Kadıköy'de tuhaf bir 'sokak kavgası'

Kadıköy'de tuhaf bir 'sokak kavgası'
Kadıköy'de tuhaf bir 'sokak kavgası'
Kadıköy Barlar Sokağı yakınında, sokakta içenler bıçaklandı. 2'si ağır 7 kişi yaralandı. Polis bar kavgası dedi, tanıklar farklı konuştu.

İstanbul’da gece hayatının en cıvıl cıvıl yaşandığı bölgelerden biri olan Kadıköy’de Barlar Sokağı olarak bilinen Kadife Sokak’ın bitişiğindeki İhsan Ünlüer Sokak kanlı bir saldırıyla sarsıldı. Cumartesiyi pazara bağlayan gece, saat 00.40 sıralarında sokakta içki içen bir gruba, “Bir daha burada içki içmeyeceksiniz” diyerek saldırıldı. Saldırıda 2’si ağır 7 kişi yaralandı. Olayın yankıları, sanal alemde hızla yayılırken dün gün boyu Facebook’ta “Barlar Sokağı’nda saldırıya tepki ve saldırıya uğrayanlara destek için toplu halde içme” çağrıları yapıldı.

Saldırının nedeni ve failleriyse dün akşam saatlerine kadar ‘esrarını korudu.’ Bazı görgü tanıkları, saldırganların tek tip tişört giydiğini ve ellerinde içki şişeleri olduğunu söyledi. Daha sonra bu kişilerin tek tip mont giyen ‘Hell’s Angels’ grubundan olduğu öne sürüldü.

Polis: Bar kavgası
Polisten ilk bilgi dün akşam saatlerinde alınabildi. Polis kaynaklarından alınan bilgiye göre Hell’s Angels üyelerinin kavgaya karıştığı emniyet tarafından da tescillendi. Ancak emniyet kaynaklarına göre bu bir sokak kavgası değildi, bıçaklama aslında bir barda oldu ve kavga bir hafta önce yine bir barda çıkan kavgaya dayanıyordu ve sonra sokağa taştı. Neticede Hell’s Angels üyelerinin arandığını doğrulayan polis kaynakları, grup üyelerinden bazılarının çeşitli suç kayıtları olduğunu da belirtti.

Olayda Nezih Ayak, İnan Aruh, Sertaç Birgin, Yiğit Hadi İlde, İsmet Ozan Eras, Semih Ergeleli ve Öncel Yüksel yaralandı. Yaralılardan Eras ve Yüksel’in sağlık durumunun ağır olduğu belirtildi. 7 GÖZALTI VAR
KADIKÖY’de motosiklet kullananların giysilerini giyen kişilerin, sokakta içki içenlere saldırması sonucu meydana gelen kavga ile ilgili 7 kişi gözaltına alındı. Aralarında sokakta işyeri bulunan Ş.Ö. ve adamlarının bulunduğu gözaltına alınanlar, Cinayet Büro Amirliği’nde sorgulanıyor. Polis, çevredeki büfelerden içki alarak, barların önünde sokakta içki içen kişilerle bar çalışanlarının sık sık tartıştıklarını belirledi.

Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Dr. İhsan Ünlüer Sokak’ta önceki gün saat 00.30 sıralarında gerçekleşen olayda üzerinde motosiklet kullananların giydiği kıyafetler bulunan bir grup sokakta ayakta içki içen kişilere saldırmıştı. Kesici aletlerin de kullanıldığı kavga sırasında 2’si ağır 7 kişi çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Saldırganlar olaydan sonra yaya olarak kaçmışlardı.

