Kadın apranti gönüllerin şampiyonu

Veliefendi Hipodromu'nda dün bir kadının mücadelesi vardı. Meral Aybek, erkeklerin egemen olduğu at yarışı dünyasında yarışabilmek için yıllarca çapalamıştı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Veliefendi Hipodromu'nda dün bir kadının mücadelesi vardı. Meral Aybek, erkeklerin egemen olduğu at yarışı dünyasında yarışabilmek için yıllarca çapalamıştı. Üniversitede jokey bölümünde okudu, hipodromda 'jokey adayı' anlamına gelen 'apranti' okuluna gitti. Ama sadece atları çalıştırmasına, yarışa hazırlamasına izin verildi, onun çalıştırdığı atlarla başka jokeyler yarış kazandı. Dün uzun süredir sakat olan, antremansız bir atla, 11 erkek rakibinin arasında piste çıktı.
Aybek'in büyüdüğü Ankara'daki evlerinin karşısında bir ganyan bayii vardı. Burada jokeylerin rengârenk kıyafetlerini görerek at yarışlarına ilgisi başladı. Üniversite sınavında tek tercihi İstanbul Teknik Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne bağlı Atçılık Meslek Yüksek Okulu'ndaki jokey bölümü oldu. Ancak sadece teorik bir eğitim vardı. Arkadaşlarının çoğunluğu daha okuldayken ümidini kesti. Meral ise kısa staj döneminde ata bindikten sonra hayalleri için cesaretlendi. Okulu bitirdikten sonra Veliefendi Hipodromu'ndaki Apranti Okulu'nun kapısını çaldı. Buradaki öğretmenler, hevesli kadın jokey adayının altı ay derslere katılmasına izin verdi. Artık sabah 05.00'de gelip, atları çalıştırıyor, yarışlara hazırlıyordu.
Ancak bir kadın olarak çok dikkat çekiyor ve sürekli rahatsız ediliyordu. Onunla birlikte meslek yüksekokulunu ve apranti okulunu bitiren erkekler, hemen yarışlarda koşmaya başlamıştı. Jokey olmak için kazanmaları gereken 50 yarış için çabalıyorlardı. Ama kimse Meral Aybek'e şans vermedi.
Bir yıl boyunca o sadece atları çalıştırdı, başkaları onun hazırladığı atlara binerek yarışlar kazandı. O izne gittiği zaman atları yarışlarda başarısız oluyordu. Bir yıllık bekleyişten sonra çalıştırdığı 'Cansinan' isimli ata binmesi için at sahibi olur verdi.
Dün Meral Aybek çok heyecanlıydı. Sonunda amacına çok yaklaşmıştı. "Ben burada atlarla ilgili hiç zorlanmadım. Ama insanlar konusunda çok zorlandım" dedi. Atları aklından hiç çıkartmayacak kadar severken at yarışı dünyasının pek çok önyargısıyla mücadele etmek zorunda kaldığını anlattı. Ama ona yardım edenler, destekleyenler de vardı. Koşacağı atın sahibi Bahadır Geniş, "Atları çok iyi çalıştırıyor. Biz aslında ona daha önce şans vermeliydik. Şimdiki aklımız olsaydı daha erken olurdu. Ama hanım olduğu için önyargılıydık" diyerek özeleştiri yapıyordu. Ama yarışmasına izin verilen dört aydır rahatsızlığı nedeniyle yarışamayan 'Cansinan' isimli attı.
Kum pistte 4 numara olarak yerini aldı. Zorlu yarış başladı. Erkek dünyasının ona güvenmediği 20 lira ganyanla yarışmasından, 'yani kazanmasının büyük sürpriz olarak görülmesinden' belliydi. Onlar haklı çıktı. Kum pistte 2000 metre mesafeli koşuda Aybek'in bindiği Cansinan son sırada yer aldı. Ama bitiş çizgisini geçerken yüzünde başarmış olmanın mutluluğu vardı. Yarış sonunda yapılan yorumlar şöyleydi: "Yarıştığı at uzun süre sakattı ve nefessiz kaldı. Meral'in yapabileceği bir şey yoktu."