te öyle bastırdı. Bundan sonra olacaksa yine aynı şekilde bastırılacaktır"... (Kaynak: Radikal Gazetesi web sitesi, 19 Ağustos 2010) Şimdi soruyorum: Dersim'i benzer mitinglerle ne zaman anacaksınız?