SOKAKTAKİ BİR MEKANIN SAHİBİ ORGANİZE ETMİŞ
Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturmada polis önce kavgaya karıştıkları iddia edilen 4 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerin ifadeleri doğrultusunda olayın organizasyonunu, aynı sokak üzerinde dükkanı bulunan Ş.Ö.’nün organize ettiği iddia edildi. Bunun üzerine aranmaya başlanan Ş.Ö. bugün iki adamıyla birlikte Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne teslim oldu. Ş.Ö. ve iki adamı Cinayet Büro Amirliği’ne getirilerek diğer 4 kişi ile birlikte sorgulanmaya başlandı.
Polis ’barlar sokağı’ olarak bilinen olayın meydana geldiği yerde çevredeki büfelerden içki alarak gelip ayakta içki içenlerle, bar çalışanları arasında sık sık tartışmalar yaşandığını belirlendi. Yetkililer, gözaltındaki kişilerin yapılacak sorgularından sonra olay gecesi meydana gelen kavganın sebebinin ortaya çıkacağını belirttiler.Bu korku neden?
Radikal’in ulaştığı bir Hell’s Angels üyesiyse “Olayın geçtiği yerde işyerleri olduğunu, sokakta olay çıkartarak kendi kendilerine zarar vermelerinin mümkün olmayacağını” vurguladı. Öte yandan kimi görgü tanıkları, polisin olay yerine ‘geç gelmesini’ eleştirdi.

Bazı mahalle sakinleriyse, bir süredir sokakta içki içenlerin gürültüsünden ve ahlak dışı davranışlarından rahatsız olduklarını belirtti. Mekâncı, mahalle sakini veya görgü tanığı, olayla ilgili konuşanların çoğunun isimlerini vermek istememesi dikkat çekti.

Mahalleli tepkili
Kadıköy’deki Barlar Sokağı, sigara yasağının ardından daha da canlanmış, mekânların sayısı katlanarak artmıştı. Bazı sokak sakinleri her gece sokaklarında içki içilmesinden ve gürültüden şikâyetçi olduklarını belirtti.

Ferhat Çakır: Şikâyet etmediğimiz mercii kalmadı. Sabah saatlerine kadar alkol alıp bizleri rahatsız ediyorlar. Hacet gidermek için apartmanlara giriyorlar, camın çerçevenin önünde utanmadan işlerini görüyorlar. İmza kampanyasında topladığımız imzaları valiliğe verdik ama sonuç alamadık. Ayia Triado Rum Ortodoks Kilisesi’nin duvarını da tuvalet olarak kullanıyorlar. İbadethane olduğunu hatırlattık ama hiç vazgeçmediler.

Adını vermek istemeyen bir çevre sakini: Geçen gece, iki genci apartmanın girişinde uygunsuz durumda gördüm. Pencereden bakınca iğrenç manzarayla karşılaştım. Bunu görüp çıkıştığımda elindeki ise bira şişesini cama attı, küfürler ederek uzaklaştı.

Sorunsuz diyen de var
Sevgi Salman: Dörtyol’da evim var. 4 yıldır oturuyorum. İçiyorlar, ama kimseye zarar vermiyorlardı.

Gazeteci Alper Turgut: Kadıköy sokakları bir süredir eskisi gibi değil. Sabah saatlerine kadar nara atan, kusan, motosikletleriyle mahalleliyi uyandıran tipler çoğalmaya başladı. Esnaf da bundan rahatsız. Polis el koymazsa daha büyük kavgaların çıkma ihtimali var.

‘Planlı geldiler, hareketli her şeye saldırdılar’
Olayın mağdurlarından biri olan E., Radikal’e konuştu. “Üç arkadaşım ağır yaralandı. Sertaç kalçasından biri yaralandı. Ozan’ın bağırsakları dağıtıldı. Önder’se Siyami Ersek’te kalbinin altında bıçak darbesi aldı” diyen E., saldırganlar hakkında “Tişörtleri ve montlarından anladığımız kadarıyla Hell’s Angels Red Devil’s. Önlerinde Turkey yazıyor yeleklerinin sırtında Türk bayrağı vardı” dedi.

Olayın gelişimini ise şöyle anlattı; “İhsan Ünlüer’de kilisenin olduğu yerden 25-30 kişilik grup girdi. Bağımsız 40-50 insan duruyordu. ‘Bir daha burada içmeyeceksiniz. Bu sokakta içmeyeceksiniz’ vurgusu ön plandaydı. Yumruklarla vurdular. Bıçak kullandılar. Kimse direnç gösteremedi. Tartışma münakaşa olmadı. Planlı şekilde geldiler. Bir de pitbull vardı ellerinde. Ayırmaya kalkışanları da bıçakladılar. Çöp toplayan bir çocuğu da dövdüler. O sokakta hareket eden her şeye saldırdılar.”

E.’ye göre olay kesinlikle iki grup arasında çıkmış bir kavga ya da bar kavgası değil.

Bar sahipleri rahatsız
E, geçen hafta da Hell’s Angels’ın karıştığı bir kavgayla ilgili duyum aldıklarını söylerken bar sahiplerinin de bu insanlardan rahatsız oldukları konusunda şüpheler olduğunu belirtti. E., polisin oldukça geç müdahale ettiğini de söyledi.

POLİS NEDEN GEÇ GELDİ?
Saldırıda dikkat çeken noktalardan biri de polisin müdahalesinin geciktiği iddiası oldu. Kadife Sokak’ta mekânı olan ve adını vermek istemeyen bir işletmeci “Bazen orada gürültü yapıldığında polis 3 dakikada geliyor. Bu kez yarım saat boyunca polis gelmedi. Bu sokağı zaptı rapta sokmak için birileri kullanılıyor” dedi.

Radikal’e e-posta yoluyla ulaşan bir görgü tanığı olayı şu şekilde nakletti:
“Kadife Sokağı kesen Dr. İhsan Ünlüer Sokak’tan çığlık ve bağrış sesleri duyduk. Koştuk, merak ettik. Sokakta oturan tüm insanlara aniden dalan, “Kalkın, burada içmeyeceksiniz burada lan” diyerek giren 4-5 kişilik bir ekip. Hepsi motorcu ceketli, 30 ile 40 yaşlarında tipler. Herhangi bir kavga vs yok. Direkt herkese tekme tokat şişe bıçak dalma var. O sokakta yaşayan bazı arkadaşlar camdan “Napıyorsunuz, yapmayın” deyince eve şişe atmaya başlıyorlar. Kapıları zorluyorlar. Bu arada geçtikleri yerlerdeki herkese saldırıyorlar. Sese koşan, yapmayın, etmeyin diyen herkese daldılar. Her şey çok hızlı gelişti. Kafası gözü kan revan farklı hastanelere sevk edilmiş epey kişi var. Polis elbette çok geç geldi. Ancak takip başlattı.”

‘Dinle, çeteyle ilgisi yok’
Ekşi Sözlük yazarları ise tanık oldukları ve duyduklarını anlattı:
“Tüm bunlar yüzlerce kişinin ortasında oldu ve 15 dakika kadar sürdü ve orada olmayan tek kişi polisti. Grup dağıldıktan kısa bir süre sonra geldiler. Şahit var mı diye sorup gittiler…”
“Benim şahsi görüşümce bu olay, 2 hafta önce pazar gecesi aynı sokağa biber gazı sıkarak ‘Bundan sonra sokakta içmek yok mekânlarda takılmayan s... gitsin burdan’ diyerek terör estiren adamların elinden çıktı.”
“Olayın ne dinle ne çete hesaplaşmasıyla, ne mekânlarda içilsin saçmalığıyla alakası var. İki sokak ötesinde oturuyorum o sokağın, o adamların bi kısmını da tanıyorum. O sokak her hafta sonu yürünmeyecek hale geliyor yerlerde serilip içen onlarca grup yüzünden. Sürekli polis geliyor kaldıramıyor o insanları. Tam rezillik. Sonunda birileri yeter demiş çağırmış arkadaşlarını, kaldırtmış herkesi, olay bu kadar basit.”

Hell’s Angels Radikal’e konuştu:
Mekâncıyız, biz niye yapalım ki?
Radikal, suçlamalar üzerine’Hell’s Angels’ın bir üyesine ulaştı. Ronin takma adını kullanan grup üyesi Kadife Sokak’ta kendi grup üyelerinin işlettiği 2’sidövmeci 2’si de bar olmak üzere dört mekânlarının bulunduğunu belirterek “Böyle bir olayı biz çıkarmadık. Kendi mekânlarımıza zarar verecek bir şey yapmamız mümkün değil” diye konuştu.

Hell’s Angels MC Turkey grubu, ilk olarak Red Wolves adıyla kuruldu. İsimlerinden çok seçtikleri lakaplarla birbirine hitap eden grup üyeleri, dünyanın en sert motor kulübü olarak bilinen ABD kökenli Cehennem Melekleri’nin Türkiye ’deki destekçi olarak adlarını duyurdu.

Ayyıldızlı dövmeler
Bazı üyelerinin vücutlarında ayyıldız ve benzeri dövmeler de olan grup üyeleri arasında milliyetçi fikirler yoğun olarak hissediliyor. Hatta verdikleri sınırlı sayıdaki röportajlardan birinde köklerini bozkırda at süren atalara kadar vardırdıkları biliniyor. Grup, Hell’s Angels’in resmi Türkiye ayağı olduktan sonra şimdilerde Hell’s Angels MC Turkey adıyla tanınıyor ve motor montlarının üzerinde bu adı ve ada ait armayı taşıyor.


  http://www.radikal.com.tr/1055005105500526

  YORUMLAR
  (26 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  erkywerky - Gencmuhalif

  Başka insanların yaptıkları ile değil, yaptıkları sonucunda başka insanları rahatsız etmesinden sıkıntı duyuyoruz. Kimseyi rahatsız etmeden gitsin variller dolusu alkol alsın banane. o Allah ile onun arasında. Yeter ki insanlıktan çıkıp başkasını rahatsız etmesin. O dil uzattığınız İslam dinini, Kutsal kitaptan azıcık incelerseniz, siz de insanlığınızdan utanacaksınız. Bahsettiğiniz ''dinci kafa'' tabirli insanlar maalesef İslam dinini tam olarak anlayamamış sizin gibi cahillerdir...

  Karaköy sanat galerisi olayı ile benzerlikler - dddddozkan

  Gerçekleşen şey kavga değil planlı bir saldırıdır. Hatırlarsanız bundan yaklaşık bir sene önce de Karaköyde sanat galerisi açılışında benzer bir saldırı olmuş yine aynı şekilde ne idüğü belirsiz 40-50 kişilik bir grup sokaktaki insanların üzerine saldırmış birçok kişi yaralanmıştı. Bahane yine içkiydi. Fakat galeri açılışı olayında Evlere işeyip sokakta uygunsuz vaziyette bulunuyor şeklinde tabir edilen kişiler yoktu. Yine de sonuç değişmemiş sokaktaki insanlar ciddi saldırıya uğramış ve failler bulunamamıştı. İnsanların sokakta veya evde içerek veya içmeyerek rahatsızlık vermesi hoş değildir ama bunun karşılığı da kırık camla yumrukla ağır yaralanmak değildir. Medeni bir ülkede polis ahaliyi rahatsız eden kişileri uyarır düzenli olarak o sokağı teftiş edip Gençler yapmayın etmeyin sokağa işemeyin gürültü etmeyin milletin kapısında yatmayın der. Çok rahatsızlık veren olursa karakola götürür bir gece tutup salıverir. Oh ne güzel Barlar Sokağında takılan münafıkları birileri bizim yerimize dövüyor bekle yarım saat daha iyice layıklarını bulsunlar manasına gelen aksiyonlar almaz. Polis kanunu uygulamak için vardır onun bir tarafı değildir. Barlar Sokağında semt sakinlerine rahatsızlık veren bir durum varsa sapla samanı ayırıp buna medeni şekilde önlem almak polisin görevidir. Orada kendi halinde sigara içmek için ayakta bekleyen insanları saldırıya maruz bırakmak polisin görevi değildir. Yarın öbür gün başka bir nedenle mesela açık giyinen Ramazan#da oruç tutmayan veya gayrımüslim insanlara başka insanlar saldırırsa ne yapacağız? Bana saldıran kişiyi polis neye göre yakalamak ister? Zengin olsam fakire saldırmam serbest midir? Biri bana yumruk atsa içkiliydi desem onu öldüresiye dövsem...Veya dini-düzeni farklıydı deyip insanları evlerinden kovsam...Serbest midir? Polis hangi kritere göre kaç dakikada olay yerinde olmaktadır? Bunu bir zahmet bilelim de herkes demokratik hakkından yararlanarak kendi terörünü yaratabilsin değil mi!

  İnsanca içmek... - campariorange

  Sokakta içki içilebilir ama insanları rahatsız etmeden! Hiçkimse içki içerken bağıran çağıran çevreyi rahatsız eden ve içtikten sonra hacetini evlerin önünde gideren birilerini mahallesinde istemez!

  Gencmuhalif - erkywerky

  Bir sorum var başka insanların ne yaptığından size ne? Siz hiç kız arkadaşınızla Fatihde yürüdünüzmü? Dinci kafanın mantığı şu eğer kapanmıyorsa ben bakarım kapanmışssa zaten bakacak bir şey yok. Şeriyatcıların dincilerin ahlak anlayışı zaten ortada diğerleri en azından olmadıkları bir şey olduklarını idda etmiyorlar. Kimsenin kimseye karışmadığı bir Türkiye istiyoruz başka bir şey değil. Bunu kaldırabilirmisiniz sayın hoş görü dini mensupları?

  Çapulcu sürüsü!!! - levent ulgan

  İnsanları şiddet kullanarak korkutmak terör demektir. Sorun burada içki içen gençlerin mahalleye rahatsızlık vermesi değildir bu gençler hakkındaki şikayet ne olursa olsunbu sokaktaki gençlerin bıçaklanmasını açıklayamaz.Güvenlik güçleri kim olursa olsun bu insanların haklarını ve canlarını korumak için para alıyor ve bu para herkesin cebinden çıkıyor. Hem olay yerine geç geliyorlar hem de olayı bir bar kavgasına indirgiyorlar.Gazeteler ise komşuların şikayetlerine fazlaca yer verip işin boyutunu değiştiriyor burada ciddi bir saldırı olmuştur gerçek budur.Kimse kimsenin nerede içeçeğini söyleme hakkına sahip değildir üç-beş çapulcunun düşüncesine göre mi yaşayacağız?

  Hells Angels ve milliyetcilik - ErdoErdo

  Ben olayin su boyutuna takildim...kac senelik enternasyonalist Hells Angels grubunun ha sevdigimden filan degil ilgim bile olmaz o ayri Turkiye subesi millyetci kisilerden olusuyormus. Ulkemizdeki su milliyetcilik zehirinden ne zaman kurtulacagiz ? Insanlar ne zaman bu ideolojinin ayrimci yikici ve fasizan bir ideoloji oldugunu anlayacak ?! Ulkemizde motor cetelerinden hip hop gruplarina kadar hiphopun ozune aykiri aslinda milliyetcilikyayilmis bu ideoloji !

  Adını vermek istemeyen çevre sakinine.. - Gencmuhalif

  Bu şeriat geliyooor ülke elden gidiyooor yaygaracıları olduğu sürece bizler böyle iğrençliklerle çokça karşılacağız. Bizler ailemizle bazı sokaklardan belli saatlerden sonra geçemesekte belli saatten sonra evimizden çıkamasakta hatta sarhoş olup insanlıktan çıkanları görmesinler diye çocuklarımızı balkona bile çıkartamasakta varsın şeriat gelmesin bunlar her rezilliği yapmaya devam etsinler !... Bu şeriat düşmanları hiç mi kız arkadaşı veya eşiyle sokakta ya da sahilde yürürken elinde bira şişeleri pis pis bakan ve de birbilerine küfürler savuran tiplerden rahatsız olmazlar diyeceğim ama bahsettikleri mi kendilerimi yapıyor acaba???